W eksperymencie naukowcy ci pozbawili królową termitów informacji dziedzicznej z tego szczególnego genu, a wówczas insekty w termitierze przestały traktować ją jak królową. Osobnik ten przestał mieć wpływ na władzę a w siedzibie owadów zapanował chaos i walka termitów-robotnic ze sobą.
Dobrze znany jest fakt, iż społeczność hierarchiczna nie jest specyfiką wyłącznie ludzką. Przykładowo w zbiorowiskach różnych insektów wyraźnie zarysowany jest podział na klasę robotników i klasę zapewniającą rozród gaztunku. U termitów australijskich - Cryptotermes secundus - miejsce umierającej królowej może zajmuje jedna z robotnic, ale tylko taka, która ma odpowiednio zakodowany genom. O tym, który z termitów zostaje uznany przez inne za królową decyduje gen o nazwie Neofem2. Ów gen cementuje mieszkańców termitiery i powoduje, że dany osobnik może zająć miejsce królowej. Odtąd zajmuje się wyłącznie przedłużaniem gatunku.
Naukowcy zamierzają wykorzystać te obserwacje termitów do opracowania metody zwalczania insektów na wypadek ich nadmiernego rozmnażania się.
mem/Der Spiegel
termitiernia rządzi ;]