POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.11.2022, 10:14:11] • zachodniopomorskie

„Niepodległa Polska to wartość podstawowa, najwyższa, najważniejsza, która łączy nas wszystkich”

„Niepodległa Polska to wartość podstawowa, najwyższa, najważniejsza, która łączy nas wszystkich”

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Narodowe Święto Niepodległości marszałek Olgierd Geblewicz rozpoczął razem z harcerzami Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP. W uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyli radni województwa i radni miasta Szczecin. Zgromadzonym i przechodniom rozdawano biało-czerwone chorągiewki i kotyliony.

W asyście Zosi i Nataszy, harcerek z 52 drużyny harcerskiej Hufca Szczecin ZHP, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz złożył wiązankę białych i czerwonych kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

- To wyjątkowy dzień dla każdego Polaka. To wspaniałe, piękne święty, kiedy wspominamy bardzo trudną historię. Po 123 długich latach, kiedy Polski nie było na mapie Europy, kiedy została wymazana, kiedy została rozgrabiona - wreszcie, po ponad wieku, nasi przodkowie odzyskali wolność. Dla następnych pokoleń - mówił marszałek Olgierd Geblewicz. - Ta wolność nigdy nie była nam dana. Ona zawsze była nam zadana. Cieszyliśmy się nią bardzo krótko. Tylko 21 lata. Potem wybuchła wojna. A po tej wojnie Polska nie zniknęła z mapy, ale straciła wolność na kolejne ponad 40 lat - przypomniał marszałek.

Podczas krótkiego wystąpienia nawiązał do sytuacji w Ukrainie.

- Dziś możemy świętować w prawdziwie wolnej Polsce, ale to dzisiejsze święto jest świętem szczególnym, bo po raz pierwszy po tak długim okresie u naszych granic trwa bardzo krwawa wojna. Nasi bracia, z którymi łączy nas tak skomplikowana, trudna i czasami bolesna historia, Ukraińcy muszą walczyć o swoją wolność. Dziś przelewają krew tak jak kiedyś nasi przodkowie - podkreślił Olgierd Geblewicz. - W tym wyjątkowy dniu, w dniu wolności - łączymy się, w geście solidarności, z narodem ukraińskim. Życzymy im tego, żeby wolność obronili. A sobie życzymy tego, abyśmy nigdy, ani my, ani kolejne pokolenia o tę wolność nie musieli walczyć. Dbajmy więc o nią na co dzień, szanujmy ją.

Marszałek mówił też o narodowej jedności w sprawach fundamentalnych. O solidarności, tolerancji, wzajemnym szacunku.

- Pamiętajmy, że niezależnie od różnic, które w każdym społeczeństwie występują - ludzie się po prostu różnią mają różne poglądy, różne zamiłowania - jest coś takiego, co nazywa się racją stanu. Racja stanu powinna nas jednoczyć wokół wartości podstawowych. A wolna niepodległa Polska to wartość podstawowa, najwyższa, najważniejsza, która musi łączyć nas wszystkich. Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia roku - zaapelował Olgierd Geblewicz.

W uroczystości na placu Szarych Szeregów w Szczecinie uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele władz Zachodniopomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, mieszkańcy miasta. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowała wiceprzewodnicząca Teresa Kalina. Kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli także radni Rady Miasta Szczecin: Urszula Pańka, Łukasz Tyszler, Bazylii Baran, Jan Posłuszny, Łukasz Kadłubowski, Patryk Jaskulski.

Bukiety i wieńce w narodowych barwach złożono również przy obelisku Szarych Szeregów. Przy obu pomnikach harcerze pełnili wartę honorową. Najmłodsi rozdawali przechodniom biało-czerwone flagi, małe chorągiewki i kotyliony. Marszałek Olgierd Geblewicz wspominał swoją przygodę z harcerstwem, a przedstawiciele kilku drużyn harcerskich opowiadali, w jakich wydarzeniach Narodowego Święta Niepodległości wezmą udział.

- Harcerze, jak zawsze 11 listopada, na służbie - skomentował marszałek. - Bardzo się cieszę, że mogłem z wami rozpocząć ten wyjątkowy dzień.

Marszałek Olgierd Geblewicz uczestniczy dziś w kilku patriotycznych uroczystościach. Punktualnie godzinie 11.11 brał udział w podniesieniu polskiej bandery na „kapitańskim maszcie” przy skwerze Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni. Wydarzenie to połączone jest z odsłonięciem tablic kapitanów żeglugi wielkiej: Jana Prüffera oraz Włodzimierza Grycnera, a także portretów np. prof. dr. kpt.ż.w Aleksandra Walczaka czy kpt. ż.w. „Honoris Causa” dr Elżbiety Marszałek.

Około godziny 13 Olgierd Geblewicz będzie w Goleniowie, by rocznicę odzyskania Niepodległości świętować na sportowo. Marszałek weźmie udział w biegu na 10 kilometrów, wspierając uczestników Goleniowskiej Mili Niepodległości. Ta jedna z najbardziej znanych imprez biegowych w regionie i w Polsce odbywa się od 1989 r. I co roku przyciąga setki sportowców amatorów. Oprócz biegów na jedną milę organizatorzy przygotowują liczne atrakcje dla najmłodszych, biegi na krótszych dystansach.

Wydarzenie pod biało-czerwoną flagą i pod patronatem marszałka województwa planowane jest także w godzinach wieczornych, kiedy to na gmachu Morskiego Centrum Nauki zaprezentowana zostanie patriotyczna iluminacja. Efektowne biało-czerwone oświetlenie zostanie włączone na dwie godziny (18-20).

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczy cały Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj - w Koszalinie, wicemarszałek Olgierd Kustosz weźmie udział w uroczystościach organizowanych w Pyrzycach, Przelewicach i miejscowości Pacholęty, Anna Bańkowska - w Kołobrzegu, natomiast Stanisław Wziątek w Połczynie-Zdroju.

*** *** ***
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. W powojennej Polsce - „wymazane” z państwowego kalendarza, zastąpione Narodowym Świętem Odrodzenia Polski 22 lipca. Przywrócone w 1989 roku, ustawą Sejmu z dn. 15 lutego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■