POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [09.10.2022, 13:08:42] • zachodniopomorskie

Dziki zachód w Cedyni

Dziki zachód w Cedyni

Łukasz Szeląg w trakcie konferencji mówił o wykorzystaniu historii jako magnesu przyciągającego turystów jadących nad morze. (fot. Organizator )

O historii Pomorza Zachodniego, legendach, turystyce dyskutowali uczestnicy spotkania w Cedyni. W Refektarzu Klasztoru Cedynia, odbyło się spotkanie regionalistów pod tytułem „Nadodrzański Dziki Zachód” w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2022. Wydarzenie koordynowane było przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie a organizatorami były Gmina Cedynia oraz Muzeum Regionalne w Cedyni.

Goście mieli okazję wysłuchać licznych prelekcji związanych z historią, legendami oraz turystyką regionu zakola Dolnej Odry a ponadto zwiedzili wystawę prac plastycznych stworzonych przez uczniów Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Cedyni pt. : „Moja gmina Cedynia” oraz wystawę prac plastycznych prezentujących legendy naszego regionu, stworzone przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej. Prezentowana była również bogata kolekcja pocztówek i przedmiotów związanych z Nadodrzańskim regionem pod tytułem: "Małe okna czasu, czyli zakole Odry na pocztówce", wystawa była stworzona przez pasjonata naszego regionu Pana Bartosza Choruży.

Dziki zachód w Cedyni

Na zdjęciu: Michał Potapiński, dyrektor COKiS oraz Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni (fot. Organizator )

W przerwach między prelekcjami goście mogli skosztować pysznych kanapek oraz ciast przygotowanych przez pracowników COKiSu.

Dziki zachód w Cedyni

Uczestnicy konferencji (fot. Organizator )

Na Pomorzu Zachodnim jest wiele atrakcyjnych miejsc położonych daleko od bałtyckich plaż. Oprócz bogatej w historię ziemi cedyńskiej można zwiedzać Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Gryficach, Park Miniatur Latarni w Dziwnowie, wieże widokową w Ińsku czy muzeum elektryczności w Maszewie oraz Pojezierze Drawskie pełne tajemnic.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■