POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [01.03.2014, 08:35:42] • Polska

Ogólnopolska akcja walczy o czyste powietrze

Ogólnopolska akcja walczy o czyste powietrze

fot. Organizator

Zanieczyszczenie powietrza będące efektem palenia śmieci w piecach i niskiej emisji to problem większości polskich miast. Tematyce tej poświęcona jest II edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi Fundacji Ekologicznej Arka. W projekt, nad którym patronat objęło Ministerstwo Środowiska, włączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski.

Czas działać lokalnie

Polskie miasta pod względem jakości powietrza są jednymi z najbrudniejszych w Unii Europejskiej. By sprostać normom unijnym, potrzeba konkretnych działań na poziomie krajowym i lokalnym. Przykładem Kraków, w którym w ubiegłym roku podjęto decyzję o zakazie ogrzewania węglem.

Stop paleniu śmieci w piecach

Listy dla Ziemi to jedna z nielicznych akcji zajmujących się edukacją społeczeństwa w zakresie palenia odpadów w piecach i niskiej emisji. Do ogólnopolskich działań przyłączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski, a liczba ta stale rośnie. W ramach projektu zorganizowano do tej pory ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza oraz Ośmiokąt Edukacyjny. Podczas finału, czyli w kwietniu, uczniowie z miejscowości, które zgłosiły się do akcji, napiszą w szkołach listy na papierze z makulatury. Będą w nich przekonywali swoich rodziców do proekologicznych postaw i mówili o zagrożeniach wynikających ze spalania odpadów w piecach.

Niebezpieczna niska emisja

Akcja ma za zadanie uświadomić społeczeństwu konsekwencje, jakie dla zdrowia ludzi i dla środowiska ma palenie śmieci w piecach. Trujące substancje i pyły powstające w procesie spalania są bowiem przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, w tym alergii czy chorób nowotworowych.
Drugim ważnym problemem jest niska emisja, którą część społeczeństwa kojarzy jako zjawisko pozytywne, czyli niską emisję CO2 do atmosfery. Tymczasem niska emisja powstaje podczas ogrzewania domów paliwem kiepskiej jakości w starych piecach o złej kondycji technicznej. W efekcie podczas procesu spalania do atmosfery przedostaje się wiele zanieczyszczeń, takich jak tlenek azotu, tlenek siarki czy dwutlenek siarki.

Dołącz do walki o czyste powietrze

Zanieczyszczenie powietrza to palący problem. Gminy, które nie włączyły się jeszcze do akcji, wciąż mogą to zrobić. Wystarczy pobrać formularz ze strony listydlaziemi.pl.

Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■