Wydarzenie tej rangi i skali to wyzwanie organizacyjne. Za całość prac przygotowawczych odpowiada główny organizator tj. Fundacja Kongres Morski w Szczecinie. Współorganizatorzy to Ministerstwo Infrastruktury i najważniejsze firmy krajowej gospodarki morskiej: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia oraz Polska Żegluga Morska.
11. Międzynarodowy Kongres Morski odbędzie się w Szczecinie to dwa dni, trzy debaty plenarne, cztery bloki tematyczne i 12 paneli dyskusyjnych, ponad 90 prelegentów, moderatorów i panelistów z całego świata. Tak zapowiada się najważniejsze tegoroczne wydarzenie branży morskiej w naszym regionie.
Po rocznej przerwie wracamy z nową formułą, nową energią, aktualnymi tematami
Wśród tematów, jakie zostaną poruszone są kwestie regulacji i polityki europejskiej, strategia i rozwój branży, wielokierunkowy rozwój gospodarki morskiej wraz z szeroko pojętym zapleczem: sieciami transportowymi, logistyką, zrównoważoną energetyką i bezpieczeństwem: transportu, towarów, środowiska, a ponad wszystko – człowieka.
Idea Kongresu narodziła się ponad dekadę temu i od początku zakładała, że będzie to wielopoziomowa platforma wymiany doświadczeń, wiedzy, opinii i prognozowania wizji przyszłości.
Sprawdziła się – przez lata Kongres urósł do rangi jednego z największych tego typu wydarzeń w branży morskiej w Polsce i poza jej granicami. To ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i wielka odpowiedzialność wobec wszystkich uczestników tego morskiego święta. Rok przerwy pozwolił nam nie tylko złapać oddech, nową perspektywę i opracować nowe pomysły, ale też - poprzez liczne pytania o kontynuację tego projektu, płynące od wielu osób z branży - uświadomił, jak bardzo to spotkanie w Szczecinie jest potrzebne.
Tegoroczna edycja odbywa się pod honorowym patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co podnosi rangę Kongresu do wydarzenia o znaczeniu ogólnoeuropejskim. To dlatego pierwszy dzień kongresowy będzie obfitował w tematy związane z gospodarką morską w kontekście europejskim – kształtowanie polityki UE będzie dyskutowane przez uczestników pierwszej debaty plenarnej, którą poprowadzi Paweł Krężel, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury. W tej debacie wezmą udział uczestnicy nieformalnego spotkania ministrów UE.
Do zobaczenia 15 maja w Teatrze Polskim na 11. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie!
Weronika Gocłowska
Rzeczniczka Prasowa
Pion Prezesa Zarządu