POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [18.10.2022, 13:35:19] • zachodniopomorskie

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Użycie broni to zawsze ostateczność. Dlatego zachodniopomorscy Terytorialsi szkolą się w sztukach walki. By obronić siebie, swoich najbliższych czy osoby potrzebujące pomocy.

Wprowadzenie zajęć ze sztuk walki w Trzebiatowie, gdzie stacjonuje 142 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to pomysł dowódcy jednej z kompanii w Trzebiatowie por. Piotra Pietrzaka. Poza służbą w WOT jest on trenerem brazylijskiego jiu-jitsu i MMA w klubach Przemo Boxing Team i Berserkers Team w Gryficach. Por. Pietrzak posiada też purpurowy pas Ju-jitsu. - Każdy żołnierz powinien dobrze strzelać, ale też umieć obronić siebie, czy kogoś innego - mówi por. Piotr Pietrzak. - Żołnierze uczą się, jak zachować się w określonych sytuacjach. Poza tym to dla nich frajda, uczyć się czegoś nowego. Poza tym sztuki walki podnoszą motorykę ciała, koordynację ruchową oraz dają dużą pewność siebie. Same plusy - mówi por. Pietrzak.

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Szkolenia odbywają się w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie podczas rotacji, czyli comiesięcznych, weekendowych szkoleń, które musi przechodzić obowiązkowo każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Trzebiatowa uczyli się podstaw brazylijskiego jiu-jitsu, boksu, zapasów i samoobrony.

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

To możliwe, bo w szeregi Terytorialsów wstąpili profesjonalni trenerzy i instruktorzy sztuk walki. I tak tak zajęcia z boksu prowadził szer. Robert Sintyła, z zapasów szer. Marcin Popow, BJJ (brazyliskie jiu-jitsu) szer. Stefan Nowacki (posiada czarny pas Ju-jitsu) a z samoobrony st. szer. Emil Kulesza. Wszyscy to utytułowani zawodnicy w swoich dyscyplinach, mający na koncie występy i sukcesy rangi Mistrzostwa Polski czy w Mistrzostwach Europy.

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Efekty zajęć widać po wynikach żołnierzy na egzaminach z wychowania fizycznego. Podczas ostatniego sprawdzianu najlepsi żołnierze wykonali: jeden 80 a inny 70 pompek, jeszcze inny żołnierz w ciągu dwóch minut wykonał 104 tzw. „brzuszki”. Z zajęć ze sztuk walki chętnie korzystają zarówno mężczyźni, jak i żołnierze - kobiety.

- Te ćwiczenia podnoszą atrakcyjność szkolenia, bo któż nie chciałby posiąść umiejętności, które w razie zagrożenia pomogą obronić siebie czy innych przed napastnikiem - mówi dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski - Przy tym żołnierze w atrakcyjny sposób podnoszą swoją kondycję fizyczną, co cieszy także mnie, jako dowódcę batalionu.

Terytorialsi szkolą się w sztukach walki

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Podczas kolejnej rotacji, w listopadzie, Terytorialsi z Trzebiatowa poznają podstawy Krav-magi.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■