iswinoujscie.pl • Czwartek [24.07.2025, 13:32:58] • Polska
Arval wprowadza w Polsce certyfikaty kondycji baterii w używanych samochodach elektrycznych

fot. Organizator
Arval wprowadza w Polsce certyfikaty kondycji baterii w używanych samochodach elektrycznych – rozwiązanie działające dotychczas w kilku krajach Europy Zachodniej. Certyfikaty mają na celu zwiększenie zaufania kupujących do pojazdów BEV na rynku wtórnym i potwierdzają realną sprawność baterii. Analiza Arval pokazała, że średnia sprawność baterii wśród 8300 przebadanych używanych pojazdów elektrycznych z 8 krajów wynosiła 93%, a aż 98% badanych pojazdów miało sprawność powyżej 80%. Nawet po 200 000 km baterie w pojazdach elektrycznych utrzymują blisko 90% sprawności. Użytkownik elektrycznego auta w Polsce, właściciel mikrofirmy z kontraktem Arval, przejechał elektrykiem 100 000 km – jego bateria wciąż ma blisko 95% oryginalnej pojemności, a degradacja niemal nie postępuje. Certyfikaty mają ułatwić potencjalnym klientom decyzje o nabywaniu używanych pojazdów elektrycznych i wesprzeć rozwój rynku wtórnego w Polsce.
Arval Service Lease Polska, kluczowy gracz na rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i ekspert w dziedzinie mobilności, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadza w Polsce certyfikaty stanu baterii dla używanych samochodów elektrycznych. To rozwiązanie, które funkcjonuje już w kilku krajach Europy Zachodniej, ma na celu zwiększenie zaufania potencjalnych nabywców do używanych samochodów elektrycznych.
Certyfikaty potwierdzają kondycję baterii na podstawie niezależnych pomiarów. Arval analizował wcześniej dane z 8300 pojazdów z ośmiu krajów i wyniki są jednoznaczne: obawy o szybkie zużycie baterii są nieuzasadnione. Średnia sprawność baterii w przebadanych pojazdach wynosiła 93%, a aż 98% pojazdów miało baterie w stanie powyżej 80% – co jest wartością uznawaną za bardzo dobrą nawet po wielu latach eksploatacji. Arval, jako lider w zakresie wynajmu długoterminowego, chce w ten sposób wspierać rozwój rynku używanych pojazdów elektrycznych w Polsce – zarówno wśród firm, jak i klientów indywidualnych.

fot. Organizator
– Rynek używanych elektryków właśnie wchodzi w nową fazę. Wraz z końcem pierwszych kontraktów leasingowych coraz więcej pojazdów elektrycznych trafia na rynek wtórny. Certyfikaty pomagają wyeliminować kluczowe obawy kupujących, związane z trwałością baterii i realnym zasięgiem pojazdu – podkreśla Mikołaj Bąk, Head of Remarketing w Arval Service Lease Polska.
W praktyce dobrą kondycję baterii potwierdzają także doświadczenia użytkowników. Pan Maciej, właściciel mikrofirmy i klient Arval, który od ponad trzech lat korzysta z Tesli Model 3 SR+, przejechał tym pojazdem już 100 000 km. Jak mówi, samochód sprawdza się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także na dłuższych trasach (obecnie spędza wakacje we Francji, dokąd dojechał autem elektrycznym).
– Zasięg mojego auta po przejechaniu 100 tys. km i ponad 3 latach ciągłej eksploatacji to około 414 kilometrów – czyli tylko nieco mniej niż fabryczne 438 km. Degradacja baterii wyniosła do tej pory ok. 5%, co jest zgodne ze średnią globalną dla tego modelu – mówi Pan Maciej. – Od przebiegu około 70 000 km praktycznie nie obserwuję dalszego spadku pojemności baterii. Jeżdżę dużo, około 30 tys. kilometrów rocznie. Z danych gromadzonych przez mój samochód w długim terminie wynika, że nieco ponad 50% ładowań odbywa się w domu, średnio raz w tygodniu. Pozostałe w trasie – dodaje.
Użytkownik w domu korzysta z ładowarki trójfazowej o mocy 7,4 kW, a w trasie z szybkich ładowarek, zwykle o mocy ponad 100 kW. Według niego średni realny zasięg auta na polskich drogach ekspresowych i krajowych to około 360 km, a na autostradzie – przy jeździe z maksymalną dopuszczalną w Polsce prędkością oraz niemal do całkowitego rozładowania baterii, to około 300 km. Jak dodaje Pan Maciej, koszty energii w porównaniu do zakupu paliwa są średnio ponad dwukrotnie niższe niż wcześniejsze wydatki na paliwo, zaś ładowania w domu pozwalają mu obniżyć koszty podróżowania do mniej niż 10 zł za każde pokonane 100 km.

fot. Organizator
– Analiza Arval jednoznacznie pokazuje, że obawy o szybkie zużycie baterii w pojazdach elektrycznych są nieuzasadnione. Dane z przebadanych pojazdów wskazują, że ich akumulatory zachowują wysoką sprawność przez setki tysięcy kilometrów. Tymczasem samochody trafiające właśnie na rynek wtórny mają zwykle przebieg rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Przebiegi powyżej 100 000 km są, jak na ten moment, spotykane nieczęsto – komentuje Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska.
Dzięki certyfikatom wprowadzanym w Polsce, Arval przyczynia się do bardziej świadomego oraz bezpiecznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych z drugiej ręki oraz rozwiewa wątpliwości osób i firm rozważających zakup używanych elektryków.
Metodologia badania
Analiza Arval opiera się na 8300 certyfikatach kondycji baterii wystawionych w 8 krajach (Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Szwajcaria). Spośród nich 77% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV), a 23% hybrydy plug-in (PHEV). Badanie obejmowało pojazdy 30 różnych marek sprzedawane przez Arval w okresie od marca 2023 r. do listopada 2024 r.
O Arval:
Arval to jeden z kluczowych graczy na rynku wynajmu długoterminowego oraz ekspert w zakresie nowoczesnych rozwiązań mobilnościowych. Firma została założona w 1989 roku i w całości należy do grupy BNP Paribas, działając w ramach jej pionu Commercial, Personal Banking & Services.

fot. Organizator
Na koniec 2024 roku Arval zarządzał niemal 1,8 miliona pojazdów. Każdego dnia blisko 8600 pracowników Arval w 29 krajach dostarcza elastyczne rozwiązania, które wspierają płynne i zrównoważone podróże klientów – od międzynarodowych korporacji, przez małe i średnie przedsiębiorstwa, po klientów indywidualnych.
Arval jest członkiem-założycielem Element-Arval Global Alliance – jednej z największych globalnych sieci w branży mobilności. Floty wszystkich członków Sojuszu liczą łącznie ponad 4,5 miliona pojazdów w 55 krajach.
Strategia społecznej odpowiedzialności Arval została doceniona na najwyższym poziomie – firma otrzymała platynowy medal EcoVadis, plasując się w gronie 1% najlepiej ocenianych organizacji na świecie pod względem działań CSR.
Beata Krowicka-Makowska
NBS Communications Sp. z o.o.