POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [27.06.2023, 11:16:52] • zachodniopomorskie

Muzyka, teatr, kabaret, stand-up i improwizacja. Startuje VI Wioska Artystyczna - Janowo

Muzyka, teatr, kabaret, stand-up i improwizacja. Startuje VI Wioska Artystyczna - Janowo

fot. Organizator

Kilkudziesięciu artystów polskich i światowych, w gronie których są m.in. Adam Ferency, Joanna Żółkowska, Olga Bończyk, Krzysztof Skiba i Krzysztof Daukszewicz, pojawi się w te wakacje w Wiosce Artystycznej Janowo koło Rewala. Kulturalny maraton rozpocznie się w środę 5 lipca i potrwa do 27 sierpnia.

W Janowie widzowie będą mogli zobaczyć także innych artystów, np.: Dorotę Naruszewicz, Kacpra Kuszewskiego, Tadeusza Drozdę, Annę Srokę-Hryń, Marcina Januszkiewicza, Joannę Kosierkiewicz, jak również dziennikarzy i publicystów - Sławomira Pietrasa oraz Kubę Strzyczkowskiego. Pojawią się tam ponadto trzy zespoły aktorów-improwizatorów. Podobnie jak w latach ubiegłych, w Wiosce Artystycznej Janowo nie zabraknie improwizowanych przedstawień dla dzieci.

Nadmorska stolica muzyki i sztuki
Wieś Janowo znajdująca się w gminie Karnice w województwie zachodniopomorskim w ciągu roku jest niemalże opuszczona, ponieważ zameldowane są tam zaledwie cztery osoby. I choć wioska znajduje się 5 km od morza, to panuje tam błoga wręcz cisza i spokój.

Od 2018 roku, dzięki artystom z całej Polski, w lipcu i w sierpniu Janowo zaczyna tętnić życiem, stając się nadmorską atrakcją kulturalno-artystyczną i niezwykły zakątkiem - miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki. Tutaj, oprócz koncertów i spektakli, odbywają się wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy nimi można odwiedzać m.in. galerię zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

Turystom odwiedzającym Wybrzeże Rewalskie tradycyjnie już zaprezentuje się łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych, proponując w tym roku komiksową wystawę opowiadającą o byłej agentce wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego Halinie Szwarc oraz rozrywkę intelektualną w postaci pokoju zagadek. Z kolei ciekawostkami naukowymi z gośćmi Wioski Artystycznej Janowo dzielić się będzie łódzkie Experymentarium.

Spektakle scenariuszowe i improwizowane
VI sezon Wioski Artystycznej Janowo rozpocznie przedstawienie „Pani Pylińska i sekret Chopina” Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego. Na scenie pojawią się: Joanna Żółkowska, Dorota Naruszewicz i Kacper Kuszewski, a utwory Chopina zagra Lena Ledoff. Twórcy spektaklu planują zabrać widza w 90-minutową czarującą podróż do pięknego i zachwycającego Paryża!

8 lipca w Janowie rozpocznie się I Festiwal Komedii Impro „Mistrzowie Riposty” z udziałem m.in.: aktorów Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi i grupy O! impro. Wzorem lat ubiegłych widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienia, w których to sami wymyślają scenariusz. Aktorzy stworzą spektakle na oczach publiczności, używając do tego wyobraźni i sugestii padających z widowni. Festiwal potrwa do 22 lipca.

W kolejnych dniach w Janowie pojawią się mistrzowie słowa: Krzysztof Skiba z programem „Skiba Stand Up Comedy, czyli Skiba na ostro i na wesoło” (10 i 11 lipca); Krzysztof Daukszewicz, który zaprezentuje opowieści „Stare & Nowe” (27-28 lipca) oraz Tadeusz Drozda zdradzający, jak wygląda jego „Kabaretowa 50-tka” (29-30 lipca).

Kilka dni wcześniej, czyli 24 i 25 lipca, widzowie Wioski Artystycznej Janowo będa mogli zobaczyć kolejny spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - „Dziennik przebudzenia” w reżyserii Adama Ferencego. Scenariusz na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha napisała Magda Kupryjanowicz, a na scenie zobaczymy reżysera oraz Joannę Kosierkiewicz. Będzie to spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu, przedstawienie miejscami pełne jest ironii i sarkazmu, które zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha – zabawny, barwny i inteligentny.

