POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [03.05.2025, 08:50:00] • Świnoujście

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – symbol dumy narodowej i walki o nowoczesne państwo

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – symbol dumy narodowej i walki o nowoczesne państwo

autor: wip-studio (fot. stock.adobe.com/pl )

Była pierwszą w Europie i drugą na świecie – Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku to jeden z najważniejszych aktów w historii Polski. Dziś, 3 maja 2025 roku, obchodzimy 234. rocznicę jej ustanowienia, przypominając sobie nie tylko o przełomowym znaczeniu tego dokumentu, ale i o wartościach, na których opiera się współczesna demokracja.

Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów była odpowiedzią na polityczny i społeczny kryzys XVIII wieku. Jej twórcy – m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski – dążyli do ratowania państwa przez jego modernizację. Konstytucja miała wzmocnić władzę centralną, ograniczyć liberum veto, zlikwidować wolną elekcję i wprowadzić zasadę dziedziczności tronu.

Choć obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, dokument ten był kamieniem milowym w historii europejskiego konstytucjonalizmu. Została przyjęta w duchu Oświecenia i inspirowana rozwiązaniami amerykańskimi oraz francuskimi, jednak uwzględniała również specyfikę Rzeczypospolitej – państwa o unikalnym ustroju i kulturze politycznej.

Konstytucja 3 Maja uznawana jest dziś za symbol umiłowania wolności, porządku i sprawiedliwości społecznej. Jej rocznica stała się jednym z najważniejszych świąt narodowych – Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Ustanowione ponownie w 1990 roku, po dekadach wymazywania z kalendarza przez reżimy totalitarne, obchodzone jest z należnym szacunkiem i patriotyczną refleksją.

Dzień ten to również przypomnienie, że niepodległość i suwerenność nie są dane raz na zawsze – wymagają ciągłej troski, zaangażowania i odpowiedzialności obywatelskiej. Współczesna Polska, choć wolna i demokratyczna, nadal stoi przed wyzwaniami, które wymagają odwołania się do dziedzictwa i ducha 3 Maja.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to zatem nie tylko święto przeszłości – to żywa lekcja historii, która pokazuje, jak ważna jest odwaga w podejmowaniu reform, jedność ponad podziałami i wiara w możliwość zbudowania lepszego państwa.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■