POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.06.2025, 08:38:11] • Polska

Małe miasta, wielkie możliwości. Dlaczego warto studiować poza dużymi ośrodkami akademickimi?

Małe miasta, wielkie możliwości. Dlaczego warto studiować poza dużymi ośrodkami akademickimi?

fot. Organizator

W świadomości wielu maturzystów i ich rodzin nadal funkcjonuje przekonanie, że „prawdziwe studia” to tylko w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Tymczasem rzeczywistość 2025 roku pokazuje wyraźnie: mniejsze miasta akademickie, takie jak Siedlce, Suwałki, Krosno czy Kalisz, oferują studentom nie tylko wysoką jakość kształcenia, ale też realne atuty, których brakuje w wielkich metropoliach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z marca 2025 roku, aż 31,2% studentów uczelni publicznych w Polsce studiuje poza sześcioma największymi ośrodkami akademickimi. To niemal
360 tysięcy osób, które zdobywają wykształcenie, wspierają rozwój regionalnych społeczności i coraz częściej zostają w mniejszych miastach po zakończeniu studiów, budując tam swoje życie zawodowe.

Bezpośredni kontakt, mniej anonimowości
– „W mniejszych ośrodkach studenci nie są tylko numerem indeksu” – podkreśla dr Beata Gałek, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Siedlcach. – „Dzięki mniejszym grupom zajęciowym i lepszej dostępności wykładowców, nauka staje się bardziej efektywna. Studenci mają większy wpływ na swój rozwój, są traktowani indywidualnie, a uczelnia zna ich potrzeby.” Jej zdaniem mniejszy ośrodek oznacza nie tylko mniejszą skalę, ale większe możliwości bliskiej relacji na linii student–wykładowca. – „U nas nikt nie ginie w tłumie. Nie trzeba godzinami stać w kolejkach do dziekanatu, łatwiej też załatwić sprawy formalne. To bardziej ludzkie, mniej anonimowe środowisko, które sprzyja budowaniu wspólnoty.”

Uniwersytet w Siedlcach od lat inwestuje w nowoczesną infrastrukturę i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W ostatnich latach uczelnia uruchomiła nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, Pracownię Anatomii Prawidłowej i Laboratorium Biologii Molekularnej i Genetyki.

Niższe koszty, więcej czasu i spokoju
Rok 2025 przyniósł dalszy wzrost kosztów życia w największych miastach Polski. Średnia cena wynajmu pokoju jednoosobowego w Warszawie przekracza dziś 2000 zł, podczas gdy w Siedlcach waha się między 900 a 1100 zł. Do tego dochodzi dobrze rozwinięta baza domów studenta. To znacząca różnica – zwłaszcza dla młodych ludzi z mniejszych miejscowości. – „Dzięki niższym kosztom życia wielu naszych studentów nie musi pracować na pełen etat, mogą skupić się na nauce i rozwoju” – mówi dr Gałek. – „Poza tym oszczędzają czas – dojazd na uczelnię trwa tu kilkanaście minut, często pieszo lub rowerem. W dużym mieście ten sam dystans to często godzina w korku lub zatłoczonym metrze.” Jak dodaje, coraz więcej studentów wybiera studia w Siedlcach nie jako plan B, ale jako pierwszy wybór. – „To nie tylko kwestia finansowa. To również komfort życia, bliskość rodziny i większa dostępność czasu – na naukę, pasje, relacje.”

Jakość kształcenia: liczy się podejście, nie tylko skala
– „Mit, że w dużych miastach poziom kształcenia jest automatycznie wyższy, można śmiało obalić” – podkreśla dr Gałek. – „Nasze programy przechodzą te same procedury akredytacyjne co programy
w największych uczelniach w kraju. Ranking to jedno, ale realne doświadczenia studentów pokazują, że mniejsze uczelnie często oferują bardziej elastyczne, dopasowane do rynku rozwiązania.”

Dane z systemu ELA z 2024 roku wskazują, że wskaźnik zatrudnienia absolwentów Uniwersytetu w Siedlcach wynosi aż 91% w ciągu roku po ukończeniu studiów. – „Otworzyliśmy nowe kierunki takie jak analiza danych, bezpieczeństwo informacyjne czy finanse i rachunkowość. To konkretna odpowiedź
na potrzeby regionu i rynku pracy.”

W ocenie dr Gałek, atutem mniejszych uczelni są również aktywne koła naukowe, łatwiejszy dostęp do programów typu Erasmus+ oraz indywidualne wsparcie studentów w ich rozwoju.

