POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [28.03.2024, 06:12:30] • zachodniopomorskie

Chleb z Dębna na Liście Produktów Tradycyjnych

Chleb z Dębna na Liście Produktów Tradycyjnych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Posiadają cechy wyróżniające je od innych, są wyjątkowe, a ich specyficzny charakter i właściwości wynikają z zastosowania tradycyjnych oraz historycznie potwierdzonych metod produkcji. To produkty, które znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych. W tym roku trafił na nią kolejny przedstawiciel z Pomorza Zachodniego – chleb dębnowski. List gratulacyjny wnioskodawcom Państwu Anecie i Stanisławowi Dobropolskim wręczył 22 marca br. marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Z uznaniem odnoszę się do osobistego Państwa zaangażowania w zakresie pielęgnowania tradycji wytwarzania chleba dębnowskiego oraz cieszę się, że Państwa trud docenił także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Życzę dalszej owocnej pracy oraz podejmowania wielu ciekawych inicjatyw dotyczących kultywowania tradycji kulturowych, w tym kulinarnych województwa zachodniopomorskiego - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Chleb z Dębna na Liście Produktów Tradycyjnych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Chleb dębnowski wypiekany jest w Dębnie od ponad 30 lat, w oparciu o recepturę przywiezioną w 1946 r. przez powojennych osadników powiatu myśliborskiego. Przy jego wypieku wytwórcy starają się stosować jak najwięcej surowców pochodzących z własnego ekologicznego gospodarstwa, zachowując przy tym te same proporcje mąki pszennej i żytniej. Tak jak dawniej zakwas przygotowywany jest w rodzinnej, glinianej makutrze, a sam wypiek chleba odbywa się w zachowanych do dnia dzisiejszego poniemieckich piecach chlebowych. Chleb dębnowski znany jest od wielu lat społeczności lokalnej. Można go zakupić bezpośrednio u jego wytwórców, a także podczas różnych lokalnych wydarzeń.

Chleb z Dębna na Liście Produktów Tradycyjnych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Został wpisany na LPT 25 stycznia 2024 r. Jest to drugi produkt Państwa Dobropolskich, który znalazł się na tej ministerialnej liście. Pierwszym był zakwas buraczany z Dębna (wpisany 10 września 2019 r.).

Chleb z Dębna na Liście Produktów Tradycyjnych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Obecnie na Liście Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajduje się 58 produktów tradycyjnych z województwa zachodniopomorskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [31.03.2024, 03:02:00] • [IP: 62.69.229.**]

Piec opalany drewnem? Ciekawe kiedy Bruksela dobierze się do dupy właścicielce? W Wolinie, koło cmentarza, też był dobry chleb - taki duży z błyszczącą skórką. Ale niestety się popsuł.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■