iswinoujscie.pl • Sobota [23.10.2010, 07:42:12] • Świnoujście
Dzień białej laski w Świnoujściu

fot. Sławomir Ryfczyński
Już od 46 lat 15 października w wielu krajach niewidomi obchodzą swoje święto – Dzień Białej Laski. W tym roku główna impreza Okręgu Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Niewidomych odbyła się tydzień później w Świnoujściu. Do pubu „Neptun” zjechali goście z całego regionu.
Dzień „Białej laski” to okazja nie tylko do świętowania ale również przypomnienia o istniejących wciąż barierach, na które na potykają niewidomi w codziennym życiu. Lech Borucki – prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Niewidomych w Szczecinie miał okazję powiedzieć o tych sprawach władzom Świnoujścia. Miłą atmosferę uroczystości i poczęstunek zapewnił właściciel „Neptuna”.

fot. Sławomir Ryfczyński
Dla sprawnego i bezpiecznego poruszania się po chodnikach i ulicach potrzebują czytelnych „znaków drogowych”. Od kilku lat trwa akcja likwidacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Zapomina się jednak o niewidomych dla których niewielki choćby krawężnik jest sygnałem, ze wchodzi na jezdnię. Gdy próg zniknie całkiem może dojść do niebezpiecznych sytuacji bo osoba z białą laską niespodziewanie może znaleźć się pod samochodem.

fot. Sławomir Ryfczyński
Od lat członkowie PZN zabiegają także o montaż dźwiękowej sygnalizacji na szczególnie ruchliwych przejściach przez jezdnię. Przy modernizacji ulic najczęściej zapomina się jednak o tej grupie ludzi. A nie dotyczy to kilku osób. W samym Świnoujściu jest już ponad setka ludzi z białą laską.

fot. Sławomir Ryfczyński
Gdy ktoś traci wzrok niekoniecznie skazany jest na bezczynność . Dowodem tego co można zrobić gdy „oczami” stają się palce była wystawa rękodzieła, która towarzyszyła uroczystości z okazji Dnia Białej Laski.

fot. Sławomir Ryfczyński
Miłym prezentem dla niewidomych był koncert tria z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia ze Świnoujścia. Wystąpili: Natan Kosętka (skrzypce), Noemi Kosętka ( flet) i Paulina Palus (gitara)
Święto białej laski to jedna pierwszych uroczystości okolicznościowych jakie odbyły się w zmodernizowanym „Neptunie”. Lokal przeszedł w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę i już nawet wieloletnim mieszkańcom miasta trudno przypomnieć sobie, że w tym samym wnętrzu istniał przed laty obskurny bar szybkiej obsługi.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Na wszystkich dostępnych stronach Związku jest podany nieprawidłowy nr telefonu, może kitoś podać aktualny telefon.
, , dzien bialej laski"
Ja jak zwykle muszę przypomnieć charakterystycznego dla naszego miasta" człowieka z białą laską".Starsi mieszkańcy powinni go pamiętać. Wszędzie go można było spotkać, kiedy sprzedawał cegiełki Związku Niewidomych. Był to niewidomy, były robotnik" przeładunkowy" z PPDiUR" Odra", Marian Skuratowicz. Był to dziwny człowiek, który usiłował nam chyba udowodnić, że prosty robotnik, niewidomy, może bardzo aktywnie pracować na rzecz swojej grupy.Marian Skuratowicz był również w czołówce niesprawnych maratończyków krajowych.Często znajdował się w pierwszej dziesiątce. Nie pamiętam z jakiej to okazji jakiegoś święta WOP, przebiegł całą trasę wzdłuż granic Polski.Oczywiście całą tą trasę pokonał dzięki zabezpieczeniu przez WOP.
Zapendowska !
Sygnalizacja dźwiękowa owszem jest, ale nie na każdym skrzyżowaniu, do tego na niektórych jest za cucha, osoba niewidoma mająca niedosłuch nie skorzysta z niej, do tego kultura pieszych i kierujących pojazdami nie jest za wysoka. Zdarza się, ludzie nie wiedzą jak sie zachować wobec osoby niewidomej idącej z laską.
Pozdrówka dla Pani z pierwszego zdiecia:):):)
ta pani na 1 zdjęciu. .. znam ją z widzenia. .. to przesympatyczna pani :) zawsze bardzo miło jest człowiekowi jak ją spotkam :)
sygnały dziwiekowe na swiatłach są!!
Widze nawet Pani Zapendowska odwiedzila nasze miasto ;)