POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [30.01.2012, 00:34:25] • Świnoujście

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Zdjęcie lotnicze przemysłowej części Warszowa po nalocie 12 marca 1945 r. (fot. Archiwum autora )

I znów w te rejony trafiła wielka polityka. Jak to już napomknąłem w poprzednim odcinku, po 1935 roku, zalesiony północno – zachodni skraj wyspy Wolin znalazł się w centrum uwagi wojskowych specjalistów hitlerowskich Niemiec. W nadmorskich lasach powstawały stanowiska artylerii dalekiego zasięgu, w rejonie Ognicy, Kazimierzowa, Warszowa i Chorzelina budowano tajemnicze instalacje, wielkiej bazy Kriegsmarine. Przygotowania wojenne rzutowały także na „cywilną” gospodarkę, decydowały o kierunkach jej rozwoju, zmieniały warunki życia. Przykładem tego jest powstały na Warszowie oddział stoczni Burmester II z Bremen, budującej tu drewniano-stalowe kutry, które bardzo łatwo przebudowywano na jednostki pomocnicze dla Kriegsmarine. Stocznia ulokowana była w rejonie Czajczyna, w bliskości obecnego dworca i Basenu Bosmańskiego, wówczas znacznie większego. Pisząc o tym zakładzie liczę na uwagi, korekty i uzupełnienia ze strony Czytelników, wśród których, jak się orientuję, znajdują się pasjonaci znający ten temat bardziej szczegółowo.

Na początek więc nieco informacji zaczerpniętych z literatury. Już kilka lat przed wojną powstał na Warszowie kolejny, znaczący dla jego mieszkańców zakład, a mianowicie stocznia Ernst Burmester Schiffswerft KG Swinemünde. Stocznia ta była przed II wojną, dużym zakładem szkutniczym, świadczącym usługi dla floty rybackiej i żeglarstwa jachtowego. Po wcieleniu w system zakładów naprawczych i zaopatrzeniowych niemieckiej floty wojennej (MAUREB) rozpoczęła produkcją kutrów trałowych oraz uzbrojonych wielozadaniowych kutrów KFK (Kriegsfischkutter) Związana z tym była budowa kompleksu stoczniowego, specjalizującego się w tego typu produkcji. Wiosną 1942 r. rozpoczęto prace na cyplu Möwenhaken ( Czajczyn ), tworząc tam szereg obiektów portowych, hal i placów stoczni KFK Werft.

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Budowa kutrów KFK w stoczni Burmester Werft w Świnoujściu(fot. Archiwum autora )

Zapotrzebowanie na znaczną liczbę jednostek sprawiło, że były to okręty łatwe w budowie, o bardzo prostej, a jednocześnie wytrzymałej metalowo - drewnianej konstrukcji, długości około 24 m. Jako głównego budulca użyto drewna, które kładziono na stalowy szkielet. Dzięki temu, były to okręty tanie w produkcji, szybki w budowie, ale o dużej wytrzymałości i dzielności morskiej. Przy dobrze zorganizowanej pracy budującym go stoczniowcom wystarczały w zupełności podstawowe umiejętności szkutnicze. Teren stoczni nosi obecnie nazwę Czajczyn i częściowo wchodził w skład byłego PPDiUR „Odra” oraz Bazy Oznakowania Nawigacyjnego. Zakład w czasie wojny stał się największym przedsiębiorstwem w Świnoujściu oraz jednym z głównych ośrodków przemysłowych produkujących kutry KFK. Powstało w niej 411 sztuk tych jednostek w różnych wariantach technicznych. Dnia 12 marca 1945 obiekty stoczni zostały całkowicie zniszczone podczas nalotu alianckich bombowców. W stoczni odbywała się także produkcja kutrów trałowych w ramach Räumboot-Werft stoczni Burmestera. Prace nad nimi prowadzono w suchym doku na Warszowie. Po wojnie basen został zasypany jako nabrzeże Świnoportu. Po zajęciu miasta przez jednostki Armii Czerwonej wszelaki sprawny sprzęt, materiały techniczne oraz nie wykończone jeszcze kutry zostały przejęte jako zdobycz wojenna przez Rosjan. Kilka nie wykończonych, lub uszkodzonych KFK przejęli Polacy i te remontowano w pierwszym polskim zakładzie stoczniowym w Świnoujściu, w Stoczni Rybackiej Delegatury MIR na półwyspie Zieliny.

