POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [09.02.2023, 09:31:32] • zachodniopomorskie

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Jak „czyścić” pomieszczenia w budynku, zatrzymać i sprawdzić podejrzany pojazd, obezwładnić przeciwnika. Takie zadania działań w terenie zurbanizowanym wykonywali podczas szkolenia rotacyjnego w ten weekend zachodniopomorscy terytorialsi w Trzebiatowie.

Zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Tomasz Rejczak przypomina, że rejon odpowiedzialności jego jednostki to całe województwo zachodniopomorskie. - Jesteśmy po to, by zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Musimy zatem szkolić naszych żołnierzy do działań zarówno w lesie, przygodnym terenie, na wodzie, w pasie wybrzeża ale również w terenie zurbanizowanym - mówi. - Mamy tu przecież zarówno duże miejskie aglomeracje, miasta i miasteczka. A działania w takim terenie mają swoją specyfikę.

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Jedno z pierwszych takich szkoleń odbyło się w ten weekend w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Żołnierze, którzy przybyli do batalionu na comiesięczną rotację, dostali do wykonania szereg, często nowych dnia nich zadań.

Pod okiem instruktora uczyli się poruszania i wzajemnego zabezpieczania się w budynku, tzw. „czyszczenia”.

Wymagało to koordynacji ruchów, koncentracji i zgrania zespołu, który przechodził od pomieszczenia, do pomieszczenia, sprawdzając, czy nie ma tam przeciwnika.

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Żołnierze szkolili się także, jak skutecznie zatrzymać i przeszukać podejrzany pojazd. Tu także wymagane było zgranie zespołu i wzajemna dbałość i bezpieczeństwo oraz koncentracja. Elementem szkolenia w działaniach w terenie zurbanizowanym była także ewakuacja rannego oraz obezwładnienie przeciwnika.

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

- To nie są łatwe zadania - podkreśla prowadzący to szkolenie por Piotr Pietrzak, dowódca 2 kompanii lekkiej piechoty w Trzebiatowie. - Wymagają długiego szkolenia, zatem wraz z instruktorami poświęcamy cały czas, jaki mamy podczas rotacji, by przekazać jak najwięcej wiedzy. Żołnierze szkolą się z zaangażowaniem, bo to dla nich kolejne, bardzo atrakcyjne zajęcia, dlatego wiem, że będą z tego dobre efekty.

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Jednocześnie na strzelnicy w Trzebiatowie 1 kompania lekkiej piechoty szkoliła się w strzelaniu, poruszaniu w terenie, łączności.

Działanie w terenie zurbanizowanym to kolejny element szkolenia, jakie przechodzą żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wraz z cywilnymi służbami szkolą się w prowadzeniu akcji ratunkowych i poszukiwawczych na wodzie, w obronie wybrzeża na bałtyckich plażach, ćwiczą taktykę poruszania się w lessie i innym terenie przygodnym, także przetrwania w nieznanym sobie terenie. Szkolą się we współdziałaniu z żołnierzami wojsk operacyjnych, wojskami lądowymi, lotnictwem i marynarką wojenną, a także armiami innych państw NATO.

Terytorialsi szkolą się także do działań w mieście

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Za tydzień do 14 ZBOT wstąpią zaś kolejni żołnierze. „Ferie z WOT”, czyli szkolenie podstawowe dedykowane specjalnie uczniom i nauczycielom rozpocznie się już w sobotę, 11 lutego.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■