POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [08.10.2014, 20:24:39] • Świnoujście

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

fot. Sławomir Ryfczyński

- Chcemy pomalować kościół, ale nie na taki zwykły sposób i nie tak na biało - z entuzjazmem odpowiada proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu. Wyremontowany kościół ma wyglądać dokładnie tak jak kiedyś.

Kościół Gwiazdy Morza został zbudowany w 1896 roku. Zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Engelberta Seibertz. 15 sierpnia 1895 r. położono kamień węgielny pod budowę świątyni.

- Wspólnie z konserwatorem chcemy odtworzyć wygląd kościoła z czasów jego świetności, czyli z jeszcze czasów przed obiema wojnami - opowiada proboszcz. - Szukamy wszystkiego co się zachowało. Teraz zastanawiamy się w jaki sposób możemy odtworzyć to co zostało przez lata zaniedbane i zapomniane.

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

fot. Sławomir Ryfczyński

Żeby prace przebiegały sprawniej proboszcz parafii dysponuje starymi zdjęciami, które pokazują piękno kościoła.

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

fot. Sławomir Ryfczyński

- Są one dla nas inspiracją i głównym dążeniem - dodaje proboszcz. - Chcemy to zrobić zgodnie ze sztuką konserwatorską, żeby się później nie wstydzić oraz, żeby Kościół Gwiazdy Morza służył na wieki.

W tym momencie prace remontowe trwają w zaciszu biur kościoła, lecz jest możliwe, że jeszcze w tym roku zaczną się prace z pędzlem przy ścianach.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 41

Gość • Piątek [10.10.2014, 14:47:24] • [IP: 188.33.185.**]

Jakie są najliczniejsze i najstarsze zabytki w Polsce? To kościoły. Dzięki miłości ludzi, temu, że przy ich jakby pomocy odnaleźli prawdę życia, one dziś istnieją i przez wieki były remontowane, a nawet odbudowywane niemal od zera - tak, jakby w konkretnych miejscach trwały same idee kościołów, trwalsze nawet od materii. Bo i tak jest - najważniejsze jest w Kosciele to, co niewidzialne, a ponieważ jesteśmy ludźmi, to potrzebujemy również widzialnego. Bełkot poniżej o pieniądzach ślą ci, którzy złamanego grosza nigdy nie dali Kosciołowi, który zgodnie z prawem w Polsce nie ma zagwarantowanych funduszy na zabytki, chyba że na te klasy zero. Jeśli jakaś rada miasta coś finansuje, to czyni to ciało demokratyczne widząc w kościele (czy np.świetlicy dla dzieci - kościelnej) wielki pożytek dla całej społecznosci. Przypominam, okres dzielenia człowieka na oficjalnego i nielegalnego, kościelnego, minął - kosciół jako zabytek służy nawet niewierzącym. Kosciół nie pobiera opłat za wstęp do światyń zabytkowych.

Gość • Piątek [10.10.2014, 12:58:23] • [IP: 92.42.119.**]

SUPER PROBOSZCZ NAM SIE TRAFIL TO FAKT, NIECH REALIZUJE PLAN ABY ODRESTAUROWAC MALOWIDLA

Gość • Piątek [10.10.2014, 09:47:26] • [IP: 89.229.84.**]

Szacunek dla ks. Dziekana za każdy jego pomysł i za realizację. Jest świetnym gospodarzem. Aż głupio się czyta te wszystkie komenty o księżach - złodziejach. Widać w nich kompletny brak wiedzy na temat źródeł finansowania Kościoła, gimbazie i zaciętym przeciwnikom, którym brakuje merytorycznych argumentów nie ma co tłumaczyć, bo i tak nie zrozumieją... Pozdrawiam wszystkich księży i parafian:-)

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:54:57] • [IP: 164.126.128.**]

22:38 - duża plebania? A znasz historię tej parafii, historię małej parafijki katolickiej dla Polaków i świątyni zbudowanej za pieniądze pracujących w niemieckim mieście naszych rodaków? Wiesz, że plebania służyła nie tylko księżom? Że działalność Kościoła nie ogranicza się do kultu i potrzebne sa pomieszczenia, zwłaszcza w mało przyjaznym dla katolików i to pochodzenia polskiego niemieckim mieście?Łatwo puścić na ekran i stronę www zdanie jak cios pięści, trudniej zapoznać się z historią parafii, Świnoujscia, bo to wymaga trochę wysiłku, także umysłowego.{ post z g.22:38 napisany jest niejasno, z błędami, ale chyba dobrze zrozumiałem intencje?}

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:47:15] • [IP: 80.245.186.***]

ip 43 i 228, gdybys chodzil do kosciola t znalbys szczegoly, raz w miesiacy w druga niedziele zbierane sa ofiary na remont kosciola, a ty oprocz jadu co dales na ten piekny zabytek??na remont zabytkow czesc kasy daje albo konserwator, albo ue!!proboszcza podziwiac za chec przywrocenia dawnej swietnosci!zastanow sie jakich farb uzyl moze twoj dziadek i pradziadek, by freski przetrwaly pod owczesna farba.jestes taki wyrachowany to zapytaj owsiaka dlaczego wyrecza rzad i zbiera kase na szpitale!!troche rozsadku!!zal mi was, musicie byc bardzo biedni duchowo!!