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Gotowa kuter KFK w próbnym rejsie.(fot. Archiwum autora )

W niewielkim oddaleniu od wspomnianego zakładu, niemal przez płot, znajdowały się nabrzeża stoczni firmy Schallenschiffsbau Dyckerhoff & Widmann KG, w której w latach II wojny światowej budowano statki żeglugi przybrzeżnej, całkowicie jak na owe czasy nową technologią, mianowicie z siatkobetonu. Do końca wojny wykonano tam 14 owych „betonowców”, a kolejne 10, aczkolwiek zaczęte, w różnej fazie budowy nie zostały dokończone. Stateczki posiadały następujące parametry: dł. 40, 50 m., szer. 7,00 m., zanurzenie 2,87 i 280 BRT. Z dość dużej flotylli zbudowanych statków, do naszych czasów przetrwał w całości a przy tym technicznie sprawny tylko jeden, o wdzięcznej nazwie „Capella”, zbudowany w 1943 r. Znajduje się on obecnie w Muzeum Morskim w Rostocku. W stoczni tej, tą samą technologią wytworzono też 4 pontony transportowe.

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Łódź podwodna Kriegsmarine na tle zakładów na Warszowie, ok. 1943 rok. Ze zbioru Piotra Laskowskiego.(fot. Archiwum autora )

Wspomniany już aliancki nalot, zniszczył w ciągu kilkunastu minut stocznie i statki znajdujące się na pochylni, czy przy nabrzeżu. Praktycznie, do końca wojny, nie podjęto już pracy w tych zakładach.

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Budynki tzw. „kwarantanny portowej” pełniły rolę lazaretu wojskowego.(fot. Archiwum autora )

Pod gruzami legły częściowo magazyny MAUREB ( obecnie Świnoport I i Świnoport II) oraz zabudowania stoczni Ernesta Burmestera na dzisiejszym basenie rybackim. Zrzucone często na ślepo bomby poczyniły w okolicznych lasach wielkie skupiska lejów. Pewna część spadła wzdłuż drogo od stacji w Przytorze do wiaduktu na Warszowie. Według relacji świadków pobocza drogi usłane były po nalocie szczątkami rozbitych wozów, ciałami ludzkimi i zabitych koni.

Warszów i osiedla na wschodnim brzegu Świny / 5 /

Niewypał amerykańskiej bomby lotniczej i zniszczony budynek na Warszowie. (fot. Archiwum autora )

Zniszczenia spowodowane nalotem, chociaż w mniejszym stopniu, dotknęły także „cywilnej”, mieszkalnej zabudowy tej wschodniej części Świnoujścia.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 43, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 43

Fakt. • Niedziela [05.02.2012, 14:46:36] • [IP: 83.21.150.***]

Do PaSo Jeśli chodzi o stosunki w latach 45 to Niemcy bali się pianych Rosjan i trzeżwych Polaków, dlaczego ? Odpowiadali że z takich spotkań nic dobrego nie wynikało.Zapytałem jak jest odwrotnie to odpowiedz że to jeszcze można wytrzymać.Wspomnienia lata 46 -47 basen naprzeciwko stacji na brzeg wystawiony Kuter torpedowy (schnelbot) do pokładuRosjanieprzybili deskę jako trampolina gdzie z wysokości około 6 metrów skakało się do wody.(stacja wtedy była zamknięta bo pociąg nie kursował. ..W latach 51 leżały tam szczątki ANDROSA które szły na żyletki, kolega grzebiąc w nich znalazł złotą 20 $.czyli Rosjanie i nasi zle przeszukali.Historia ANDROSA związana z nalotem i bunkra koło kapitanatu który otrzymał bezpośrednie trafienie. To jest ciekawe Może szanowny Dr. J.P. opisze to.

