POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [10.05.2023, 22:37:37] • Szczecin

Jubileusz Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Jubileusz Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

fot. Organizator

Założony w 1952 roku przez studenta Politechniki Szczecińskiej, obecnie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego - Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego skończył 70 lat. Przed nami koncert galowy, który odbędzie się w szczecińskiej Filharmonii.

W repertuarze m.in. kompozycje a cappella wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych, prezentujące przekrój całego dorobku artystycznego chóru. W złotej sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmi również Mass in Blue – jazzowa msza święta autorstwa wybitnego, brytyjskiego pianisty i kompozytora młodego pokolenia - Willa Todda. Partie solowe wykona Jola Szczepaniak (sopran). Zespołem dyrygować będzie Szymon Wyrzykowski. Chórzystom towarzyszyć będzie kwintet dęty – Szczecin Brass Quintet.

Jubileusz 70-lecia ma wiele doniosłych znaczeń. Daje radość tym, którzy ten zespół tworzą, łączy chóralne pokolenia i przypomina szczecińskiej społeczności, że mamy w naszym mieście cenną perłę, którą należy podziwiać i pielęgnować – mówi Edward Półrolniczak, wiceprezes Chóru Akademickiego imienia prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie powstał ponad 70 lat temu. Na drugim roku studiów w listopadzie 1952 roku założył go Jan Szyrocki – późniejszy nauczyciel akademicki i prof. Politechniki Szczecińskiej, który kierował nim aż do śmierci (2003) – jako dyrektor artystyczny i dyrygent.

Od początku swojej działalności (1953) zespół działa nieprzerwanie, skupiając studentów i absolwentów zarówno Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, jak i innych szczecińskich uczelni. Chór koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Hiszpanii i Francji. W jego repertuarze znaleźć można utwory a cappella różnych epok. Dorobek obejmuje również wiele dzieł współczesnych kompozytorów.

W 2019 roku chór zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Chórów mieszanych" podczas Międzynarodowego Ochrydzkiego Festiwalu Chóralnego (Macedonia), a w 2021 roku pierwszą nagrodę w kategorii „Open" podczas czwartego Światowego Festiwalu Chórów Wirtualnych w Bandung (Indonezja).

Bilety na koncert galowy dostępne są na stronie: bilety.fm/pl/muzyka/8509-voices-of-celebration-filharmonia-szczecin.html

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■