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:39:42] • [IP: 80.245.186.***]

DO IP 241, 116 I INNYCH - BARDZO SIE WSTYDZE, ZE SA W NASZYM MIESCIE Z TAKA NIENAWISCIA W SERCU - ZA CO??JESTESMY PEWNI, ZE JAK COS CIE BOLI TO WOLASZ...O JEZU!, O BOZE, , , , JAK BARDZO UBOGA JEST TWOJA DUSZA, LUDZIE O TAK OBRZYDLIWYCH WYPOWIEDZIACH NIE POTRAFIA KOCHAC, PRZYTULAC, NIGDY NIE BEDA SZCZESLIWI!TEN KOSCIOLEK JEST TAK PRZYTULNY, WEJDZ TAM POROZMAWIAJ Z PANEM BOGIEM, ODPOWIEDZ SOBIE ILE DALE NA UTRZYMANIE ZABYTKOW, MOZE NIE WIESZ, ZE TO TWOJ DZIADEK BUDOWAL TEN KOSCIOL!!A TY BEZ ZADNYCH ZASAD OBRAZASZ TYCH CO O NAS MYSLELI 100 LAT TEMU I NAS, KTORZY TEZ CHCA NASTEPNYM POKOLENIOM ZOSTAWIC SWIADECTWO WIARY.TAK MYSLE, ŻE MOZE JESTES JEDNYM Z TYCH, KTORZY NA ULICA ZACZEPIAJA MAJAC ZNIKOMA WIEDZE O RELIGII, STRASZA KONCEM SWIATA ITD, PEWNIE JESTES JEDNYM Z NICH.OGROMNIE ZALGDZIE TY SIE WYCHOWYWALES?SADZE ROWNIEZ, ZE JESTES JESZCZE KAWALEREM I MOZE NADEJSC TAKI DZIEN, ZE WRESZCIE KIEDYS SIE ZAKOCHASZ, A DZIEWCZYNA POWIE IDZIEMY DO OLTARZA TO CO WTEDY ODPOWIED TAKI BEZDUSZNY PYSKACZ?LEPIEJ BADZ SAM I NIE-UNIESZCZE

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:38:20] • [IP: 62.69.251.***]

nigdzie nie widziałam żeby w budynek kościoła/zabytek/ była wbita taka duża plebania, tak wiele kościół stracił na zewnętrznym wyglądzie-jak w czasach swojej świetności

Gość • Czwartek [09.10.2014, 21:27:43] • [IP: 83.21.125.***]

W jednym czasie remontowane są trzy kościoły fajny zbieg okoliczności ?? Ciekawe kto za to płaci??

Londynczyk • Czwartek [09.10.2014, 19:55:45] • [IP: 2.30.130.**]

Nie lubie klech ale ten pomysl pochwalam.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 16:06:09] • [IP: 62.69.253.***]

Słowa uznania dla księdza proboszcza, wspaniały kapłan, dobrze, że wrócą stare freski, były piękne. Jeszcze słowo, najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy są z dala od Boga i Kościoła, tyle w nich nienawiści, biedni sfrustrowani ludzie. Życzę im przemiany i nawrócenia bo kiedy się opamiętacie może być za późno moi panowie.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 15:35:55] • [IP: 95.129.229.***]

Ciekawe czy przed Komunią 2015 zdążą...?

Gość • Czwartek [09.10.2014, 14:39:20] • [IP: 178.238.246.***]

Wstyd mi za Tych, którzy pozwalają sobie na zbyt wiele, co może jest przejawem zachłyśnięcia się WOLNOŚCIĄ. Ani z wiedzą, ani z KULTURĄ, nie ma to nic wspólnego i nie trzeba tu nikogo bronić, jeśli mówimy o trosce parafii o zabytkowy budynek, jakim jest kościół Gwiazdy Morza. Należy pochwalić ludzi, którzy dbają o zabytki Pomorza i nie ważne, czy to te niemieckie, czy jeszcze wcześniejsze, materialne ślady suwerennych WŁADCÓW POMORZA ZACHODNIEGO, słowiańskich Gryfitów. I tej prawdy nikt nie przekreśli i nie zamaże, choćby był taki, jak te wściekłe" muchy lecące na mięso, gdy mowa o Kościele", do których trafnie porównał internauta z IP:188.33.219.*. Nie przeszkadzają mi różnice poglądów, ale sposób ich wyrażania, na tym portalu, jest nie do przyjęcia, bo to ZAKŁÓCA HARMONIĘ, co można porównać do FAŁSZYWYCH głosów w chórze. Wtedy powstaje obrzydliwa KAKOFONIA, a to już denerwuje ponad miarę. Nie chcę ludzi, którzy uważają się za inteligentnych i pewnie nowoczesnych, nazywać BARBARZYŃCAMI, ale to zależy od NICH