Perspektywa międzynarodowa? Jak najbardziej!
Choć stereotypowo uczelnie w mniejszych miastach uznaje się za „lokalne”, rzeczywistość wygląda inaczej. Uniwersytet w Siedlcach współpracuje z blisko 60 ośrodkami naukowymi w Europie i Azji, uczestniczy w projektach Horizon Europe i Erasmus+, a każdego roku przyjmuje studentów z Ukrainy, Gruzji, Indii czy Nigerii. – „Umiędzynarodowienie to nie przywilej dużych uniwersytetów” – zaznacza dr Gałek. – „Oferujemy programy w języku angielskim i mocno wspieramy mobilność naszych studentów. W 2024 roku ponad 120 osób skorzystało z programu Erasmus+. Co więcej – w mniejszych ośrodkach jest często łatwiej dostać się do programu dzięki mniejszej konkurencji i indywidualnemu wsparciu.”

Bezpieczeństwo, wspólnota i jakość życia
Siedlce to miasto, które wpisuje się w trend „slow life”. Mniej korków, mniej zgiełku, więcej przestrzeni i bezpieczeństwa. W mniejszych ośrodkach akademickich kwitnie również tzw. życie studenckie.
Od Uczelnianego Ośrodka Kultury, z grupą teatralną, kabaretem i studiem piosenki, po Centrum Sportu i Rekreacji i Ośrodek Jeździecki – tak jest w Siedlcach. – „Nasze siatkarki wygrały ostatnio ligę akademicką, a jeden z naszych zapaśników został mistrzem Polski” – z dumą dodaje dr Gałek.

Małe miasta, wielka przyszłość
Studia w mniejszych miastach coraz częściej okazują się nie alternatywą, lecz pierwszym, świadomym wyborem. W świecie, w którym liczy się jakość życia, relacje i elastyczność, to właśnie uczelnie regionalne coraz skuteczniej odpowiadają na potrzeby młodego pokolenia. – „Nie kopiujemy rozwiązań z Warszawy czy Poznania. Tworzymy własne, dopasowane do naszych studentów i regionu. Budujemy uczelnię na relacjach, otwartości i praktyce – i to przynosi efekty” – podsumowuje dr Beata Gałek.

Wielka edukacja nie musi zaczynać się w wielkim mieście – najczęściej zaczyna się dokładnie tam, gdzie student może zostać zauważony, zrozumiany i poprowadzony do sukcesu. Oxford i Cambridge przecież też nie są w Londynie.

Dominika z Garwolina

Dominika, dziś absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie w Siedlcach, jeszcze pięć lat temu planowała wyjechać do Warszawy. – „Myślałam, że tylko duże miasto zapewni mi start. Ale szybko okazało się,
że tu mam wszystko, czego potrzebuję – świetną kadrę, praktyki już na pierwszym roku, możliwość działania w kołach naukowych i… po prostu czas na życie.” Dziś pracuje jako psycholog szkolny w jednej z siedleckich podstawówek. – „Zostałam, bo widzę sens. Mam pracę, kontakt z uczelnią, czas dla siebie. I spokój, który naprawdę cenię.”

Uniwersytet w Siedlcach to publiczna uczelnia akademicka z ponad 50-letnią tradycją, kształcąca studentów na kierunkach humanistycznych, przyrodniczych, technicznych, społecznych oraz medycznych. Obecnie oferuje studia na czterech wydziałach, ponad 30 kierunkach oraz w języku polskim i angielskim. Uczelnia współpracuje z blisko 60 ośrodkami naukowymi w Europie i Azji, aktywnie uczestniczy w programie Erasmus+ oraz projektach międzynarodowych. Dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną – w tym centrami laboratoryjnymi, klinikami weterynaryjnymi oraz Centrum Transferu Technologii.

Uniwersytet w Siedlcach stawia na praktyczne przygotowanie do zawodu, ścisłą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i bliskie relacje na linii student–wykładowca. Co roku studiuje tu ponad 4 tysiące osób, a wskaźniki zatrudnienia absolwentów należą do najwyższych w regionie. Więcej informacji: www.uws.edu.pl

Karina Grygielska, Agencja Face


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [19.06.2025, 15:37:27] • [IP: 176.221.125.**]

Po to żeby zrobić licencjat i nie mieć z tego nic. Przestańcie pier**ć głupoty. produkujecie nic nie warte dyplomy nabijając kabzę wykładowcom i uczelniom.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie pierwszego stopnia, wydane przez IMGW, dotyczy wystąpienia silnego wiatru na wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego. Od wtorku 16 września do czwartku 18 września przewidywany jest wiatr o średniej prędkości do 70 km/h, w porywach dochodzący do 85 km/h, który będzie wiał z południowego-zachodu. Na środę 17 września prognozy przewidują także intensywne opady deszczu, które mogą wynieść nawet 60 mm w ciągu 24 godzin. Dodatkowo, opadom deszczu mogą towarzyszyć burze. ■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■