POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Sobota [28.08.2010, 09:42:20] • Region

AKCJA RATOWNICZA NA BAŁTYKU

Śmigłowiec Marynarki Wojennej wziął w (piątek, 27 sierpnia) udział w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował członek załogi kutra rybackiego znajdującego się 17 mil morskich na północny-zachód od Władysławowa. Śmigłowiec podjął rannego na pokład i przetransportował na ląd.

Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni zaalarmowało służby ratownicze Marynarki Wojennej o potrzebującym pomocy rybaku o godzinie 11:30. Ze wstępnych informacji przekazanych przez MRCK wynikało, że poszkodowany doznał urazu głowy i potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Ranny znajdował się na kutrze rybackim w odległości około 17 mil morskich na północny-zachód od Władysławowa. Do akcji wysłany został śmigłowiec W-3RM „Anakonda” z lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Dowodzona przez por. mar. pil. Adama Sołopę maszyna wystartowała o godzinie 11:50. Załoga otrzymała zadanie podjęcia poszkodowanego na pokład i przetransportowania na lotnisko w Gdyni.

Śmigłowiec po 15 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Rannego rybaka z cywilnej jednostki ratowniczej Bryza (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa) podjął ratownik kpt. mar. Mirosław Orzeszek. Poszkodowany na pokładzie „Anakondy” znalazł się po opieką lekarza por. mar. Roberta Hałasy. Maszyna skierowała się na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie około godziny 12:30 ranny rybak został przekazany zespołowi karetki pogotowia. Poszkodowany był przytomny, a jego stan zdrowia określono jako dobry.

W tym roku była to 16 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowców i samolotów Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych, lotnicy morscy uczestniczyli w 499 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 256 osobom.

Załoga „Anakondy”:
- por. mar. pil. Adam Sołopa (dowódca);
- por. mar. pil. Marek Wawrzyniak (drugi pilot);
- chor. szt. mar. Edward Sokołowski (technik);
- kpt. mar Mirosław Orzeszek (ratownik)
- por. mar. Robert Hałasa (lekarz pokładowy)


kpt. mar. Grzegorz Łyko
biuro prasowe Marynarki Wojennej
+48 601 412 722


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■