POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.04.2023, 07:51:39] • zachodniopomorskie

Inspektorzy mieli co robić

Po 2021r, naznaczonym pandemią COVID-19, poprzedni rok był czasem, gdy inspektorzy pracy mogli już bez problemów docierać do pracodawców. Oznacza to, że w Zachodniopomorskiem przeprowadzono 3101 kontroli.

W 2023r. Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje w całym kraju przeprowadzenie ok. 60 tysięcy kontroli. Jednak inspekcja pracy to nie tylko kontrole. Pracownicy OIP Szczecin udzielili 10 197 porad osobistych, telefonicznych i pisemnych. O poradę prosiło 3873 pracowników, 2054 pracodawców lub osób reprezentujących pracodawcę.

- Pytań jest mnóstwo, nie ukrywamy, że telefon w godzinach dyżuru dzwoni niemal bez przerwy – twierdzi Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik prasowy OIP w Szczecinie.

W 2022 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęło 2675 skarg na pracodawców, w 2021 r. było ich 2411. Oprócz Polaków składali je Ukraińcy (105), obywatele Filipin, Bangladeszu, Białorusi, Gruzji.

Skargi dotyczyły przede wszystkim problemów z wynagrodzeniem za pracę i inne świadczenia, legalności zatrudnienia, umów, czasu pracy. Można zauważyć, że wzrosła liczba zgłoszeń związanych z pierwszą z wymienionych nieprawidłowości.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zgłaszanie do inspekcji pracy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych. Wszystkich, szczeciński inspektorat zarejestrował 262, w tym 13 wypadków śmiertelnych (4 na budowie). Od wielu lat to właśnie branża budowlana przewodzi w statystykach dotyczących wypadków śmiertelnych i powodujących ciężkie uszkodzenia ciała.

Najczęściej dochodzi do upadków z wysokości na niższy poziom, ześlizgnięcia się, zawalenia konstrukcji. Aby zwiększyć świadomość zagrożeń zawodowych w budownictwie Państwowa Inspekcja Pracy zainaugurowała w ubiegłym roku trzyletnią kampanię „Budowa. Stop wypadkom!”.

W 2022 r. pracownicy OIP Szczecin przeprowadzili wiele szkoleń dla różnych grup: od uczniów, studentów, podopiecznych młodzieżowych ośrodków wychowawczych po pracowników i pracodawców różnych branż. Inspektorat był organizatorem webinariów, konkursów

Przypominamy, że wraz z rozpoczęciem nowego roku, Okręgowy Inspektorat Pracy rozpoczyna nabór do programów prewencyjnych oraz konkursów, skierowanych do pracodawców. Szczegóły znaleźć można na naszej stronie internetowej www.szczecin.pip.gov.pl

Ewelina Kolanowska-Wrońska
Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■