POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.10.2023, 14:28:39] • zachodniopomorskie

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

fot. Organizator

Strzelanie, rzut granatem ćwiczebnym, konkurencje strażackie, policyjne, test z wiedzy historycznej. Pierwszy, ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych ruszył we wtorek na poligonie drawskim. Kilkudziesięciu uczniów z klas wojskowych, policyjnych czy strażackich zmaga się w różnorakich konkurencjach. Jak mówią uczestnicy - warto tu było przyjechać.

Turniej na drawskim poligonie po raz pierwszy organizują wspólnie Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie z 2 Brygadą Zmechanizowaną ze Złocieńca i ośrodkiem zamiejscowym w Szczecinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. I dlatego ma charakter wojskowo-historyczny. - To promocja wartości patriotycznych, wiedzy z historii polskich służb mundurowych i II Rzeczypospolitej, umiejętności wojskowych i proobronnych. - wyjaśnia dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński, który przyjechał we wtorek, by powitać uczniów z całej Polski na poligonie drawskim. - Zorganizowaliśmy ten turniej wspólnie z wojskiem, by ta młodzież miała okazję porównać swoje umiejętności, spotkać się z innymi, dla których także ważne są wartości patriotyczne, szacunek do munduru i miłość do Ojczyzny. Turniej jest także zachętą dla innych, by wstępowali do szkół o profilach mundurowych a potem, być może, do wojska polskiego i innych formacji mundurowych.

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

fot. Organizator

Wraz z dyrektorem IPN młodzież mundurową powitał także dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej gen. Dariusz Machula. - Cieszę się, widząc was na poligonie. To wy zasilicie w przyszłości nasze wojsko i inne służby mundurowe. Zadania przed wami niełatwe, ale na pewno przyniosą wiele satysfakcji we sportowym współzawodnictwie - mówił do młodych kadetów.

Z uczniami spotkał się na poligonie także szef SCWR w Szczecinie płk Zbigniew Adamczyk, który także podkreślał wartości proobronne, jakie promuje Turniej Klas Mundurowych.

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

fot. Organizator

Bierze w nim udział kilkadziesiąt osób - chłopców i dziewcząt w dziesięciu zespołach ze szkół mundurowych o różnym charakterze: wojskowych, policyjnych czy strażackich. Pochodzą z województwa zachodniopomorskiego: m.in. z Kalisza Pomorskiego, Gościna, Koszalina, ale także ze innych regionów Polski: Słupska, Gdańska, Prudnika, Siennicy Różanej, Piły.

We wtorek rano na strzelnicy Jaworze ruszyły pierwsze konkurencje. Prowadzili je przedstawiciele różnych formacji, które także włączyły się do organizacji Turnieju: terytorialsi z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, policja, straż pożarna, służba więzienna. Uczniowie strzelali z amunicji barwiącej z karabinka Grot, rzucali granatem ćwiczebnym, odbył się konkurs z wykonywania czynności śledczych (w zaimprowizowanym miejscu przestępstwa należało znaleźć litery i ułożyć z nich napis), zakładali umundurowanie specjalne policji. Odbyły się konkurencje strażackie, trzeba było wykazać się umiejętnością wyznaczania azymutu i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Liczyła się poprawność i precyzja oraz czas wykonania zadań.
IPN zorganizował konkurs historyczny. Uczniowie musieli wykazać się m.in. wiedzą na temat „Cichociemnych” czy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

fot. Organizator

- Konkurencje na poligonie były ciężkie, ale test historyczny był też bardzo wymagający - przyznaje Kuba Pawlików z Gdańska. - Turniej wymaga wysiłku i wielu wszechstronności, czym wyróżnia się wśród podobnych zawodów, w których uczestniczyliśmy. Ukończyliśmy wszystkie dzisiejsze konkurencje z chyba całkiem niezłymi wynikami, może uda się zająć wysokie miejsce? Poza tym są tu bardzo fajni rówieśnicy z całej Polski, mamy wspólny język i zainteresowania. Warto było tu przyjechać.

Po południu uczniowie spotkali się na poligonie z ćwiczącymi tu żołnierzami wojsk sojuszniczych. Mogli zapoznać się m.in. ze sprzętem wojskowym.

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

fot. Organizator

Turniej Klas Mundurowych potrwa do czwartku. Tego dnia, przy trybunie na pasie taktycznym „Bucierz” odbędzie się jego oficjalne zakończenie i wręczenie nagród.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.

Kadeci na drawskim poligonie - trwa pierwszy taki turniej klas mundurowych

fot. Organizator

Marcin Górka,
asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej o. Szczecin


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■