POGODA

Reklama


Wydarzenia

Rzecznik Prezydenta Miasta • Piątek [02.10.2009, 07:18:27] • Świnoujście

Polsko-Niemiecka Nagroda Samorządowa dla Świnoujścia i Heringsdorfu

Polsko-Niemiecka Nagroda Samorządowa dla Świnoujścia i Heringsdorfu

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Zarząd Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, z siedzibą w Warszawie, uznał projekt pt. Polsko-Niemiecka Konferencja Edukacyjna za najlepiej zrealizowany projekt z zakresu współpracy samorządów Polski i Niemiec. Za zrealizowanie powyższego projektu Zarząd Fundacji przyznał nagrodę w wysokości 30.000 zł, która powinna zostać wykorzystana na realizację kolejnego sąsiedzkiego projektu między Świnoujściem a Gminą Heringsdorf.

Polsko-Niemiecka Konferencja Edukacyjna odbyła się w Świnoujściu w dn. 20 marca br. Pomysłodawcą i organizatorem był Wydział Organizacyjny – Stanowisko ds. Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Świnoujście. Szczególny wkład w organizację konferencji wniosły panie: Ewa Kręczyńska-Pędziwiatr – dyrektor SP1, Monika Lech – dyrektor SOSW oraz Edyta Tomaszek – dyrektor GP 2 jak również Gimnazjum im. Maksima Gorkiego z Heringsdorfu. Konferencja poświęcona była zagadnieniom przygranicznej współpracy między placówkami oświatowymi ze Świnoujścia, Gminy Heringsdorf i wyspy Uznam. Na organizację konferencji Stanowisko ds. Współpracy Zagranicznej uzyskało dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w wysokości 9.500 zł.

Nasz projekt został wybrany spośród 90 innych projektów dofinansowanych przez Fundację w okresie sierpień 2008 – sierpień 2009, a których tematyka obejmowała działania partnerskie między samorządami z Polski i Niemiec. Wybierając projekt ze Świnoujścia, Fundacja uznała, że jest on najciekawszy i wychodzi poza rutynowe spotkania integracyjne. Wręczenie nagrody odbędzie się 27 października br. w Karpaczu podczas Polsko-Niemiecko-Ukraińskiego Kongresu Samorządów Lokalnych.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej od roku 1991 wspiera polsko-niemieckie projekty m.in. w zakresie partnerstwa samorządów, wspierania nauki języka polskiego i języka niemieckiego, prace naukowe, projekty edukacyjne na rzecz ochrony środowiska. Fundacja jest organizacją prawa polskiego ale wszystkie jej decyzje rozstrzygane są wspólnie przez polsko-niemiecki zarząd i radę. W organach Fundacji zasiadają m.in. prof. Andrzej Zoll, senator Dorota Simonides, prof. Edmund Wnuk-Lipiński.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■