POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [30.10.2023, 14:15:24] • Polska

Czy, ile i jak oszczędzają Polacy? W Światowym Dniu Oszczędzania (31 października) przedstawiamy raport z najnowszego badania Fundacji Think!

Czy, ile i jak oszczędzają Polacy? W Światowym Dniu Oszczędzania  (31 października) przedstawiamy raport z najnowszego badania Fundacji Think!

fot. Organizator

Prawie 70% Polaków jest zdania, że warto oszczędzać, ale niespełna połowa odkłada pieniądze celowo, a 14% nie ma w ogóle oszczędności. Co więcej, aż 41% oszczędza dziś mniej niż w ubiegłym roku - wynika z najnowszego badania Fundacji Think! i Fundacji Citi im. L. Kronenberga, która od wielu lat bada i analizuje postawy i nawyki Polaków w zakresie finansów osobistych.

Ile i jak?
Gdyby statystyczny Polak stracił pracę, posiadane oszczędności pozwoliłyby na przeżycie na dotychczasowym poziomie najwyżej przez miesiąc. Dlaczego? Ponieważ ponad 60% odkłada miesięcznie około jedną czwartą dochodów, a tylko 2% ponad połowę. Dodatkowo, chociaż najczęściej te środki znajdują się na kontach oszczędnościowych i lokatach (44% wskazań), niewiele mniej (41%) jest na nieoprocentowanym bieżącym rachunku bankowym, a co piąty badany przechowuje gotówkę w domu. Ta nieprzynosząca żadnego zysku forma stała się dwukrotnie bardziej popularna w pandemii niż w okresie wcześniejszych 10 lat.

-Oszczędzanie jest pewnym wysiłkiem, szczególnie gdy poziom inflacji utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Prawdopodobnie dlatego zanotowaliśmy 6% wzrost liczby osób, według których nie opłaca się oszczędzać. Zmalała też liczba oszczędzających resztowo, czyli tylko dzięki temu, że w danym miesiącu nie wydali wszystkich pieniędzy.

W stosunku do 2022 r. nie zmienił się natomiast odsetek tych, dla których odkładanie pieniędzy jest już nawykiem. To pokazuje, jak ważna jest edukacja w zakresie regularnego i systematycznego oszczędzania - mówi Anna Bichta, prezeska Fundacji Think!

Czy, ile i jak oszczędzają Polacy? W Światowym Dniu Oszczędzania  (31 października) przedstawiamy raport z najnowszego badania Fundacji Think!

fot. Organizator

Na co odkładamy pieniądze?
Celem numer jeden przez ostatnie cztery lata jest zabezpieczenie na tzw. czarną godzinę (40% wzrost w stosunku do 2015 r. i 26% w stosunku do 2019 r.). Czterokrotnie mniej wskazań mają trzy pozostałe cele oszczędzania: zakup i wyposażenie nieruchomości, wypoczynek oraz godne życie na emeryturze.

Raport pokazał, że Polacy nie czują się bezpiecznie - tylko ok. 30% postrzega sytuację swojego gospodarstwa domowego jako stabilną, a niespełna 20% liczy na jej poprawę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Na ten pesymizm składa się kilka czynników - m.in. niski poziom oszczędności i inwestycji, wysokie zadłużenie i nadmierna konsumpcja. Wpływ może mieć jednak jeszcze jeden czynnik - fakt, że w kwestiach oszczędzania i inwestycji Polacy od 14 lat najbardziej ufają sobie. I tutaj ogromną rolę do odegrania mają instytucje finansowe, które podnosząc wiedzę ekonomiczną i zaufanie Polaków do ich działalności mogłyby istotnie wpłynąć na sytuację domowych budżetów.

Zapoznaj się z całym raportem: rozwijamy.edu.pl/images/raporty/Raport_2023_Postawy_Polakow_wobec_finansow.pdf

Anna Wąsowska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę przed godz. 17:00 zakończono prace przy naprawie sieci trakcyjnej w Świnoujściu. Pociągi wróciły do ruchu według rozkładu. ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■