wp.pl • Wtorek [07.04.2009, 07:06:17] • ¦wiat
Kryzys finansowy na ¶wiecie

fot. istockphoto.com
Imperia upada³y z ró¿nych przyczyn. By³y podbijane przez s±siadów, upada³y pod naporem wewnêtrznych taræ lub wojen. Ameryce raczej nie grozi ¿aden z tych scenariuszy. Coraz g³o¶niej jednak mówi siê o mo¿liwo¶ci bankructwa tego supermocarstwa.
Od czasu odej¶cia od parytetu z³ota, mo¿na zaobserwowaæ stale rosn±ce powiêkszanie d³ugu narodowego Amerykanów. Zjawisko to przybra³o na sile szczególnie mocno pod koniec lat 80., a w latach 90. trend by³ utrzymywany. Dzi¶ deficyty: handlowy i bud¿etowy s± ogromne.
Swoista symbioza
Amerykañska produkcja znajduje siê w du¿ej czê¶ci w tanich pañstwach azjatyckich - g³ównie w Chinach, gdzie w fabrykach robotnicy pracuj± dla amerykañskich koncernów. Z drugiej strony to w³a¶nie Chiny, ze swoimi gigantycznymi rezerwami walutowymi, s± najwiêkszym wierzycielem Stanów Zjednoczonych. Od lat 90., czyli od momentu otwarcia siê Chin na Zachód, trwa pomiêdzy dwoma potêgami swoista symbioza - USA ¿yj± na kredyt i dziêki temu konsumuj± du¿o towarów produkowanych w Chinach.
Z kolei Chiñczycy kredytuj± konsumpcjê USA, wiedz±c, ¿e gdy ona zostanie ograniczona, znajd± siê w k³opocie. Jednak ostatnio coraz czê¶ciej Chiñczycy zaczynaj± nie¶mia³o przeb±kiwaæ o przewalutowaniu czê¶ci swoich rezerw z dolarów na inn± walutê. Nie brakuje tak¿e g³osów o potrzebie stworzenia ponadnarodowego pieni±dza stanowi±cego konkurencjê dla dolara.
Niewyobra¿alne d³ugi
Bankructwo Stanów Zjednoczonych jest czym¶ tak niewyobra¿alnym, ¿e jeszcze do niedawna ludzi g³osz±cych podobne opinie uwa¿ano za niepoczytalnych. Zanim jednak zajmiemy konkretny os±d w tej sprawie warto przyjrzeæ siê faktom, a te s± nieub³agane. Stany Zjednoczone s± obecnie najwiêkszym d³u¿nikiem ¶wiata. Jak to obrazowo opisuje prof. Grzegorz Ko³odko, w ksi±¿ce "Wêdruj±cy ¶wiat", wszyscy Amerykanie w wieku produkcyjnym musieliby pracowaæ przez 10 lat i przeznaczaæ ca³o¶æ swojej pensji, by sp³aciæ ca³o¶æ d³ugu. Sk±d ta beztroska Amerykanów w kredytowaniu d³ugu? Tu z odpowiedzi± mo¿e przyj¶æ tamtejsza mentalno¶æ ¿ycia na kredyt i niczym nieokie³znanego konsumpcjonizmu. W koñcu to sam prezydent Bush mówi³, po atakach na WTC, ¿e nikt i nic nie przestraszy Amerykanów tak, by bali siê robiæ zakupy.
Senator Gregg ostrzega
Wszystko to dzia³o siê na d³ugo przed obecnymi k³opotami, które wymagaj± od administracji amerykañskiej po¿yczenia i dodrukowania banknotów na ³±czn± sumê ponad biliona dolarów. Coraz czê¶ciej wiêc s³ychaæ g³osy krytyki. Przed dwoma tygodniami senator Judd Gregg, ciesz±cy siê du¿ym autorytetem, przestrzeg³ przed konsekwencjami planu pomocy dla sektora finansowego. - Ogromne wydatki publiczne proponowane w planie bud¿etowym prezydenta Baracka Obamy doprowadz± Stany Zjednoczone do bankructwa. Nie da siê tego unikn±æ. Ludzie przestan± kupowaæ nasz d³ug, dolar zostanie zdewaluowany. To bardzo powa¿na sytuacja. Przeka¿emy naszym dzieciom kraj, na który nas nie staæ - ostrzega³ senator w wywiadzie dla CNN.
Bezlitosne dane
A liczby nap³ywaj±ce z gospodarki s± bezlitosne. PKB Stanów Zjednoczonych skurczy siê w 2009 r. o ok. 4 proc. Deficyt za¶ wyniesie wed³ug komisji Kongresu 13,1 proc. Bêdzie to najwiêkszy deficyt w historii tego kraju od czasów II wojny ¶wiatowej...
Gazeta Finansowa | 03.04.2009 | 15:48
Tak to jest budowaæ ¶wiatow± gospodarke finansow± na fundamentach z waty... to by³o logiczne ze kiedy¶ do tego dojdzie - tak poprostu musia³o byæ.
to ludzie nakrecaja kryzys
chinczycy za dlugi odkupia alaske... i hawaje... i los angeles i hollywood...
I USA ¿eby przetrwaæ napadnie na jakis wiêkszy kraj ;)