POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [21.09.2023, 13:13:50] • Polska

Wakacje 2023: nadal zbyt wielu nietrzeźwych kierowców na drogach. Wciąż potrzebna jest edukacja

Wakacje 2023: nadal zbyt wielu nietrzeźwych kierowców na drogach. Wciąż potrzebna jest edukacja

fot. Organizator

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania pod wpływem alkoholu. I choć jest to mniej niż w czasie ubiegłorocznych wakacji, to jednak wciąż bardzo dużo. Obowiązujące w Polsce kary są surowe – ale jak widać nie zapobiegają wsiadaniu za kierownicę po alkoholu. Dlatego niezbędne są działania edukacyjne, które uświadomią kierowcom ryzyka na jakie narażają siebie i innych prowadząc po alkoholu. Takie jak „Autosobriety – ruszaj bez promili”.

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje
Według policyjnych statystyk w trakcie tegorocznych wakacji w Polsce odnotowano aż 21.557 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, w tym w lipcu 9.590 (spadek o 10% w stosunku do lipca ’22) i 9.180 w sierpniu (spadek o 15% w stosunku do sierpnia’22). Choć tegoroczne statystyki są lepsze niż rok wcześniej – to dalekie od ideału, wciąż na drogi wyjeżdża mnóstwo nietrzeźwych kierowców... Dlatego nadal potrzebne są działania edukacyjne, które nie tylko uświadomią możliwe konsekwencje, ale też pokażą jak na organizm działa alkohol i na jakie ryzyka narażają siebie i innych użytkowników dróg. I to nie tylko w wakacje – ale przez cały rok.

Edukuj się i ruszaj bez promili!
Taką porcję wiedzy dostarcza kierowcom „Autosobriety – ruszaj bez promili”, program szkoleniowy, który powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research). Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym jest wdrażany. Program jest bezpłatny, a jego adresatami są przede wszystkim młodzi kierowcy – kursanci ośrodków szkolenia kierowców, ale dostępny jest też dla osób już posiadających prawo jazdy.

Szkolenie odbyć można online - na stronie UNITAR lub bezpośrednio na platformie e-learningowej EdApp. Obejmuje takie zagadnienia jak statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach, wpływ alkoholu na organizm i zdolność prowadzenia pojazdów, mity na temat metod szybkiego pozbycia się alkoholu z organizmu, kwestie prawne odnoszące się do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu czy zasady bezpiecznej jazdy. Dodatkowo kursanci mogą korzystać z materiału video – na platformie YouTube dostępny jest film odwzorowujący postrzeganie rzeczywistości przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu i pokazujący konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu.

– Tegoroczne wakacje, aczkolwiek bezpieczniejsze niż w roku ubiegłym, zebrały tragiczne żniwo w postaci wielu wypadków, rannych i zabitych, mnóstwo kierowców prowadziło też pojazdy po alkoholu. Mimo coraz surowszych kar kierowcy wciąż lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa i wciąż siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu – zwłaszcza podczas wakacji. Jak widać sam kij nie wystarczy i potrzebna jest marchewka - edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby program szkoleniowy „Autosobriety – ruszaj bez promili” został zrealizowany przez jak największą liczbę kierowców oraz kandydatów na kierowców. Wierzę, że wiedza - podana w przyjazny sposób i całkowicie bezpłatnie - otworzy oczy wielu z nim i poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach, powiedział Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce - jednego z 30 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR, który zajmuje się koordynacją wdrażania projektu w Polsce.

CIFAL Płock został sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Drogowego (European Road Safety Charter – ERSC), koordynowanej przez Komisję Europejską. To największa platforma w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego społeczeństwa obywatelskiego, której celem jest wsparcie realizacji ambitnego celu - ograniczenia liczby zgonów i poważnych obrażeń na drogach UE o 50% w latach 2020 - 2030 oraz wyeliminowania ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń - do 2050 r. Jej sygnatariuszami jest ponad 4 tys. podmiotów publicznych i prywatnych, które zobowiązały się do realizacji inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego skierowanych do swoich członków, pracowników i szerzej - całego społeczeństwa obywatelskiego. Wszystkie te podmioty tworzą społeczność, której członkowie mogą dzielić się swoją wiedzą, inspirując się i ucząc od siebie nawzajem.

„Autosobriety” - partnerzy
Program „Autosobriety – ruszaj bez promili” wspierany jest też przez organizacje społeczne i pozarządowe. Program został objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz Instytut Transportu Samochodowego, zajmujący się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie i ruchu drogowym. Partnerem programu jest też Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm. Do partnerów dołączają również ośrodki szkolenia kierowców, wykorzystując zasoby szkolenia Autosobriety w swoich programach szkoleniowych i zajęciach z kursantami.

MAŁGORZATA STARUCH
SENIOR PR MANAGER


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■