POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [03.04.2022, 10:39:22] • Polska

Obywatele Ukrainy szykują się do podjęcia pracy w Polsce. Jak ważna dla przedsiębiorców jest specustawa?

Obywatele Ukrainy szykują się do podjęcia pracy w Polsce. Jak ważna dla przedsiębiorców jest specustawa?

fot. Organizator

- To ważna ustawa zarówno dla cudzoziemców, jak i przedsiębiorców – podkreśla mecenas Maja Grzegorczyk, radca prawny i szkoleniowiec Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. – Najważniejsze w tym kontekście kwestie, to te związane z legalizacją pobytu uchodźców bez względu na to czy dysponują oni swoimi dokumentami. Obywatele Ukrainy, którzy swoich dokumentów nie mają, ale otrzymali potwierdzenie przekroczenia granicy przez Straż Graniczną, mogą legalnie przebywać w Polsce. Konsekwencją tego legalnego pobytu jest możliwość podjęcia zatrudnienia – dodaje mec. Grzegorczyk. Polska Fundacja Przedsiębiorczości organizuje szkolenia dla przedsiębiorców. Pomogą one zrozumieć meandry specustawy.

Szkolenia odbędą się
• 6 kwietnia o godzinie 9:00
• 11 kwietnia o godzinie 9:00

Będą one mieć miejsce online na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Dostęp do platformy jest bezpłatny po wcześniejszym zalogowaniu się. Szkolenie poprowadzi mec. Maja Grzegorczyk, radca prawny i szkoleniowiec Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Specustawa otworzy przed obywatelami Ukrainy drzwi do polskiego rynku pracy?
W związku z atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę, już ponad 3,5 mln obywateli Ukrainy uciekło do Polski. Z myślą o nich powstała ustawa dotycząca zatrudnienia w naszym kraju cudzoziemców. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wniosła projekt nowelizacji ustawy. Celem noweli jest objęcie przepisami również tych uchodźców, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy. Ustawa umożliwia ukraińskim uchodźcom m.in. uzyskiwanie numeru PESEL czy podjęcie legalnie pracy w naszym kraju. Między innymi te kwestie poruszane będą podczas szkoleń organizowanych przez Polską Fundację Przedsiębiorczości. Spotkania poprowadzi radca prawny Maja Grzegorczyk.

- Zarejestrowanie takiego zatrudnienia odbywa się za pośrednictwem oświadczenia poprzez stronę praca.gov.pl, nie jest to więc skomplikowana procedura – mówi Maja Grzegorczyk. – Natomiast przyznać trzeba, że początkowo to zatrudnienie nie będzie się odbywać tłumnie. Uchodźcy z Ukrainy w pierwszej kolejności będą bowiem skupiać się na kwestiach związanych z załatwieniem spraw urzędowych. W wielu kwestiach problemem jest i będzie bariera językowa – zarówno w kontekście uporządkowania spraw związanych z pobytem, jak i przy podjęciu pracy. Konieczne jest więc obok wprowadzenia w życie zapisów ustawy, także zorganizowanie pomocy asystenta, który pokieruje obywateli Ukrainy, pomoże im pozałatwiać bieżące sprawy typu szkoły, żłobki, przedszkola, uzyskanie PESELU itp. – dodaje ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Więcej informacji na stronie internetowej www.pfp.com.pl

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Środa [20.04.2022, 09:49:46] • [IP: 83.233.247.*]

Gość • Niedziela [10.04.2022, 20:13:57] • [IP: 176.221.122.***]

Spec ustawa mówi że Uk nie może zarobić mniej niż 3000zł na rękę!

Gość • Poniedziałek [04.04.2022, 11:20:59] • [IP: 94.254.172.***]

co zyska przedsiębiorca na zatrudnieniu pracownika z którym się nie dogada i który nie dogada się z klientami?

Gość • Niedziela [03.04.2022, 19:04:16] • [IP: 192.95.12.***]

To ta nowa elita o której mówił żyd gowin?

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W 2026 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca. Dokładnie o godzinie 2:00 przesuwamy wskazówki zegara na 3:00, co oznacza, że tej nocy śpimy o godzinę krócej ■ Pragniemy poinformować o utrudnieniach w tunelu z powodu realizacji prac gwarancyjnych na wniosek Generalnego Wykonawcy: 20/21.03.2026 r. - 22:00 - 5:00 ruch wahadłowy, prace iniekcyjne doszczelniające w przestrzeni jezdni; 27/28.03.2026 r. - 22:00 - 5:00 ruch wahadłowy, prace iniekcyjne doszczelniające w przestrzeni jezdni. Podczas ruchu wahadłowego prom Bielik na przeprawie Warszów będzie w gotowości. W przypadku jakichkolwiek zmian będziemy informowali na bieżąco ■ Na wyspie Wolin potwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kamieniu Pomorskim, dodatnie wyniki badań stwierdzono już u kilku zwierząt znalezionych na podmokłych terenach w gminie Wolin ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu poinformował o planowanej przerwie w dostawie wody, która nastąpi w poniedziałek 12 marca 2026 roku, w godzinach 08:00–11:00. Utrudnienia będą związane z usuwaniem awarii zasuw wodociągowych przy ulicy Wojska Polskiego (osiedle Platan). Przerwa w dostawie wody obejmie budynki położone: - przy ulicy Wojska Polskiego - numery: 2, 4, 6, 8, 10, 12; - przy ulicy Chełmońskiego - numery: 2, 4, 6. ■