8 Flotylla Obrony Wybrzeża • Poniedziałek [09.03.2009, 02:34:16] • Świnoujście
OSIEMNASTKA ORP „POZNAŃ”

fot. Piotr Płuciennik
W piątek, 6 marca br, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 18. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP „POZNAŃ”. W trakcie swojej osiemnastoletniej służby okręt pokonał blisko 45000 mil, przebywając w morzu ponad 1000 dni. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi.
Podczas uroczystej zbiórki, dowódca ORP „POZNAŃ” kpt. mar. Marek SZWARC odczytał rozkaz okolicznościowy oraz przywitał zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: matka chrzestna okrętu p. Maria ŁBIK, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo Minowych kmdr por. Krzysztof ZDONEK, szef sztabu dywizjonu kmdr ppor. Grzegorz OKULJAR i załoga okrętu. Marynarzy swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele urzędu miasta Poznania, byli dowódcy okrętu oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 45 z Poznania, której okręt jest patronem. ORP „POZNAŃ” jest pierwszym, pozostającym w służbie, okrętem Marynarki Wojennej patronującym szkole.

fot. Piotr Płuciennik
Święto było okazją do uhonorowania kadry i marynarzy wyróżnieniami. Dowódca dywizjonu za zaangażowanie w służbie wyróżnił m.in.: por. mar. Rolanda KRÓLIKOWSKIEGO, st. bsmt. Piotra JAKUBOWSKIEGO i mar. ndt. Artura SIEJBATAŁOWA. Wyróżnienia od dowódcy okrętu otrzymali m.in.: ppor. mar. Marcin MIKUCKI, chor. mar. Tomasz GMOSIŃSKI oraz mar. ndt. Przemysław GRZEGORCZYK.

fot. Piotr Płuciennik
ORP „POZNAŃ”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Torunia, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.

fot. Piotr Płuciennik
Okręty transportowo – minowe proj. 767, typu „Lublin”, zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem i wysadzenia na nieuzbrojony brzeg techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręt może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych. W swojej służbie „POZNAŃ” wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. w „Strong Resolve”, „Blue Game 2003” oraz w cyklicznych ćwiczeniach „BALTOPS”.

fot. Piotr Płuciennik
Nadanie okrętom nazw miast było szczególnym podkreśleniem związków Marynarki Wojennej z różnymi regionami kraju. Jednocześnie jest świadectwem, że nie tylko polskie Wybrzeże leży nad Bałtykiem lecz cała Polska jest państwem morskim.

fot. Piotr Płuciennik
por. mar. Jacek KWIATKOWSKI oficer prasowy 8. FOW
jasne bawcie się dalej, bo i tak niczego innego nie potraficie.
Wyróżnienie za zaangażowanie w służbie-powinno się nazywać wyróżnieniem towarzystwa wzajemnej adoracji.
" Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi."Chyba tylko w wojsku.Na statku handlowym prawdziwi marynarze takich zabaw nie robią, nie ma na to czasu bo ludzie zajęci są pracą.A tego typu imprezy w marynarce to kolejny dowód nadmiaru wolnego czasu, nieróbstwa i nudy.