POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.09.2022, 17:29:46] • Polska

Rusza XIV edycja programu o bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów Akademia Bezpiecznego Puchatka – zapisy szkół czas start!

Rusza XIV edycja programu o bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów Akademia Bezpiecznego Puchatka – zapisy szkół czas start!

fot. Organizator

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyły zapisy do XIV edycji jednego z największych w Polsce programów edukacyjnych „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dzięki projektowi świeżo upieczeni uczniowie mogą zdobywać przydatną wiedzę na temat zasad dbania o bezpieczeństwo. Co roku w projekcie uczestniczy ponad 200 tysięcy pierwszoklasistów z co drugiej szkoły podstawowej w Polsce, a w dotychczasowych edycjach wzięły udział już niemal 3 miliony dzieci z 16 województw. Ponieważ nauka jest jeszcze ciekawsza, gdy towarzyszy jej zabawa, w tym roku projekt umożliwia swoim podopiecznym wzięcie udziału w specjalnym konkursie.

Bezpieczeństwo dziecka jest bardzo ważne. Zwłaszcza wtedy, gdy najmłodsi stają przed wyzwaniem przekroczenia progu szkoły po raz pierwszy. Poza nowymi obowiązkami okres ten wiąże się dla pierwszoklasisty z zupełnie nieznanymi dotąd sytuacjami: nawiązywaniem nowych relacji z rówieśnikami, samodzielnymi powrotami ze szkoły, wycieczkami klasowymi, korzystaniem z internetu czy zostawaniem samemu w domu. Choć świadomość dotycząca nauki dbania o bezpieczeństwo w tym wyjątkowym dla najmłodszych czasie jest wśród opiekunów i nauczycieli coraz większa, liczne badania pokazują, że wciąż istnieje potrzeba edukacji w tym zakresie – szczególnie dzieci.

Czy wiesz, że…
według danych dotyczących wypadków drogowych w Polsce w 2021 r. miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych z udziałem dzieci?1

5 sfer bezpieczeństwa dziecka, o które warto zadbać
Rozpoznawanie zagrożeń i podejmowanie świadomych decyzji – zarówno na drodze, jak i w innych okolicznościach – to bardzo ważne umiejętności, których dzieci powinny uczyć się już od wczesnych lat szkolnych. Właśnie dlatego powstała „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami. W programie co roku bierze udział ponad 200 tysięcy dzieci i niemal 13 tysięcy nauczycieli z 10 tysięcy szkół podstawowych w kraju. Uczestnicy programu otrzymują dostęp do darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów, w tym psychologów, metodyków i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. To m.in. pomoce dydaktyczne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi, filmy edukacyjne czy karty pracy dla uczniów.

„Świadome poruszanie się po drodze jest niezwykle istotne już od najmłodszych lat. Zwłaszcza że już po ukończeniu 7. roku życia dzieci stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Odpowiednie reakcje pozwolą bowiem nie tylko uniknąć przykrych zdarzeń, a być może pomogą także uratować komuś życie. Aby jednak wykształcić wśród dzieci właściwe nawyki dotyczące bezpiecznych zachowań, kluczowa jest skuteczna edukacja.

Akademia Bezpiecznego Puchatka to projekt, który wspiera najmłodszych w nauce zasad dotyczących poruszania się po drodze. Dzięki materiałom edukacyjnym najmłodsi dowiadują się nie tylko jak prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych, jezdni czy pobocza, ale także bycia widocznym na drodze oraz w jaki sposób bezpiecznie podróżować rowerem, publicznymi środkami transportu czy jako pasażer w samochodzie” – komentuje nadkom. Robert Opas, Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

„Rodzicom zależy, aby ich dzieci miały pełne radości i beztroskie dzieciństwo, a przy tym były bezpieczne. Choć nie uchronimy najmłodszych przed wszystkimi zagrożeniami, możemy uczyć ich, jak właściwie na nie reagować. Dzięki temu, że program uwzględnia szeroki zakres tematyczny, oprócz zasad ruchu drogowego, przekazujemy dzieciom wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, poruszania się w internecie, samodzielnego pozostawania w domu, utrzymywania bezpiecznych relacji z rówieśnikami, a także właściwych reakcji w kontakcie z nieznajomymi. Cieszymy się, że program co roku zdobywa coraz większe zaufanie wśród rodziców i nauczycieli. Udział w zajęciach to ogromna inwestycja w budowanie świadomych przyszłych pokoleń. Dzięki programowi zasad bezpieczeństwa uczyło się już niemal 3 miliony dzieci, a dzięki kolejnym edycjom mamy możliwość trafiania z edukacją do jeszcze szerszego grona najmłodszych” – dodaje mł. insp. Wanda Mende naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Jak wziąć udział w programie?
Aby dołączyć do XIV edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka, wystarczy zgłosić szkołę poprzez kontakt telefoniczny z przedstawicielem organizatora lub za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl.

Zgłoszona szkoła otrzymuje drogą elektroniczną komplet materiałów edukacyjnych, a nauczyciele realizują program poprzez przeprowadzanie zajęć związanych z bezpieczeństwem na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.

Po przeprowadzeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę, rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Na koniec nauczyciel koordynujący wypełnia Ankietę podsumowującą, co jest podstawą do otrzymania przez szkołę Certyfikatu potwierdzającego udział w programie oraz wzoru Dyplomu dla uczniów.

Aktualna edycja trwa od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Specjalny konkurs dla szkół

Nauka połączona z zabawą to dobry sposób na przyswajanie wiedzy. Właśnie dlatego oprócz zajęć w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka tegoroczna edycja kontynuuje możliwość wzięcia udziału w konkursie szkolnym. Wszystkie dzieci, które uczestniczą w programie, wraz z nauczycielami rozwiązują kreatywne zadanie związane z bezpieczeństwem. Szczegóły dotyczące konkursowego zadania zostaną przedstawione już w październiku. Klasom, które zgłoszą najciekawsze projekty, zostaną przyznane atrakcyjne nagrody. Konkurs startuje w październiku 2022 roku, a wszystkie szczegóły będzie można znaleźć na stronie www.akademiapuchatka.pl.

Karolina Sowier
Biuro Prasowe programu Akademia Bezpiecznego Puchatka


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ OBLODZENIE / GOŁOLEDŹ, OPADY MARZNĄCE, OPADY ŚNIEGU od godz. 01:00 do godz. 10:00 dnia 30-01-2023 Obszar: województwo zachodniopomorskie - całe. Przebieg: Prognozuje się występowanie marznących opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, które będą mieć tendencje do zamarzania na wychłodzonych przez opad nawierzchniach dróg i chodnikach. Skutki: utrudnienia komunikacyjne; śliskie powierzchnie dróg i chodników; zjawisko gołoledzi. Na Wybrzeżu Zachodnim spodziewane są silne porywy wiatru z kierunków zachodnich o prędkości do 70 km/h. Wysoko w górach północno - zachodnie porywy będą przekraczać 100-130 km/h ■ Od 1 lutego w Świnoujściu znów zacznie działać stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■