POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [23.04.2014, 18:14:36] • Polska

Nierówne dopłaty to największa porażka 10 lat Polski w UE

Nierówne dopłaty to największa porażka 10 lat Polski w UE

fot. Organizator

W maju minie 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Organizowane są z tej okazji konferencje i pojawiają się pierwsze podsumowania. Zawierają one przede wszystkim tylko pozytywne skutki polskiej akcesji. Uważamy, że powinien być to również czas, żeby zastanowić się nad porażkami i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.

Polscy rolnicy w 2004 roku weszli do Unii Europejskiej na nierównych warunkach. Otrzymywali dużo niższe dopłaty obszarowe w porównaniu z innymi krajami. Dlatego największą naszą porażką jest fakt, że przez 10 lat nie udało zrównać się dopłat. Nie wykorzystaliśmy do tego reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ani polskiej prezydencji.

Do 2016 roku obowiązuje zakaz sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom. Przez 10 lat nie potrafiliśmy w skuteczny sposób zabezpieczyć interesów naszych rolników o czym może świadczyć raport NIK, który pokazuje skalę niekontrolowanych zakupów ziemi przez cudzoziemców.

Mimo dekady nie nauczyliśmy się sprawnie zabezpieczać naszych interesów. Przegrywamy ważne negocjacje na różnych rynkach rolnych. Nie potrafimy zawierać sojuszy wewnątrz Wspólnoty. Za często stajemy się rzecznikiem innych, nie zabezpieczając przy tym swoich interesów.

Nadinterpretujemy niekiedy unijne przepisy. Stawiamy przy tym naszym rolnikom, czy przetwórcom bardziej rygorystyczne wymogi niż mają ich konkurenci w innych krajach UE. Przykładem mogą być sławne płyty obornikowe.

Uważamy, że dyskusja o słabych stronach funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej przez 10 lat przyczyni się do wyciągnięcia wniosków. Pozwolą one w przyszłości popełniać mniej błędów, poprawią kondycję gospodarstw i sektora przetwórczego.

Marcin Wroński
- prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa
im. Władysława Grabskiego


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Środa [21.05.2014, 22:35:42] • [IP: 92.42.112.***]

Po to nas zabrali do UE aby Polskę doić i niszczyć co się da. Mamy być rynkiem zbytu i tanią siłą roboczą dla UE. O tym ile kasy do UE i też na" ratowanie" Grecji poszło z Polski to ten fakt już przemilczają. W zamian dali kilka koryt sprzedawczykom.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 19:18:59] • [IP: 92.42.116.***]

Olbrzymie dopłaty z Unii zamieniliście na socjal dla małorolnych. Dopłaty obszarowe nie musiały by być niższe pod warunkiem, że rolników mielibyśmy 200 000 jak UK a nie dwa miliony! Nie ma powodu, aby polscy rolnicy dostawali tak olbrzymie pieniądze za sam fakt posiadania ziemi. Dopłaty do produkcji? Owszem. Obszarowe? Za nic w świecie, te są bardzo szkodliwe społecznie i niesprawiedliwe. Pieniądze za to, że ktoś posiada ziemię, bo ją dostał za darmo z reformy rolnej! To czyste złodziejstwo.

Gość • Czwartek [24.04.2014, 18:14:03] • [IP: 62.69.231.***]

Nie okłamujmy się. Jesteśmy Unijnymi pachołkami, co zostaliśmy sprzedani za damski ch*..

Gość • Czwartek [24.04.2014, 18:13:47] • [IP: 62.69.231.***]

Nie okłamujmy się. Jesteśmy Unijnymi pachołkami, co zostaliśmy sprzedani za damski ch*.

Gość • Czwartek [24.04.2014, 08:22:55] • [IP: 31.61.129.**]

Panie Prezesie zgadzam się, że nie wszystko nam się udało jednak proszę nie demonizować i nie umniejszać pozytywnych skutków naszego członkostwa w UE. Rozmawiać trzeba zawsze, a najważniejsze abyśmy wyciągali wnioski i nie popełniali błędów w przyszłości. Przytacza Pan również, że polscy rolnicy nie osiągnęli poziomu dopłat równych z kolegami z niektórych krajów 15 a o ile zwiększyliśmy w okresie 2007-2013 plon referencyjny. Wnioski są raczej smutne. Ponadto jak wygląda poziom dopłat choćby w Niemczech do kosztów funkcjonowania ich gospodarstw. Odnoszę wrażenie, że brakuje nam obiektywnej debaty i prawdy tej dobrej i złej o naszym rolnictwie.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z budową sieci wodociągowej w ulicy Sienkiewicza nastąpi przerwa w dostawie wody w dniu 22.07.2025 r. przy ulicy Sienkiewicza na odcinku od ulicy Prusa do ulicy Małachowskiego oraz przy ulicy Ujejskiego na odcinku od ulicy Sienkiewicza do ulicy Konopnickiej. Przewidywany czas przerwy w dostawie wody: 22.07.2025r. w godz.: 09.00 - 14.00 ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■