POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [10.05.2024, 09:35:42] • Szczecin

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

fot. Organizator

Plenerowa wystawa "Kolory Nauki" na ZUT dotyczy ważnych projektów unijnych, realizowanych w ramach 4.2 POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Właśnie rozpoczął się montaż ekspozycji. Zdjęcia prezentowane są w 4 miastach Polski, w Szczecinie – przed wejściem do budynku WTiICh, al. Piastów 42.

Ekspozycja ukazywać ma „piękną stronę nauki". Fotograf Marcin Zięba aka FINCH uchwycił niecodzienne oblicza pracy badawczej.

Jedna z ponad 20 prezentowanych plansz dotyczy naszego, otwartego we wrześniu na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Inwestycja warta ponad 60 mln zł to najwyższej klasy aparatura badawcza. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest jedyną instytucją w północno-zachodniej Polsce, która może się pochwalić takim zapleczem. W ramach Centrum powstało 8 nowych laboratoriów wyposażonych w 18 najwyższej klasy aparatów.

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

fot. Organizator

Wszystkie projekty przedstawione na zdjęciach realizowano w latach 2016-2023, w wyniku naborów prowadzonych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jak podaje organizator – „Dofinansowane inicjatywy reprezentują różne dziedziny nauki, takie jak informatykę, medycynę, farmację, genomikę, geologię, archeologię, ochronę środowiska oraz nauki społeczne i humanistyczne. Projekty te wywarły wielki wpływ na polską naukę, jednocześnie otwierając ją na współpracę z biznesem". W sumie polskie jednostki badawcze i uczelnie, w ramach tego programu otrzymały 2,5 mld złotych na budowę laboratoriów i zakup urządzeń innowacyjnych na skalę europejską i światową.

ZUT i nasze Centrum na planszy reprezentuje zdjęcie kropli. Autor podpisał je „Kropla nowego biomateriału na mikrowadze kwarcowej. Materiał przeznaczony do kontaktu z ludzkimi tkankami badany jest pod kątem interakcji z białkami, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia ran".

„Kolory Nauki”– plenerowa wystawa na ZUT z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Zdjęcie przedstawia dziekana WTiICh, profesora Rafała Rakoczego (autor: Aurelia Kołodziej/ZUT)(fot. Organizator )

Oprócz Szczecina, wystawę przez kilka miesięcy będzie można zobaczyć także w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Ekspozycja składa się z 23 plansz o wymiarach 100 x 70 cm.

Więcej informacji o projektach realizowanych w ramach działania 4.2 POIR znajduje się na stronie
www.poir.opi.org.pl.

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■