POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [19.08.2009, 08:22:50] • Świnoujście

Dali jazzu!

Dali jazzu!

fot. Sławomir Ryfczyński

Na jazzowo wystartowała tegoroczna FAMA. Po nieoficjalnym, klubowym początku w „Centrali”, we wtorkowy wieczór uczestnicy artystycznego campusu dali o sobie znać na scenie przy promenadzie. Koncert inauguracyjny w Muszli był jednocześnie hołdem złożonym legendzie światowego jazzu – Miles'owi Davis'owi.

Pomysł na tę , bądź co bądź oryginalną inaugurację wyszedł od jazzmanów, skupionych wokół Włodka Pawlika. Inicjatorzy chcieli w ten sposób uczcić doniosłą dla świata jazzu rocznicę – 50 lecie wydania przez M. Davis'a kultowej płyty „Kind of blue”. Pomysł zaakceptowała dyrekcja „Famy” i pozwoliła by tym razem to właśnie szef warsztatu jazzowego Famy wygłosił ze sceny formułę: „39 Fama – rozpoczęta”.

Dali jazzu!

fot. Sławomir Ryfczyński

Pomysł na oryginalną inaugurację i koncert, który przypadł do gustu przede wszystkim koneserom był trzeba przyznać, ryzykownym przedsięwzięciem. O dziwo jednak – widownia w Muszli nie świeciła pustkami. W każdym razie z frekwencją było o niebo lepiej niż na rozpoczętym nieco wcześniej w amfiteatrze koncercie pop-rockowych dinozaurów, brytyjskiej grupy „Smokie”. Wykonawcy „Kind of blue” trzymali się ustalonej specjalnej reguły koncertu. Każdy z wykonawców miał do zaprezentowania jeden z utworów z legendarnej płyty i jeden, wybrany z własnego repertuaru. Koncert otworzył występ zespołu „Fusionator” Warto odnotować miły gest organizatorów w stronę mieszkańców Świnoujścia. Jako drugi na scenie zaprezentował się zespół ze Świnoujścia – „Wind Mark Trio”. Marek Pędziwiwiatr i jego koledzy wykonali znany standard Davis'a pt. „So what?”. Muzykę klasyka jazzu i własną prezentowli także „Freeway Quartet” z Wrocławia oraz czwórka jazzujących pań z Poznania, czyli „Nail Quartet”.
Wato dodać, że „Fama 2009” ma już za sobą także pierwsze akcje w plenerze. Na promenadzie, w pobliżu centrum gastronomicznego„Gryf” zaistnieli happenerzy. Do akcji przystąpili też studenci Politechniki Radomskiej. To właśnie oni od kilku lat organizują niezwykle popularne zabawy dla najmłodszych pod niezmienionym hasłem „Fama – dzieciom”. Tegoroczna akcja Radomiaków obfitować będzie w nowości. Studenci zaproponują dzieciom poszukiwanie skarbu w piasku plaży, „familiadę”, zajęcia taneczne pod hasłem „wyginam śmiało ciało” oraz podróż „pociągiem przez Świnoujście”. Już pierwsza akcja dowiodła, że w tym przypadku studenci nie powinni martwić się o frekwencję. We wtorek w piaskach plaży bawiło się z nimi kilkudziesięciu milusińskich„Fama” trwa i ... ostrzega: Nie o wszystkich zdarzeniach dowiecie się z plakatu. Chodząc w tych dniach po Świnoujściu trzeba mieć po prostu oczy szeroko otwarte!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Piątek [21.08.2009, 10:04:01] • [IP: 88.156.233.***]

do Gość • Środa [19.08.2009, 11:07] • [IP: 93.94.185.***], tytul utworu: Steps Ahead - Beirut

Gość • Piątek [21.08.2009, 00:52:45] • [IP: 92.42.117.**]

FAMA... przyciąga specyficznych ludzi, nie jest rozreklamowana, ludzie z po za Świnoujścia wiedzą więcej na jej temat niż sami mieszkańcy ;] za to zapytajcie ile osób poszło na Górala?! Ps. Kto lubi kabarety temu FAMA się spodoba...:) Ja nie lubię - chodź cenię to, że FAMA jest w Świnoujściu

Gość • Środa [19.08.2009, 21:15:22] • [IP: 77.254.62.**]

nareszcie strefa wolna od nienawistnej polityki... wiecej dixie!

Gość • Środa [19.08.2009, 19:15:49] • [IP: 92.42.112.*]

w tamtym roku miales band LONT nie pamietam zeby grali jazz:)

Gość • Środa [19.08.2009, 17:54:13] • [IP: 92.42.112.***]

dlaczego Famę opanował i to od dłuższego czasu jazz, a co z miłośnikami innego rodzaju muzyki np.rock, metal ?

Gość • Środa [19.08.2009, 17:50:17] • [IP: 195.117.222.***]

hehe 2 godziny opoznienia:d dooooooooobre:D madz dziecko buja wyobraznie

Gość • Środa [19.08.2009, 15:54:27] • [IP: 92.42.112.*]

ten kto szuka ten znajdzie :)dla chcacego nic trudnego maisto male, szybko mozna obejsc w desperacji na potzrebe muzyki jeszcze szybciej.Pozdrawiam ;]

Gość • Środa [19.08.2009, 14:58:30] • [IP: 92.42.118.***]

poszłabym na koncert tylko nie wiedziałam bo skąd?organizatorzy muszą postarać się o większy rozgłos - powinny wisieć plakaty, banery, rozdawać ulotki.Nic nie słychać i nie widać.

Gość • Środa [19.08.2009, 13:30:44] • [IP: 83.21.34.***]

koncert zaczal sie o 21:45 a w programie jest napisane:" 21:30 Muszla Koncertowa Koncert Inauguracyjny – KIND OF BLUE – Nail Quartet, Freeway Quartet, Fusionator, Wind Mark Trio, ze specjalnym udziałem Włodka Pawlika PK" czyli opoznienie wynosilo 15 minut a nie dwie godziny. wracaj do bytomia fedrowac *

Gość • Środa [19.08.2009, 11:15:27] • [IP: 93.94.191.***]

jak zawsze * z to fama

Gość • Środa [19.08.2009, 11:07:16] • [IP: 93.94.185.***]

Czy ktoś zna tytuł drugiego utworu zagranego przez Nail Quartet ??

Gość • Środa [19.08.2009, 10:45:35] • [IP: 92.42.118.***]

gówniane nagłośnienie.

turysta z Bytomia • Środa [19.08.2009, 10:36:59] • [IP: 93.94.188.*]

żeby tradycji stało się za dość. spóźnili się i to aż dwie godziny. kiedy zaczeli grać już byłem znudzony. poszedłem na promenadę. poza tym to już 39. FAMA i szkoda, że nie jest tak dobrze rozreklamowana jak np. Woodstock, albo festiwal teatralny MALTA w Poznaniu...

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■