POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Czwartek [24.02.2011, 11:10:02] • Region

AKCJA NURKÓW-MINERÓW W TAMIE BRODZKIEJ

Ponad 180 niewypałów i niewybuchów wydobyli z dna kanału przy Tamie Brodzkiej nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej. Specjaliści MW przeprowadzili akcję wydobywczą w środę, 23 lutego. O znalezisku i potrzebie przeprowadzenia podwodnych prac saperskich poinformowała Policja.

Akcję przeprowadziła Grupa Nurków-Minerów 13 Dywizjonu Trałowców (3 Flotylla Okrętów). W operacji uczestniczyło 7 nurków-minerów MW. W wyniku dwugodzinnych prac podwodnych wydobyli na powierzchnię 8 pocisków artyleryjskich kalibru 115 mm, 34 pociski artyleryjskie kalibru 76 mm, 21 zapalników oraz 121 sztuk amunicji strzeleckiej. Prace podwodne utrudniała niska temperatura powietrza i wody. Zanim rozpoczęliśmy badanie dna kanału byliśmy zmuszeni rozkuwać zgromadzoną na powierzchni krę. – mówi dowódca operacji kmdr ppor. Jacek Barczak – na szczęście wody kanału były dość przejrzyste, a głębokości w miejscu prac dochodziły jedynie do 2 metrów. – dodaje. Podwodny arsenał zalegał na dnie kanału łączącego Jezioro Bachotek z rzeką Drwęcą, od czasu II wojny światowej. Znalezisko odebrał 13 Patrol Rozminowania z 3 Pułku Drogowo-Mostowego z Chełmna, a prace podwodne zabezpieczał 16 Batalion Saperów z Tczewa.

***

Nurkowie-minerzy i saperzy Marynarki Wojennej uczestniczą rocznie w kilkudziesięciu akcjach interwencyjnych na Bałtyku i wzdłuż polskiego wybrzeża. Niebezpieczne znaleziska pochodzą głównie z okresu II wojny światowej, gdyż obszary te były rejonami o intensywnych działaniach wojennych. Grupy Nurków - Minerów przeznaczone są do samodzielnego poszukiwania min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Nurkowie-minerzy działają głównie na akwenach morskich aż do granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ponadto zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Dodatkowo marynarze GNM udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu, wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze oraz zabezpieczają zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej. Marynarka Wojenna dysponuje dwoma takimi jednostkami - dowodzona przez kmdr. ppor. Jacka BARCZAKA Grupa Nurków – Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 3 Flotylli Okrętów (stacjonuje w Gdyni) oraz dowodzona przez kmdr. ppor. Piotra GRYSZKIEWICZA Grupa Nurków-Minerów 12 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (stacjonuje w Świnoujściu).


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [25.02.2011, 21:24:44] • [IP: 93.94.189.***]

był paweł krogulec

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ WSA w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi złożonej przez niemiecką organizację ekologiczną Lebensraum Vorpommern, wstrzymał decyzję środowiskową dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Choć decyzja sądu ma charakter tymczasowy, do czasu rozpatrzenia pozwu inwestycja została formalnie wstrzymana. Wyrok w tej sprawie ma zapaść 4 sierpnia ■ W ciągu dwóch miesięcy ponad osiem tysięcy mieszkańców Świnoujścia złożyło wnioski o świadczenie w ramach programu Bon Wyspiarza Seniora. To jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 350 zł dla najstarszych mieszkańców miasta. Świadczenie wypłacane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■