POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Wtorek [08.09.2009, 09:45:08] • Region

RATOWANIE ZAŁOGI OKRĘTU PODWODNEGO

W czasie działań na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka zalega na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie i szwedzkie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą – to scenariusz rozpoczynającego się we wtorek (8 września) polsko-szwedzkiego ćwiczenia CROWN EAGLE. Manewry odbędą się na Zatoce Gdańskiej i potrwają do piątku, 11 września. Polskie i szwedzkie siły ratownicze przećwiczą w praktyce operację ratowania załogi zanurzonego okrętu podwodnego.

Celem manewrów jest przeprowadzenie akcji ratowania załogi okrętu podwodnego, który uległ awarii i nie może o własnych siłach wynurzyć się na powierzchnię. Tegoroczne manewry zaplanowano tak, aby przećwiczyć wszystkie możliwe elementy operacji niesienia pomocy załodze zagrożonej jednostki. Ćwiczenie „Crown Eagle” połączone jest scenariuszem z krajowym, polskim ćwiczeniem pod kryptonimem SMER/MEDEX.

Scenariusz ćwiczenia zakłada awarię okrętu podwodnego, którego poszukiwania natychmiast po zgłoszeniu rozpoczynają polskie siły morskie. Pierwszym etapem działań będzie precyzyjna lokalizacja uszkodzonej jednostki. Z takim zadaniem w morze wyjdzie fregata ORP „Gen. K. Pułaski”. Z lotnisk MW w Gdyni Babich Dołach i Darłowie wystartują śmigłowce Brygady Lotnictwa MW. Po odnalezieniu zalegającego na dnie okrętu przeprowadzone zostaną oględziny kadłuba i ocena uszkodzeń. W trakcie prowadzenia operacji ratowniczej na okręt podwodny podawane będzie powietrze oraz inne zapasy niezbędne do funkcjonowania i przeżycia załogi jednostki pod wodą. To zadanie wykona m.in. polski okręt ratowniczy ORP „Lech”.

Następnie, w rejon awarii skierowany zostanie szwedzki okręt ratowniczy HSwMS „Belos”, który posiada pojazd podwodny umożliwiający ewakuację uwięzionych pod wodą marynarzy. W oczekiwaniu na jego dojście do określonej pozycji polskie siły ratownicze podejmą próbę umożliwienia jednostce samodzielnego wynurzenia. Następnie zostanie przeprowadzona operacja ewakuacji załogi OP przy wykorzystaniu załogowego pojazdu podwodnego URF. Scenariusz ćwiczenia zakłada także podejmowanie rozbitków z wody i udzielanie im pomocy medycznej na okręcie ratowniczym ORP „Lech”.

Na lądzie (w porcie wojennym na Oksywiu) rozwinięte będą punkty medyczne, gdzie zaopatrywani będą rozbitkowie transportowani z morza za pośrednictwem okrętowych środków transportowych. Następnie będą kierowani do lokalnych instytucji wojskowych i cywilnych wyposażonych w komory hiperbaryczne.

Podczas tego ćwiczenia wojskowe służby medyczne (Wojskowy Instytut Medyczny) testować będą prototypowy, najnowszy system elektronicznego transferu informacji medycznej na temat rozbitków. System ten jest elektroniczną bazą danych, która w przypadku prowadzenia skomplikowanej i złożonej operacji ratowniczej, umożliwia szybkie diagnozowanie poszkodowanych i kwalifikowanie ich do dalszej pomocy medycznej w zależności od ich stanu zdrowia. Zapewnia także ciągły monitoring stanu zdrowia rozbitków. Zadaniem systemu będzie przyśpieszenie i zwiększenie efektywności udzielanej pomocy medycznej załodze okrętu podwodnego. System ten będzie mógł znaleźć zastosowanie także w prowadzeniu innych operacji ratowniczych.

Wyjście okrętów w morze zaplanowane jest w terminie od wtorku (8 września) do środy (9 września). Jako pierwszy w morze wyszedł okręt podwodny ORP „Bielik”, następnie w miarę rozwoju sytuacji w morze wychodzić będą kolejne jednostki, które wspólnie ze śmigłowcami sformują grupy poszukiwawcze i ratownicze.

Szwecja:

- HSwMS „BELOS”

- Polska (siły Marynarki Wojennej):
- okręt podwodny ORP „Bielik”
- fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski”;
- okręt szkolny ORP „Wodnik”;
- okręt ratowniczy ORP „Lech”;
- kutry ratownicze ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko”;
- kuter transportowy K-5
- śmigłowce Mi-14 PŁ i SH-2G
- brzegowa grupa ratownictwa;
- ambulatorium Komendy Portu Wojennego w Gdyni


ze strony polskiej w ćwiczeniu udział wezmą także jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

CROWN EAGLE 2009 (SMER MEDEX 09) to ćwiczenia ratownicze sprawdzające system ratowania załóg okrętów podwodnych. Najnowsze doświadczenia zdobywane podczas działań zarówno międzynarodowych jak i krajowych służą do zapewnienia bezpieczeństwa pływania okrętów podwodnych na akwenie Bałtyku, Morza Północnego i Atlantyku. Tego typu manewry są kluczowe dla każdej floty posiadającej okręty podwodne.


kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Wtorek [08.09.2009, 20:43:21] • [IP: 87.205.205.***]

oby już nigdy nie było takiej wielkiej tragedii jak z" Kurskiem"... nawet na ćwiczeniach trzeba uważać...

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ WSA w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi złożonej przez niemiecką organizację ekologiczną Lebensraum Vorpommern, wstrzymał decyzję środowiskową dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Choć decyzja sądu ma charakter tymczasowy, do czasu rozpatrzenia pozwu inwestycja została formalnie wstrzymana. Wyrok w tej sprawie ma zapaść 4 sierpnia ■ W ciągu dwóch miesięcy ponad osiem tysięcy mieszkańców Świnoujścia złożyło wnioski o świadczenie w ramach programu Bon Wyspiarza Seniora. To jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 350 zł dla najstarszych mieszkańców miasta. Świadczenie wypłacane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■