POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [28.11.2022, 12:54:11] • Świnoujście

Świnoujście na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”

Świnoujście na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”

fot. BIK UM Świnoujście

Świnoujście zajęło 4. miejsce w XVIII edycji rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” wśród miast na prawach powiatu za rok 2021. To najwyższa pozycja spośród miast z Pomorza Zachodniego. Kolejne miasto-powiat, Szczecin, znalazł się na dziesiątym miejscu. Samorządy ocenione zostały pod kątem zrównoważonego rozwoju.

Świnoujście znalazło się na czwartej pozycji, za takimi metropoliami jak Poznań i Kraków. Trzecie miejsce zdobyły Gliwice. Co ciekawe, Świnoujście zdobyło najwyższą punktację (30 pkt) spośród finałowej dziesiątki w kategorii Finanse i rozwój. Wysokie noty nasze miasto zyskało również w kategoriach: Dbałość o mieszkańców, Czyste środowisko i Jakość zarządzania. W sumie było to 91,75 pkt. Wyróżnienie z rąk prof. Jerzego Buzka odebrał w Warszawie Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”

fot. BIK UM Świnoujście

- To nagroda dla nas, wszystkich świnoujścian, bo przecież miasto to my, jego mieszkańcy – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dlatego wyróżnienie to dedykuję przede wszystkim naszym mieszkańcom, bez których codziennego trudu i serca Świnoujście nie byłoby tak pozytywnie postrzegane przez - nie tylko niezależne media i kapituły - ale także i odwiedzających nas gości. Z dystansu często widać więcej niż z perspektywy zabieganego, codziennego życia. Takie wyróżnienia, jak to dziennika „Rzeczpospolita”, stymulują nas do ciężkiej pracy i sięgnięcia w przyszłych latach po jeszcze wyższe laury.

Świnoujście na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”

fot. BIK UM Świnoujście

W Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita” oceniane są dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych. Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny. Część wskaźników opiera się na informacjach podanych przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Świnoujście na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”

fot. BIK UM Świnoujście

- Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej – samorządowe budżety w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, przede wszystkim w ramach Polskiego Ładu. Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia - podsumowuje dziennikarz „Rzeczpospolitej” Anna Cieślak-Wróblewska.

Tekst i fot: BIK UM Świnoujście


komentarzy: 75, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 75

Gość • Środa [30.11.2022, 11:27:38] • [IP: 37.47.148.***]

I co?!! Zatkało kakao??

Gość • Wtorek [29.11.2022, 21:12:05] • [IP: 37.47.144.**]

Paranoja goni paranoją w tym mieście.Miasto bardzo zadłużone oby tylko nie straciło płynności finansowej, stacji dializ dla chorych nie będzie, przychodnia na Warszowie zlikwidowana, zakład opieki fregata strasznie zadłużony a tu nagroda ? Za co ? Jaki zrównoważony rozwój jak jesteśmy strasznie zadłużoną gminą.Jak w baśni ktoś żyje w utopii.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 20:54:32] • [IP: 88.218.252.**]

3p pkt.Finanse i rozwój?! Pięknie! Pytam, kto zapłaci za wzrastające koszty budowy i wykończenia tunelu?! Podwykonawcy nie dostają pieniędzy! Ale orkiestra będzie grała i" elita" będą piać z zachwytu! Ale, kto da kasę?!

Gość • Wtorek [29.11.2022, 17:18:01] • [IP: 37.8.230.***]

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 17:08:02] • [IP: 37.8.230.***] A ile miasto zapłaciło za udział w tym rankingu który nic konkretnego nie wnosi dla naszego trudnego życia w tym mieście.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 17:15:25] • [IP: 37.8.230.***]

Jak to mawiał ptaszek powinni dostać order z ziemniaka na klapę.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 16:55:43] • [IP: 37.47.166.***]

Czyli promowanie członka ORMO, brawo

Gość • Wtorek [29.11.2022, 13:44:59] • [IP: 176.221.122.***]

Kto potrafi choć troszkę czytać i analizować zestawienie tej tabelki, to dojdzie do wniosku, że w zakresie" Dbałości o mieszkańców" , " Czyste środowisko" , " Jakości zarządzania " , TO OBRAZ MEĘDZY I ROZPACZY !! Jak miasto bez gospodarza !!

Gość • Wtorek [29.11.2022, 12:52:42] • [IP: 178.238.247.**]

kabaret, śmiechu warte, miasto w tej chwili tonie w długach, taki to stabilny rozwój!!Buzek odleciał do krainy fantazji

Gość • Wtorek [29.11.2022, 10:59:06] • [IP: 46.205.128.**]

128*** jeżeli wielodzietnych porównuje się do szczurów, to osoba taka nie warta jest uwagi. Ale to właśnie jest cały PiS. Amen 🌴

Gość • Wtorek [29.11.2022, 09:59:14] • [IP: 89.171.85.***]

