POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.09.2010, 07:07:52] • Szczecin

„PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI” Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich w Szczecinie

W piątek 17 września br., w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego, zostanie otwarta długo oczekiwana wystawa „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich”. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Władysława Husejki.

Tytuł szczecińskiej wystawy ze zbiorów Fundacji XX Czartoryskich „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI” nawiązuje do dewizy, jaka widniała nad wejściem do puławskiej Świątyni Sybilli. Było to pierwsze polskie muzeum, otwarte przez Izabelę z Flemingów Czartoryską w 1801 roku. W budynku projektu Piotra Aignera, wzorowanym na starożytnej rzymskiej świątyni, zebrano liczne narodowe pamiątki. Do kolekcji trafiały przede wszystkim przedmioty związane z ważnymi dla Polski historycznymi wydarzeniami lub postaciami. Ideą księżnej Izabeli było utworzenie w Puławach narodowego mauzoleum, gromadzącego relikwie, pamiątki i dowody dawnej chwały Rzeczpospolitej. Zgodnie z intencją księżnej głównym zadaniem puławskiego muzeum była służba narodowi i krzewienie patriotyzmu.

Na szczecińskiej wystawie zaprezentowanych zostanie kilkaset niezwykle cennych obiektów ze zbiorów książąt Czartoryskich. Wśród nich wyjątkową grupę tworzy zbiór pamiątek narodowych, przedmiotów najściślej związanych z ideą Świątyni Pamięci, jak pierwotnie nazywano Świątynie Sybilli.

Wystawa „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich” ma dla kultury Szczecina ogromne znaczenie. Eksponaty na niej prezentowane stanowią niezwykle cenny zbiór pamiątek związanych z historią Polski, ale nie tylko, gdyż zaprezentowane zostaną także wysokiej klasy obiekty z kręgu kultury europejskiej. Do tej pory podziwiać je można było jedynie w murach Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum XX Czartoryskich. W związku z przeprowadzanym remontem i modernizacją gmachu Muzeum po raz pierwszy od ponad 120 lat kolekcja Czartoryskich, dzięki uprzejmości jej właściciela tj. Fundacji XX Czartoryskich, opuściła Kraków i zaprezentowana została w kilku ośrodkach w Polsce, m.in. w Warszawie, Stalowej Woli i Sandomierzu. Do Szczecina trafiła największa grupa muzealiów. Pokazywany w Szczecinie zbiór jest niezwykle bogaty i cenny, nie tylko zachwycający pięknem, ale również odwołujący się do tradycji patriotycznych. Szczególnie istotne wydaje się to, że kolekcja puławska z licznymi pamiątkami kultury polskiej trafiła do Szczecina, miasta w którym Polacy budują swoją patriotyczną tożsamość zaledwie od 65 lat. Wystawie towarzyszyć będą liczne wykłady oraz program edukacyjny dla szkół. Ekspozycja gościć będzie w Muzeum Narodowym w Szczecinie do końca 2012 roku.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Władysława Husejki.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■