POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [29.09.2013, 08:08:11] • Szczecin

Młodzi ludzie stawiają na praktykę i doświadczenie

Rok akademicki 2013/2014 na Akademii Morskiej w Szczecinie rozpocznie ok. 4 300 studentów. Ponad 1100 z nich to studenci pierwszego roku. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych świadomie wybierają kierunek studiów i warunkują swój wybór profilem kształcenia, który gwarantuje im praktyczną naukę zawodu.

Cieszymy się, że wybraliście naszą akademię – mówił podczas inauguracji roku rektor uczelni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma - Nie tylko jedną z najlepszych uczelni morskich w Europie, ale też jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych marynarzy na świecie.

Najwięcej pierwszoroczniaków złożyło uroczyste ślubowanie na Wydziale Nawigacyjnym. Tu największym zainteresowaniem cieszył się kierunek nawigacja (320 osób) oraz geodezja i kartografia. Na Wydziale Mechanicznym najbardziej popularna była mechanika i budowa maszyn (ok. 200 osób), a na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu logistyka (ponad 108 osób). W gronie studentów są również obcokrajowcy – m.in. z Litwy, Słowacji, Rosji i Białorusi. Mimo że studia na uczelni morskiej są przez wiele osób postrzegane jako typowe męskie – od lat nie brakuje chętnych na nie kobiet – wśród studentek pierwszego roku jest ich ponad 300.

Podczas sobotnich uroczystości na Wałach Chrobrego pracownikom Akademii Morskiej w Szczecinie wręczone zostały promocje doktorskie, a także odznaczenia państwowe i resortowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji  Edukacji Narodowej. Pracownicy uczelni zostali wyróżnieni również złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za Długoletnią Służbę oraz Odznakami „Zasłużony Pracownik Morza”, natomiast rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej za całokształt dorobku.

Akademia Morska w Szczecinie kształci na trzech wydziałach, dziewięciu kierunkach i trzydziestu czterech specjalnościach, przy czym wybór specjalności następuje na 3. semestrze nauki. Drugi rok prowadzone są studia doktoranckie na Wydziale Nawigacyjnym (w dyscyplinach: transport oraz geodezja i kartografia), w tym roku uruchamiamy je również na Wydziale Mechanicznym (dyscyplina budowa i eksploatacja maszyn).

W ubiegłym roku akademickim Wydział Nawigacyjny uczelni otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego milion złotych dotacji na realizację w latach kolejnych programu kształcenia zgodnego z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Jego założenia są odpowiedzią na potrzeby rynku i wykorzystują potencjał kadry na naszej uczelni.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■