Poniedziałek [28.11.2022, 13:17:45] • [IP: 46.205.136.**] 13:07 - łojejku, co za wolne myślenie... własnie dlatego sie rozwija, że zadłuzone, bo pożycza się wtedy, gdy chce się cos zmienic w miescie, zainwestować. Porownanie: w najblizszych latach bede zmienial okna w moim domu ze starych drewnianych na byc może drewniane, nowe; będę wstawiał nowe drzwi do garażu - zrobie to po wzięciu kredytu. Bedzie to troche pieniedzy, ale mnie na to stać - podobnie jak miasto stac na pozyczki. -------------------- Wszystko pięknie, tylko jeśli napożyczasz na swoje piękne drewniane okna tak, że nie masz żadnego marginesu bezpieczeństwa, a stopy procentowe wzrosną to wtedy jesteś ugotowany. Będziesz mieć piękne okna, które z zewnątrz będą podziwiane, ale koszty kredytu spowodują, że będziesz ledwo wiązał koniec z końcem. Lewarowanie wspomaga wzrost, ale przy umiejętnym zarządzaniu ryzykiem. Niestety u władz miasta tego nie widać i zaczyna się łatanie dziur, podwyższanie opłat w żłobkach itp.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 08:44:35] • [IP: 46.114.175.***]

Wszystko pięknie tylko ludzi mieszkancow ma w dupie Posejdon ma w dupie Warszow Ul. Ludzi morza i Soltana 60 rodzin ma w dupie i jedna wielka... To są naleciałości pokomunistyczne je.. AC ludzi i klaskać tam gdzie musi teraz czas ściemniać ludzi z Warszowa niby drogi wyremontuje mieszkańcy się zdziwią jak infrastrukturę portu rozbuduja

Gość • Wtorek [29.11.2022, 07:33:36] • [IP: 80.187.102.***]

Zrównoważony rozwój u faceta który wyprzedaje miasto pod apartamenty i hotele i w imieniu deweloperów walczy z mieszkańcami. Nie uratował stoczni i zrujnował budżet miasta ale wyraził zgodę na port kontenerowy. Wszystko dobre dla miasta i naszego budżetu jak gazoport czy inwestycje portu dzieją się ponad jego głową. Ormowcy i Pzpeerowcy zawsze lubili ordery, laurki i pęki goździków. Brawo janusz.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 07:25:09] • [IP: 83.20.43.***]

a co z tego rankigu maja mieszkancy wieksze dlugitowarzystwo adoracji spotkalo sie poswietowac i zabawic dziadostwo

Gość • Wtorek [29.11.2022, 02:09:00] • [IP: 89.151.39.**]

DBAŁOŚĆ O MIESZKAŃCÓW AHAHAHAH

Gość • Wtorek [29.11.2022, 00:49:24] • [IP: 176.221.122.***]

Nie jest prawdą, że Pą Prezydą nie dba o mieszkańców... Dba. Tylko nie o wszystkich :D

Gość • Wtorek [29.11.2022, 00:46:18] • [IP: 176.221.123.***]

Opłaty z gazoportu wywindowały Świnoujście na tak wysoką pozycję, natomiast tam, gdzie inni zapracowali własnym staraniem jest krucho. I tak, punkty za troskę o mieszkańców wg poniższej listy są trzecie od końca, zaś punkty za czystość i ochronę środowiska są o zgrozo na ostatnim miejscu, ex aequo z jakimś tam innym outsiderem, o zgrozo! toż to ponoć z powiewu błękitnej flagi. Za co? - pytam się.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 22:34:14] • [IP: 37.47.181.**]

Propaganda komunistyczna. Im jest gorzej tym przykrywają to większą ilością nagród z dupy jakichś bezczelnych i niezgodnych z rzeczywistością. Rzygać mi się chce jak widzę tego dziada ohydnego.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 22:28:30] • [IP: 176.221.122.***]

Towarzystwo wzajemnej adoracji

baz • Poniedziałek [28.11.2022, 22:21:38] • [IP: 109.105.229.**]

Moze Sz.P Ryfczynski zapyta w 8FOW jak to jest z oszczedzaniem energii elektrycznej ?? miasto rezygnuje z oswietlenia parku, promenady, wystroju swiatecznego itd...a w porcie jednostki 8FOW oswietlone non stop łancuchami żarówek, które raczej nie są LED ami. .. to jak to jest miasta.. i kazdy musi oszczedzać a Wojsko Polskie = Marynarka już nie ?? ja wiem ze miasto nie ma tu nic do powiedzenia ale podatki na MON placi kazdy. .. Oswietlenie tych jednostek jest teraz zbedne.

TATAR • Poniedziałek [28.11.2022, 21:37:36] • [IP: 176.221.123.***]

darmozjadów ci u nas dostatek.

Prawda • Poniedziałek [28.11.2022, 21:26:33] • [IP: 65.108.7.**]

Wszystko sie zwija po trochu w miesie ale liczy sie uscisk towarzyszy i nagrody sztuczne na rece tego, ktoremu podlozyli karte ORMO do IPNu.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 21:18:44] • [IP: 89.32.41.***]

𝖏 𝖚 𝖉 𝖊 _ 𝖗 �� 𝖚 𝖘

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 21:16:48] • [IP: 89.58.53.***]

18:50:27 - Ej, wyluzuj, bo się zachłyśniesz tym wymienionym przez Ciebie żydostwem.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 21:01:39] • [IP: 37.47.181.**]

I po co to obrażać ? Przecież to nie oni was ale to wy żeście ich wybrali 😁😁😁

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:54:01] • [IP: 5.173.27.***]

‚, Buzek na wózek”i wypad!

Oglądasz 1-25 z 75
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W nocy prognozowany jest silny, zachodni wiatr o średniej prędkości do 30-40 km/h, w porywach do 65-75 km/h ■ Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z północnego-zachodu napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej ■ Od 1 lutego w Świnoujściu znów zacznie działać stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■