Gość • Czwartek [09.10.2014, 13:11:49] • [IP: 93.94.184.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Czwartek [09.10.2014, 11:54:45] • [IP: 62.69.254.***]

I po co ten jad. Swoje myśli zobaczycie w odpowiednim czasie.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 11:44:49] • [IP: 92.42.116.***]

Czytam długie teksty obrońców kościoła niżej i się uśmiecham: tylko złodziej potrzebuje adwokata i obrońcy. Jak głęboko księżulo ma rękę w waszej kieszeni? I nie widzicie połączenia pomiędzy miliardami wydawanymi co roku na potrzeby księży a brakami w kasie na leczenie czy inne, ważne sprawy? Żadnego?

Gość • Czwartek [09.10.2014, 10:29:54] • [IP: 178.238.251.***]

Kto nato da pieniądze?-wyzyskiwacze.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 09:53:55] • [IP: 109.241.63.***]

przede wszystkim Kosciol musi byc ogrzewany bo bedzie lipa !!

Sram na waszego boga. • Czwartek [09.10.2014, 09:35:43] • [IP: 62.69.241.***]

Kościół zburzyć, centrum rozrywki postawić.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 09:19:36] • [IP: 95.129.228.***]

Ok niech tam sobie będzie, ale czy nie można było by zrobic tak jak w niemczech, że wierni tylko wierni temuż kościołowi płacą zwyczajnie podatek u sąsiadów jest to 50 oiro, ha ale w tym ciemnogrodzie to nie przejdzie a dlaczego a dlatego, że podpisało państwo na siebie cyrograf zwany konkordatem i chciał nie chciał wierzący czy nie musi płacić na kościół. . czy to nie jest chore się pytam ??

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:58:15] • [IP: 178.238.246.***]

50 lat temu bralam slub wtym kosciele, dobze pamietam jak dwa wygladaly obydwa koscioly rodzice przjechali do s-cia w1946 r byl zwyczaj swoich lawek moglo by to wrucic, a moj dziadek byl ciesla ina Boze Cialo zawsze robil oltarz rzemiosl slowa uznania dla proboszcza pozdrawiam parafianka.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:52:00] • [IP: 62.69.231.***]

Na dzień dobry widać, że to są amatorzy. Podobnie będzie, jak z tymi kamienicami na Hołdu. Takim aparatem, to ta Pani może sobie robić, ale * w trybie automatycznym.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:46:02] • [IP: 62.69.241.***]

Wielki szacunek dla proboszcza! wspanialy człowiek, mało takich księży. Jeszcze tylko Ks Edward a reszta w naszym mieście chyba minęła się z powołaniem. A, Ks Paweł też jest ok, tylko trochę za bardzo krzyczy na dzieci na religii.. za to katechetka pani Krysia jest kochana.

MEWA • Czwartek [09.10.2014, 08:27:54] • [IP: 92.42.113.***]

Nie wierzę w kościół, wierzę w dobrego człowieka. Jednak sam pomysł z renowacją jest bardzo dobry bo zdecydowanie popieram stare zabytkowe kościoły niż budynki niczym centra handlowe np. w Łagiewnikach czy Sanktuarium Maryjne w Licheniu - Bizantyjski przepych i kicz.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:12:47] • [IP: 159.245.16.***]

Na miejscu tego kosciola moglaby powstac jadlodajnia-lepsze ot jak te stare czarne dziewice

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:08:38] • [IP: 188.33.219.*]

To sa chore obsesje jakichś frustratów, których przyciąga każdy temat o Kościele, jak muchy mięso, kilka wpisów poniżej z ujawnionymi obsesjami PIENIĘDZY. W Polsce szczególnie od czasów Komuny jest tak, że wszystko zależy od wiernych, nie ma w budżecie miejskim pozycji" Kościół", natomiast, jeśli tenże Kosciół zapragnie dofinansowania, to są w mieście radni, oni wybrani zostali w demokratycznych wyborach, oni decydują. Może Kk zechcieć dofinansowania UE, tak jak KAŻDY w naszym kraju, i może go nie dostać/ dostać, ale. ..nie słychać o żadnej chęci dofinansowania - wszystko dzieje się w chorych głowach nieudaczników, szukających tematu, który zagłuszy ich niepowodzenia życiowe.

Oglądasz 1-25 z 41
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego opracowuje plan zrównoważonej mobilności miejskiej do roku 2030. Mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość zabrania głosu 6 lutego od godziny 17:00 do 20:00 w MDK. Zainteresowanych zapraszamy! Dzięki konsultacjom zostanie przygotowana diagnoza - uzyskanie zwrotnej informacji o oczekiwaniach, potrzebach, obawach, preferencjach, pozwalająca na postawienie roboczych hipotez dotyczących celów strategicznych, do późniejszej weryfikacji w ramach badań i ekspertyz ■ Od 1 lutego w Świnoujściu działa stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■