PaSo • Sobota [04.02.2012, 20:47:19] • [IP: 46.115.21.***]

Mam pytanie do Pana" Fakt".Czy nie ma Pan ochoty utrwalenia jakoś tych wspomnień??Sam Pan uważa się za" dinozaura" pamietajacego jak to było na samym początku i te kontakty z pozostałymi wtedy obywatelami niemieckimi są bezcenne !!I nie chodzi mi o szczegóły i fakty potwierdzone historyczni co do milimetra" zgodne" z historia. Tu chodzi o prawdziwe życie, co się widzialo, przezylo, slyszalo...Taka wiedza nie moze byc w niepamiec...Dlatego mam pelen szacunek do takich ludzi jak autor tego artykułu i Pana. Pozdrawiam.

Fakt. • Sobota [04.02.2012, 19:05:48] • [IP: 83.21.164.**]

Na KFK widać zamontowanego jedno lufowego OERLIKONA z podstawy takiego w stoczni zrobiliśmy stół do wiertarki promieniowej, nie wiedzieliśmy że w środku jest silna sprężyna amortyzująca. ..Wystrzeliła dobrze że mnie głowy nie urwało bo zaglądałem ile zwoji zostało gwintu. ..Do dzisiaj jest ślad na czerwonej hali bo widełki uchwytu przebiły strop. Ale to wspomnienia.

znawca tematu • Piątek [03.02.2012, 15:54:50] • [IP: 217.97.199.**]

naloty na Lutzowa mialy miejsce 14 15 16 kwietnia dwa pierwsze nie powiodły sie przez zachmurzone niebo dopiero 16stego został trafiony dwiema 500kg bombami a dwa tall- boye uderzyly doslownie kilka metrow obok niego w nabrzeze dokladnie w miejscu dzisiejszej przeprawy eskorte ponad 20stu bombowcow atakujacych stanowilo ok 40stu mustangow ktorych dowodca eskadry byl polak.

rodak. • Piątek [03.02.2012, 05:22:53] • [IP: 173.34.164.**]

precyzyjnosc i wyniki bombardowan zawsze zalezaly i zaleza od tych ktorych sie bombarduje, jak i jakimi srodkami i wiedza dysponuja, bardzo wazna zwykla ludzka motywacja i kalkulacji przezycia, zwlaszcza kiedy ma sie duzo czasu do akcji i napiecie bardzo rosnie to chec przezycia moze przemoc nad wykonaniem precyzyjnego zadania pod presja niebespieczenstwa, byl koniec wojny bliski zolnierze obu stron wiedzieli to po co za duzo ryzykowac;bo niemcy za duzo w powietrzu nie przeszkadzali, to i wiele innych czynnikow moze tlumaczyc tak nieprecyzyjne bombardowania.pozdr.rodak

Gość • Czwartek [02.02.2012, 21:56:47] • [IP: 77.254.51.***]

12 marca 1945 to był nalot dywanowy, a nie tak precyzyjny i wybiórczy jak obecnych F-16. Dlatego i Amerykanom i Brytyjczykom nie udało się zniszczyć Lutzowa. Po trafieniu go bombami brytyjskimi 16 kwietnia osiadł tylko na dnie i dalej ostrzeliwał Rosjan, np. atakujących miasto Wolin, aż do 3 maja do wyczerpania amunicji. Nie doszukuję się politycznych motywów bombardowań, tylko wojskowych, bo Alianci zachowywali się jeszcze fair wobec siebie i kilka lat po wojnie. Np. Rosjanie odstąpili sojusznikom 3 strefy okupacyjne w Berlinie i wycofali się z Bornholmu, po rocznej okupacji, jak i wcześniej Amerykanie z czeskiego Pilzna. Zachód pomagał nam paczkami UNRRA, a amerykańska bomba atomowa była użyta próbnie dopiero w lipcu 1945. Natomiast podział reparacji wojennych i ostateczne granice ustalono w Poczdamie w sierpniu 1945.

