Szpital przy Arkońskiej od 15 lat konsekwentnie prowadzi edukację zdrowotną na temat zagrożeń, jakie niesie zakażenie wirusem HIV, łącząc ją z wiedzą na temat bezpiecznych zachowań i z lepszym dostępem do anonimowych testów na obecność groźnego wirusa.
Programowe działania szpitala na rzecz zapobiegania zakażeniom HIV realizowane są w rocznych cyklach. Ich wagę dla poprawy stanu zdrowia publicznego doceniają władze województwa, dofinansowując zaprojektowane zadania. Od 2013 roku SPWSZ w Szczecinie realizuje te zadania pn. „Program zapobiegania HIV”, otrzymując z budżetu województwa ok. 50 tys. złotych dotacji rocznie.
Liczba zakażeń wirusem HIV niestety wykazuje stałą tendencję wzrostową. W Polsce co roku wykrywa się około 800 nowych przypadków, w naszym regionie - około 60. Od 1985 r. do 2013 r. krajowe statystyki podawały, że łącznie zanotowano 17 981 zakażeń HIV, 3126 zachorowań na AIDS i 1272 zgonów z tej przyczyny. Na te liczby na pewno ma wpływ niska świadomość o zagrożeniach HIV, jak się szacuje, tylko ok. 40 proc. zakażonych osób ma właściwą wiedzę o swojej chorobie.
W 2015 roku Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie m.in. przeprowadzi akcję edukacyjno-informacyjną „Tramwaj profilaktyczny HIV”, zorganizuje konferencję pt. „Forum dla Młodzieży z okazji Światowego Dnia AIDS”, szkolenia dla pracowników narażonych na zakażenie HIV. Jednym z ważniejszych zadań będzie uruchomienie dodatkowego punktu konsultacyjno-diagnostycznego umożliwiającego wczesne wykrywanie zakażeń HIV. Działania profilaktyczne będą obejmować mieszkańców województwa, a zwłaszcza młodzież, nauczycieli, personel medyczny i policjantów.
Biuro Prasowe