iswinoujscie.pl • Środa [11.05.2011, 21:52:28] • Świnoujście
Sztuka Książki

fot. Andrzej Pawełczyk
W tym jak tworzy Hans Jurgen Seliger, berliński artysta, którego obiekty artystyczne w formie
książek będziemy mogli obejrzeć w galerii przy ulicy Wojska Polskiego, zauważymy fragmenty wydarzeń, które zapoczątkowały sztukę współczesną. Sztuka Książki , jak ogólnie można określić to czym się Seliger zajmuje, pojawiła się w dadaizmie jako celowy eksperyment formą czcionki która stopniowo uwalniana była od swojego semantycznego znaczenia. Choć pokrewny, konstruktywizm, w rewolucyjnych plakatach, używał litery jako formy i treści zarazem. XIX i wcześniejszy sposób interpretacji znaku to kaligram, czyli forma zapisu plastycznie wyrażająca jego treść. Jednak dopiero XX wieczna poezja konkretna wyizolowała słowo z kontekstu językowego. W poezji konkretnej „forma jest zdeterminowana treścią a treść formą”. W zasadzie jest to obszar sztuki konceptualnej i jeżeli chcecie państwo samodzielnie przekonać się o celowości traktowania elementu słowa jako autonomicznego dzieła sztuki, zapraszamy na wystawę 14 maja o godzinie 18.
Na wystawie Hans Jurgen Seliger interesująco pokaże wiersze Wisławy Szymborskiej, które dzięki twórczej i plastycznej interpretacji zobaczymy w nowym kontekście. Forma książki przez swoją schematyczność prowokuje do formalnych eksperymentów. Barwna plama, antropomorfizacja kształtu dobrze oddaje miękki ton kobiecych wierszy poetki. Paul Celan to inny twórca , odmienny krąg wrażliwości która poprzez swoją intensywność staje się piętnem a nie darem. Utwory Celna są tak intensywne i nasycone znaczeniami, że już w pierwszym zapisie mogą być autonomicznym znakiem. To treść o takiej sile, że zabiegi formalne dotyczące jego wierszy muszą wykroczyć poza poezję konkretną. Czy Hansowi Jurgenowi Seligerowi udała się ta przemiana, musicie ocenić państwo sami.

fot. Andrzej Pawełczyk
Przełom XX i XXI wieku to proces nieuchronnej digitalizacji treści, która powoli gubi smak, zapach i ciężar tradycyjnej lektury. Dlatego tak istotnym jest kontynuowanie tradycji słowa drukowanego, poprzez jego artystyczny zapis. Twórczość Hansa Jurgena spełnia ten imperatyw, co szczególnie cenne jest w naszym interiorze z postkulturą o smaku darmowego piwa i promenadowej biesiady stołecznych celebrytów.
Postkultura w której „składnia pozbawiona jest urody koniunktywu” ma wrażliwość cepu, warto więc w ucieczce przed nim zajrzeć na drugą stronę lustra. Do czego serdecznie państwa zapraszam.
Andrzej Pawełczyk.
super.nic nie zrozumiałam...jestem zdołowana:)))))))
Maślankiewicz, robicie postępy. Jak przejdziecie do siódmej klasy zachce się wam chcieć ; )
Nie 'cepu' tylko 'cepa', cepie.
Analiza tekstu według szablonu: Co autor miał na myśli? Odpowiem krótko: Autor chciał pokazać, jak bardzo jest mądry. Tylko nie dość, że nikt tego nie rozumie, ale chyba nikt tego nie chce zrozumieć. Kiedyś, po spotkaniu klasy szóstej z pewnym historykiem, pani wychowawczyni podsumowała wykład następująco: Jest pan niewątpliwie bardzo mądrym człowiekiem z ogromną wiedzą. Szkoda tylko, że dzieci z tej lekcji nic nie zrozumiały.
To fakt, że na ogół komentarze piszą frustraci, którzy z przyjemnością negują wszystko i wszystkich, a nie są w stanie zrozumieć, że tak może wyglądać fachowy tekst - recenzja. Pan się nie przejmuje. Ludzie są różni i tyle. Więcej tolerancji poproszę, i może trochę się poduczcie, drodzy komentatorzy.
No to Andrzej prelegentów poniższych wyeliminowałeś z życia intelektualnego tak mniej więcej na pół roku. Tyle zajmie proces regeneracji szarych komórek spalonych podczas analizowania wikipedi. Moim ulubieńcem jest osiołek używający bełkotu" klasycy sekwencyjnego impresjonizmu", przynajmniej go zachęciłeś. Cóż głupota wiecznie zielona jak trawa a na niej całe stada: ) Wernisaż zaszczycę.
Drogi autorze...słowo pisane w Pana wydaniu też do mnie nie trafia..podobnie jak imne Pana prace!ale ja się mogę nie znać:))
Srata-tata. Ale pseudoartystyczny bełkot. Po przeczytaniu tego kłębowiska bzdur dostałem kontruktywnie uzasadnionej obstrukcji. Choćbym bardzo długo się zastanawiał, to nie potrafiłbym wydalić podobnie bezsensownej laksy. Człowieczku! Idź się czym prędzej leczyć! Może jeszcze ktoś jest w stanie Ci pomóc. I nie myśl, że jeśli spleciesz tak niestrawny melanż, to głupi ludek okrzyknie Cię mądrym tylko dlatego, że Cię nie zrozumie!
Do IP: 77.255.169.*** - Brawoooo ! Usmialem sie niesamowicie, dzieki !:)
Nie sądzę, aby nasza noblistka była zachwycona tą" artystyczną" interpretacją swoich dzieł. Ten eksperyment to jak cepem w lustro... i faktyczna, pusta demonstracja nihilizmu wobec tradycji, kultury i jej komunikatywności, a co może wzbudzać tylko litościwe wzruszenie ramion...
A ciekawe co na to eschatologia i klasycy sekwencyjnego impresjonizmu /?!/ Szkoda, że nie napisał pan także o koniugacjach synkretycznej socjotechniki wyrażającej się w słowach ostrych jak topór średniowiecznego kata. Słowa mogą pieścić i zabić ale dotychczas nie wiedziałem, że można z nich upleść bełkot, który doprowadzi czytelnika do torsji takich, że wygląda po nich jak ta laleczka z pana performance'u... Ponieważ niewiele zrozumiałem z tej pańskiej recenzji więc pójdę do galerii. Może sztuka książki przemówi do mnie nieco czytelniejszym językiem. Jeżeli ma pan wyrzuty sumienia, ze niechcący zachęcił kogoś do spotkania ze sztuką książki to przepraszam.
Po przeczytaniu tego tekstu zrozumiałem dlaczego radni postanowili dofinansować piłkarzy Floty Świnoujscie
Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego co przynosi powodzenie wam i innym.