Krystyna • Czwartek [02.02.2012, 21:13:08] • [IP: 178.238.253.**]

Do Rodaka i Fakta(nie wiem czy dobrze odmieniłam), jesteście niesamowici, dzięki za tyle nowych dla mnie informacji. Pozdrawiam wszystkich komentujących tutaj.

Fakt. • Czwartek [02.02.2012, 19:44:45] • [IP: 83.21.156.**]

Masz rację że aby uniknąć ognia i strat od Flak mało kalibrowego szybkostrzelnego bombardowanie było wykonywane z 6 tyś. met. ale to nie tłumaczy takiego braku celności(widać to po strefie zrzutu)Słyszałem inne wyjaśnienie że w razie III wojny kompleksy militarne nie uszkodzone dostaną się w ręce zachodnich aliantów. Tak na to pytanie odpowiadali Niemcy.Oni na to liczyli.Wielu zbrodniarzy wojennych uniknęło sądu bo wiedzieli dużo o Rosjanach więc to ich ocaliło...Ujawnione to zostaje dopiero teraz.Ale to polityka.Moje wspomnienia dotyczą lat 45 kiedy zostałem repatriowany z ziem wschodnich.do Świnoujścia.Pozdrawiam Fakt

Gość • Czwartek [02.02.2012, 19:41:10] • [IP: 88.156.235.***]

baca ty to jestes gosc

rodak • Czwartek [02.02.2012, 19:13:40] • [IP: 173.34.164.**]

tak tak byly jeszcze rosyjskie nazwy ulic, osiedle lesne dlugo nazywano Pasiolek, a na ul kasztanowej jakis czas wisial napisany farba znak Kasztanowaja.co do szeregowcow na warszowie to wszystkie poniemieckie, oprucz dwoch ostatnich na modrzejewskiej tych naprzeciwko hotelu stoczni, pamietam jak je wykanczano koniec 60-tych poczatek 70-tych, co do cmentarza to byl przy altyleryjskiej po prawej stronie, naprzeciwko domku milicjanta i kolo domku malozenstwa nauczycielskiego.pozdr.rodak

Gość • Czwartek [02.02.2012, 18:33:57] • [IP: 77.254.51.***]

Szanowny Fakcie, masz rację o zbrodniach Wehrmachtu i strachu Niemców przed Rosjanami i Polakami. Wcześniejszy dca obrony twierdzy Kolberg, zbrodniarz wojenny, wyprowadził stąd swoją nową dywizję zamiast na odsiecz Berlina, do niewoli brytyjskiej. Owszem, bombardowanie było mało celne, bo wykonywane z wysokości 6 tys.metrów, jednak Amerykanie na pewno nie chcieli oszczędzać obiektów militarnych wielkiej bazy wojennej w momencie decydujących walk o Pomorze i na wszystkich frontach od Norwegii po Włochy i Bałkany. 12 marca zniszczono tu 7 okrętów transportowych i jeden prom – co potwierdzał dla PAP 12 marca 2009 dr Pluciński oraz zamaskowane odwody Wehrmachtu w parku zdrojowym, gdzie stacjonowały przemieszane z uciekinierami, co potwierdza naoczny świadek Erwin Rosenthal. Zniszczono też węzeł kolejowy i transporty gotowe na front. W wyniku nalotu Wehrmacht nie mógł już przegrupować wojsk z rozbitych oddziałów na Pomorzu. Zdołano tylko utworzyć jedną dywizję, która dostała rozkaz pójścia na odsiecz Berlina, a w to miejsce sprowadzono do obrony wyspy 402 dywizję szkolną ze Schwerina. Pozdrawiam.

