POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [06.02.2024, 23:33:04] • zachodniopomorskie

Przedsiębiorcy obawiają się rachunków za prąd. „Różnice mogą sięgać nawet 200%”

Jasne, przejrzyste, przewidywalne – takie powinny być taryfy cen energii dla przedsiębiorców w kolejnych miesiącach. Przedsiębiorcy obawiają się, że zniesienie „zamrożenia” cen energii dla gospodarstw domowych dotknie również ich. Mówi się o tym od kilku tygodni, dla wielu sektorów będzie to duży finansowy cios, w bardzo trudnych do funkcjonowania czasach.

- Jesteśmy świadomi, że tarcze energetyczne dla konsumentów indywidualnych oraz dla przedsiębiorców kiedyś muszą przestać obowiązywać. Uważamy jednak, że są sektory gospodarki, które mogą nie poradzić sobie ze wzrostem rachunków. Szacuje się, że różnica może wynieść od 80 do nawet 200%. Nie ma możliwości, by restauracja, hotel czy firma zajmująca się produkcją przemysłową bez turbulencji poradziła sobie z taką zmianą. Oczekujemy rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcom poradzić sobie ze zmianą cen energii. Takim pomysłem może być np. rozłożenie obniżek w czasie, czyli tarcza nie przestałaby działać od razu, ale np. wartość dodatku zmniejszałaby się co kwartał – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak sytuacja wygląda obecnie?
Ze wsparcia mogą skorzystać firmy sektora MŚP oraz na nieco innych warunkach większe firmy.

Głównym rozwiązaniem wspierającym grupę mikro, małych i średnich przedsiębiorców w zakupie energii elektrycznej jest zastosowanie cen maksymalnych na poziomie 693 zł/MWh. Konieczne jest zaznaczenie, że taka cena występuje tylko, gdy przedsiębiorca zużywa energię na własny użytek. Firmy mogły starać się także o upusty.

W przypadku dużych firm istniał program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” Do uzyskania pomocy uprawnieni byli przedsiębiorcy, którzy przeważającą działalność gospodarczą prowadzą w sektorach energochłonnych np. drzewnym, metalowym czy ogólnie w przemyśle przetwórczym.

Jakie są obawy przedsiębiorców?
Jeżeli okaże się, że od lipca przestaną działać tarcze dla przedsiębiorców i osób fizycznych, należy spodziewać się drastycznego wzrostu cen energii dla firm oraz dla gospodarstw domowych. Według różnych szacunków te wzrosty mogą zacząć się od kilkudziesięciu, a skończyć nawet na 200% procentach.

- Nie da się porównywać małych biznesów do wielkich fabryk, ale proporcjonalnie to wszystkich demokratycznie obejmie zniesienie wsparcia osłonowego związanego ze wzrostem cen energii. To był rodzaj obciążenia, który dla całej gospodarki był bardzo demokratyczny, bez energii nie będą działać restauracje, piekarnie, ale i wielkie fabryki czy hale logistyczne. Dla wszystkich to jest obciążenie determinujące skalę ich działalności bieżącej. Nie wiemy jeszcze jak wielki szok nastąpi, gdy przedsiębiorcy zobaczą „standardowe rachunki”, gdy tarcze osłonowe przestaną działać – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.
Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden problem. Sektor energetyczny jest dla przedsiębiorców bardzo nieprzejrzysty.

- W 2022 roku, gdy rachunki szybowały w górę jak szalone, wielu przedsiębiorców nie wiedziało jakie są składniki ich rachunków za energię. Ile kosztuje surowiec, ile kosztuje jego przesył, a ile np. jego magazynowanie. Niektórzy dostali wzrost o kilkaset procent i nie mieli pojęcia dlaczego muszą tyle zapłacić. Rachunki muszą być jasne, przejrzyste, przewidywalne i nieprzytłaczające. Apelujemy do Rządu RP o dużą uważność w tej sprawie. Nie chcemy, by zniesienie tarcz osłonowych wiązało się z widmem bankructw – dodaje dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Sobota [10.02.2024, 17:51:31] • [IP: 89.151.32.***]

To, że sie dało żyć, nie oznacza, że nie trzeba zapłacić haraczu za unijne złodziejskie ETSy mające finansować ich złodziejską unijną pseudoekologiczną 'transformację energetyczną'. Teraz banda Tuska uchwaliła, że jeśli konsumenci zapłacą mniej, to różnicę w kwocie ma zapłacić polski Orlen, czyli de facto polscy przyszli emeryci, bo to oni są poprzez fundusze emerytalne właścicielami Orlenu. Polactwo wybrało lewackich złodziei do władzy, to teraz rozwalą nam naszą Polskę w kilka lat. A za wszystko my i tak zapłacimy tym unijnym złodziejom i ekoterrorystom.

Gość • Piątek [09.02.2024, 17:42:44] • [IP: 176.221.124.***]

Gość • Piątek [09.02.2024, 00:43:23] • [IP: 62.69.229.**] - w punkt!

Gość • Piątek [09.02.2024, 00:43:23] • [IP: 62.69.229.**]

Skoro teraz producenci i dystrybutorzy prądu jakoś żyli z obniżonymi cenami zbytu, to znaczy, że się dało. Ewentualne podwyżki będą agresywną, łupieżczą polityką cenową na dodatek ekonomicznie nieuzasadnioną. Sami napędzają inflację i jeszcze płaczą, że jest inflacja i trzeba podnieść ceny. Kopalnie muszą podnieść ceny węgla, bo prąd i zgniłe paprocie z dinozaurami drożeją, elektrownie muszą podnieść ceny bo węgiel drożeje. Wiatraki muszą podnieść ceny prądu, bo wiatr drożeje. Wiatr drożeje, bo promieniowanie słoneczne jest coraz droższe. Na koniec my dostajemy po dupie, bo podwyżki wynagrodzeń nie kompensują wzrostu kosztów utrzymania. I tylko grube ryby robią się coraz grubsze!

Gość • Środa [07.02.2024, 12:55:23] • [IP: 88.156.232.***]

Przedsiębiorcy mają doliczyć te 200% podwyżki do swoich cen produktów i usług, bo w ten sposób będą finansować tę zieloną energię, która nam wszystkim ma robić dobrze. A że ceny muszą pójść wtedy o 200%, to co tam inflacja 15%?! To pikuś! Niestety, tak to jest, jak się pozwala na rozpanoszenie się dziadowstwa unijnego, tych rządów czerwonego lewactwa. Nie liczą się z nikim i z niczym, niczym pradawni komuniście! Gonić tę częrwono-niebiesko-zieloną unijną bandę złodziei!!

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■