Muzyka światowego formatu
Na przełomie lipca i sierpnia Wioska stanie się zdecydowanie bardziej muzyczna. Janowskiej publiczności na początek zaprezentuje się Anna Sroka-Hryń. Podczas jej pierwszego koncertu widzowie usłyszą piosenki międzywojenne, podczas drugiego - utwory najwybitniejszej francuskiej artystki XX wieku, czyli Edith Piaf. Dwa kolejne wieczory (4 i 5 sierpnia) widzowie Wioski spędzą w klimacie „Piosenek z klasą” Olgi Bończyk, a muzyczny maraton z programem „Osiecka po męsku” zakończy 6 sierpnia Marcin Januszkiewicz.
Dzień później w Wiosce Artystycznej Janowo rozpocznie się druga odsłona Festiwalu Komedii Impro, której gospodarzami tym razem będą aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi.

Spektakle, które pokażą są już dobrze znane janowskiej publiczności, ponieważ po raz pierwszy można je było zobaczyć w Wiosce w 2018 roku. Wszystkie będą jednak premierowe i niepowtarzalne, ponieważ improwizowane, czyli zagrane według pomysłów i pod dyktando widzów. Ta część festiwalu zakończy się 27 sierpnia.

Z ciekawym człowiekiem
Wioska zaprasza też na spotkanie z Kubą Strzyczkowskim - podróżnikiem i słynnym głosem radiowym, dziennikarzem Radia 357. 7 lipca red. Strzyczkowski, podczas rozmowy z Agnieszką Szwajgier - także z Radia 357 - opowie o swoim życiu dziennikarskim, tęsknocie za dawną „Trójką” i o tym, co napisał w testamencie, zanim wypłynął w samotną podróż po Atlantyku.

Z kolei 23 lipca Sławomir Pietras - dyrektor wielu polskich teatrów operowych i publicysta Tygodnika ANGORA - zaprosi na spotkanie z cyklu „Wielcy Polacy” poświęcone Janowi Pawłowi II.

Improwizowane bajki dla najmłodszych
Podobnie, jak w latach ubiegłych Wioska Artystyczna Janowo przygotowała także atrakcje dla dzieci - improwizowane przedstawienia, w których to milusińscy decydują o tym, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów. Improwizatorzy zaznaczają, że bajki grane są z podtytułem „nie tylko dla dzieci”, na spektakle zapraszają zatem również dorosłych. Jak przekonują, oni też się będą dobrze bawić.

Wieczorne wydarzenia w Wiosce rozpoczynają się o godz. 20.15, popołudniowe bajki - w wybrane dni o godz. 17. Bieżący repertuar najlepiej śledzić na stronie na stronie internetowej Wioski Artystycznej Janowo, a bilety dostępne będą bezpośrednio przed spektaklami i koncertami, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.
***
Spektakle Wioski Artystycznej Janowo od 2018 roku, obejrzało ponad 25 tys. widzów. W przedstawieniach bez problemów mogą brać udział osoby z niepełnosprawnościami. Wioska otwarta jest też dla rowerzystów, zbiegają się tu okoliczne trasy miłośników dwóch kółek.

Adam Owczarek
Wioska Artystyczna Janowo


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 4 października (środa) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panią Anną Partyka-Judge oraz prezentację jej dotychczasowych dokonań twórczych. Pani Anna pochodzi ze Świnoujścia, od lat mieszka poza granicami kraju. Debiutowała jako autorka wierszy, pełniła nawet przez kilka kadencji funkcję prezesa Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Dzisiaj realizuje się jako pisarka powieści: kryminał, sensacja, thriller, literatura obyczajowa, romans, literatura dziecięca – to jej domeny twórcze. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny! ■ Nie Stawa Młyny czyli "biały wiatrak", jest symbolem Świnoujścia pod rządami prezydenta Żmurkiewicza, tylko umierające i uschnięte drzewa w mieście. To wymowny i smutny symbol Świnoujścia zarządzanego zbyt długo przez prezydenta Żmurkiewicza i jego zastępców Michalską i Sujkę. To, co dzieje się na ulicy Uzdrowiskowej, to nie tylko zaniedbanie - to skandal. Młode drzewa, które miały być ozdobą naszej dzielnicy nadmorskiej, umierają jedno po drugim, pozostawiając po sobie pustkę i żal. Za zieleń odpowiada Wydział Infrastruktury Zieleni Miejskiej i jego naczelnik, Jacek Antczak. Jak to możliwe, że w XXI wieku, w czasach kryzysu klimatycznego, nie potrafimy zadbać o żywe młode drzewa? ■ Mieszkaniec alarmuje: Bobry w parku Zdrojowym niszczą drzewa! Czy nie nadszedł czas na interwencję? Mieszkaniec naszego miasta postanowił przesłać zdjęcia do redakcji, które robią wrażenie. Na fotografiach widzimy drzewa w parku Zdrojowym, które zostały uszkodzone przez bobry. Jego pytanie jest proste: "Ile jeszcze drzew musi paść, aby przeniesiono te zwierzęta do parku Wolińskiego lub innego miejsca bardziej dostosowanego do ich naturalnych potrzeb?" ■