Fakt. • Czwartek [02.02.2012, 18:25:52] • [IP: 83.21.156.**]

Zastanawiam się jak to możliwe że kompleks koszarowy w Świnoujściu, Hangary wodno samolotów które lądowały na starej Świnie (Rosjanie w 46 r. mieli tam zbiorniki zatapialne do wydobywania zatopionych statków i stacjonowały tam kutry torpedowe.tereny składnicy Ognica (Werder) czy składnica podziemnych zbiorników paliwa.Stanowiska flak 105 i 88 mm na ten tereny spadła tylko przypadkowa bomba Jaki historyk potrafi t o wyjaśnić. Czy to nie dziwne ? Czyli kompleksy militarne były celowo oszczędzane ! Na zdjęciu lotniczym widać strefę zrzutu bomb gdzie się kończy...Może Szanowny Dr. J.P. zapierze głos na ten temat.Może przynudzam ale to przywilej starszych panów.Historia. Historia -wspomnienia.

gada • Czwartek [02.02.2012, 18:03:16] • [IP: 92.42.112.***]

Radzę przeczytać" De la Vandee a la Baltique" w bibliotece - autor Eugene Texier. Wspomnienia robotnika przymusowego w czasach wojny w Świnoujściu. Po francusku...

Gość • Czwartek [02.02.2012, 17:05:15] • [IP: 164.126.19.***]

JA PRACOWALEM Z NIEMCAMI ET

znawca tematu • Czwartek [02.02.2012, 16:38:54] • [IP: 217.97.199.**]

to brzmi nieprawdopodobnie ale takie sa fakty, przepisalem kawalek wspomnien pewnego niemieckiego lekarza ktory byl wtedy w forcie, pozdrawiam panie Jacku

• Czwartek [02.02.2012, 16:29:11] • [IP: 31.63.242.***]

... i przy okazji o budynkach z ul. Norweskiej. Ponoć mieszkali tam niemieccy oficerowie z rodzinami.

Rysiek • Czwartek [02.02.2012, 14:39:14] • [IP: 93.94.190.**]

Jestem mieszkańcem Warszowa i chciałbym Panu podziękować za te artykuły ;) Jednakże miałbym również prośbę o kawałek historii szergowców mieszczących się przy ulicach Jaracza i Modrzejewskiej. Gorąco pozdrawiam ;)

Gość • Czwartek [02.02.2012, 14:31:02] • [IP: 80.245.184.**]

ARTIEPIELIERYJSKAJA, pamietam ta nazwe ulicy czyli po polskiemu Artyleryjska.

Fakt. • Czwartek [02.02.2012, 12:38:51] • [IP: 83.21.156.**]

Do (IP.77.254.51.***) Jedyny cel ewakuacji to uciec jak najdalej od Rosjan i Polaków których się panicznie bali gdzie strach był podsycany przez (propaganda abteilung) to co wywijali na wschodzie. ..teraz bali się zemsty.uciec do Amerykanów...Rosjanie za Odrą. ..Amerykanie za Renem. ..Aby prowadzić wojnę to trzeba mieć zaplecze produkujące... paliwa, broń, żywność i zasoby ludzkie. Do armii wcielali dzieci i starców...Kolegowałem się z niemczakiem który był w wcielony do FLAK. Od niego dowiedziałem się wiele o wojennym Swinemunde. Popatrz na zagęszczenie lejów po bombach Tu nie chodziło o zniszczenie obiektów militarnych (żaden nie ucierpiał wskutek nalotu)ale o zniszczenie przemysłu aby nie dostał się Rosjanom w ramach odszkodowań wojennych. mieli prawo wywozić urządzenia.Amerykanie polowali na LITZOWA aby nie dostał się Ruskim.Takie było tło polityczne.Morale wermachtu było podłe. ..Egzekucje...widziałem na boisku szkolnym koło Turn Hale róg Piastowskiej sznurki po powieszonych dezerterach na drzewach.

