POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Poniedziałek [15.03.2010, 21:43:13] • Region

„TARCZA PRZECIWMINOWA” NA BAŁTYKU

Dzisiaj rano (poniedziałek, 15 marca), okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1) wyszły z portu w Gdańsku. Zespół, określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” rozpoczyna ćwiczenia na Bałtyku, które polegać będą na kontroli bezpieczeństwa morskich szlaków żeglugowych. Wraz z Zespołem SNMCMG-1 ćwiczyć będą 4 okręty trałowo-minowe Marynarki Wojennej. Zespołem SNMCMG-1 dowodzi polska Marynarka Wojenna, a okrętem flagowym jest ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”.

Manewr wyjścia do portu w Gdańsku rozpoczął się po godzinie 09:00. Okręty odcumowały od nabrzeży w Gdańsku i wyszły na Zatokę Gdańską. Tam dołączyły do nich 4 okręty Marynarki Wojennej z 13 Dywizjonu Trałowców: niszczyciel min ORP „Mewa”, oraz trałowce ORP „Śniardwy”, ORP „Mamry” i ORP „Gopło”. Obecnie wszystkie okręty zajmują pozycje na wodach Bałtyku Południowego rozpoczynając praktyczne manewry. Ćwiczenie to będzie polegać na prowadzeniu międzynarodowej operacji przeciwminowej na morskich szlakach żeglugowych. Manewry potrwają do czwartku, 18 marca.

________________________________________________

W styczniu, tego roku, dowodzenie Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1 - Standing NATO Mine CounterMeasure Group 1)) objęła polska Marynarka Wojenna. Dowódcą Zespołu jest kmdr por. Krzysztof Jan RYBAK. Podlega mu międzynarodowy sztab złożony głównie z polskich oficerów. Dowództwo Zespołu znajduje się na okręcie flagowym SNMCMG1, którym jest polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”.

W skład Zespołu obecnie wchodzą 4 niszczyciele min:

- brytyjski HMS „Walney”
- belgijski BNS „Aster”;
- holenderski HNLMS „Middelburg”;
- niemiecki FGS „Passau”.

Od czasu objęcia przez polską MW dowodzenia SNMCMG-1 Zespół ten operował do tej pory głównie na Morzu Północnym. W lutym okręty NATO przeprowadziły bojową operację przeciwminową pod kryptonimem „Beneficial Cooperation” w południowej części akwenu Morza Północnego. Niszczyciele min zniszczyły ogółem 14 podwodnych niewybuchów (11 bomb i 3 miny) zawierających łącznie 4000 kilogramów materiałów wybuchowych. Dodatkowo Zespół sprawdził 17 hipotetycznych miejsc występowania niebezpiecznej amunicji, przyczyniając się znacznie do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi i pracy rybaków w tym rejonie. Następnie Zespół SNMCMG1 wziął udział w międzynarodowym ćwiczeniu BUT/AUT 2010 wspólnie z okrętami i lotnictwem duńskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej, które odbyło się na wodach Cieśnin Bałtyckich. Po tym ćwiczeniu okręty Zespołu weszły na dwa dni do portu w Gdańsku (13 – 14 marca). Obecnie prowadzą wspólne manewry z okrętami polskiej Marynarki Wojennej. Po zakończeniu tych manewrów Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO przeprowadzi kolejne ćwiczenia międzynarodowe oraz operacje bojowe oczyszczania dna morskiego z niebezpiecznej amunicji (min, bomb, torped) pozostałych po I i II wojnie światowej. Rejonem działania Zespołu są akweny północnej Europy oraz środkowego i północnego Oceanu Atlantyckiego. Przez cały, 2010 rok, zespołem dowodzi polska Marynarka Wojenna. Głównym zadaniem Zespołu jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na kluczowych pod względem strategicznym i ekonomicznym akwenach europejskich. Zadanie to realizuje poprzez prowadzenie operacji bojowych oraz manewrów międzynarodowych.

Więcej na temat SNMCMG1: www.mcm.mw.mil.pl

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej
+48 601 412 722
rzecznik@mw.mil.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ WSA w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi złożonej przez niemiecką organizację ekologiczną Lebensraum Vorpommern, wstrzymał decyzję środowiskową dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Choć decyzja sądu ma charakter tymczasowy, do czasu rozpatrzenia pozwu inwestycja została formalnie wstrzymana. Wyrok w tej sprawie ma zapaść 4 sierpnia ■ W ciągu dwóch miesięcy ponad osiem tysięcy mieszkańców Świnoujścia złożyło wnioski o świadczenie w ramach programu Bon Wyspiarza Seniora. To jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 350 zł dla najstarszych mieszkańców miasta. Świadczenie wypłacane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■