POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [21.01.2024, 11:48:17] • zachodniopomorskie

Do kogo trafi „literacki” bursztyn?

Rusza V edycja konkursu literackiego „Jantar”. Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w minionym roku. Zgłoszenia przyjmuje do 31 marca br. Książnica Pomorska w Szczecinie.

Najlepsze dzieło wybierze kapituła, a laureat otrzyma statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. Zgłoszenia mogą przesyłać sami autorzy, wydawcy, biblioteki regionalne i lokalne oraz instytucje kultury.

- Na Pomorzu Zachodnim mamy znakomitych twórców, artystów, pisarzy. Pokazały to również wcześniejsze edycje konkursu, liczba zgłoszeń, poziom dzieł literackich. Ustanowienie takiej dorocznej nagrody to wspaniały pretekst do tego, aby zrobić przegląd dzieł, które powstały w minionym roku na Pomorzu Zachodnim – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Nagroda przyznana będzie książce wydanej w 2023 roku. Skierowana jest do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub aktywnie z nim związanych. Uhonorowana zostanie najlepsza książka województwa – bez podziału na gatunki – i obejmuje: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej i szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich.

Wybór laureata będzie zadaniem pięcioosobowego jury, w którego skład wchodzą literaturoznawcy, krytycy oraz przedstawiciele świata mediów. Werdykt ogłoszony zostanie jesienią.

Wydawcy i autorzy wydane w 2023 roku książki mogą wysyłać na adres: Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin. Termin nadsyłania tytułów upływa 31 marca 2024 roku. Regulamin i formularz zgłoszenia znajdują się na stronie Książnicy Pomorskiej w Szczecinie: www.ksiaznica.szczecin.pl/komunikaty/single/id/1417 .

Finały czterech edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar”, organizowanego przez Książnicę Pomorską pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, wyłoniły czworo laureatów. Jury konkursowe doceniło wydaną w 2019 roku powieść Ingi Iwasiów „Kroniki oporu i miłości”, zgłoszoną w pierwszej edycji oraz zgłoszone w drugiej odsłonie konkursu opowiadania Artura Daniela Liskowackiego „Hotel Polski”, opublikowane w 2020 roku. Laureatem trzeciej edycji konkursu, za „Wyspy odzyskane: Wolin i nieznany archipelag” wydane w 2021 roku, został Piotr Oleksy. W ubiegłym roku nagrodę odebrała Joanna Aniszewska za „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, książkę wydaną w 2022 roku.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■