Gość • Czwartek [02.02.2012, 12:12:04] • [IP: 87.58.221.***]

oczywiście że ten nalot nie miał znaczenia! więcej z tego propagandy niż faktycznych zniszczeń w armii niemieckiej.

Krystyna • Czwartek [02.02.2012, 09:42:07] • [IP: 178.238.253.**]

Nie wiedziałam, że był cmentarz w okolicach ul. Artyleryjskiej, wiedziałam tylko o cmentarzu przy szkole nr 2.

Gość • Czwartek [02.02.2012, 09:01:12] • [IP: 80.245.186.**]

dzięki za info w sprawie u-boot'a

rodak. • Czwartek [02.02.2012, 04:51:52] • [IP: 173.34.164.**]

dziekuje za potwierdzenie w sprwie strzelnicy na warszowie, lubialem chodzic tam i patrzec jak zolnierze albo marynarze strzelali.a droga z ktorej sie schodzilo na strzelnice nazywala sie altyleryjska nie kutrowa, ona byla troche dalej i skrecala w lewo z ul.altyreryjskiej, tuz przed poniemieckim cmentarzu ktory byl po prawej stronie.pozdr.rodak.

Gość • Czwartek [02.02.2012, 01:09:56] • [IP: 77.254.51.***]

To brzmi nieprawdopodobnie. Według dokumentów, Świnoujście zostało oddane Armii Czerwonej 5 maja przez dowódcę 233. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej Korvkpt. Löwe, który na rozkaz dcy obszaru gen.Ansata do ostatniej chwili osłaniał ewakuację oddziałów niemieckich drogą morską w dniach 1-5 maja. Wszystkie inne oddziały Wehrmachtu i Kriegsmarine /41 tys. żołnierzy i marynarzy/ miały rozkaz odwrotu i go wykonały. 20 maja, o czym chyba uciekinierzy nie wiedzieli, bo kierowali się do Danii, działał jeszcze we Flensburgu rząd adm. Doenitza, aresztowany przez Brytyjczyków dopiero 23 maja. Faktycznie Rosjanie ostatnie niedobitki niemieckie na Wolinie w lasach wyłapali do końca maja. Ale jak do fortu świnoujskiego dopłynęła barka z 300 ludźmi i 8 marynarzami 20 maja i skąd, skoro Alianci opanowali po kapitulacji Rzeszy całe wybrzeże i basen Bałtyku, łącznie z Danią, a ostatni Bornholm był zajęty przez Rosjan 10 maja?

Gość • Czwartek [02.02.2012, 00:33:50] • [IP: 217.97.199.**]

Rosjanie wkroczyli do Świnoujścia 5 maja niewielkimi siłami i nie widać było większych walk lub ruchów wojska.Fort otoczony podmokłym terenem parku i posterunkami ostrzegawczymi został pozostawiony przez Rosjan w spokoju.Pewnie Rosjanie nie atakowali żeby nie tracić niepotrzebnie ludzi.Gdy po kilku dniach próbowali nas zaatakować, odpowiedzieliśmy ogniem, co zmusiło ich do odwrotu.Od tego czasu, aż do20 maja fort nie był atakowany.20 maja nocą do północnej części basenu stoczniowego(basen północny) podpłynęła duża barka desantowa z 300 niemieckimi uchodzcami i 8 uzbrojonymi marynarzami którzy zwrócili się do pozostałych w forcie (było ich 12) z prośbą o benzynę prowiant i medykamenty.Prośba została spełniona i w zamian za to niedobitki z fortu zostały zabrane na pokład i w ten sposób nocą 20 maja 1945.r (2 tyg po kapitulacji Niemiec)opuściły Świnoujście udając się do Danii.

Oglądasz 1-25 z 43
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■