POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [21.11.2015, 12:36:13] • Świnoujście

Kwiaty pegaza od poetki z kraju kwiatów

Kwiaty pegaza od poetki z kraju kwiatów

fot. Agnieszka Puszcz

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Klub Literacki „Na Wyspie” zaprosiły w piątek mieszkańców miasta na spotkanie z Aleksandrą Baltissen, jedną z ulubionych poetek holenderskiej Polonii. Nasi rodacy mieszkający w krainie wiatraków nominowali Aleksandrę Batissen do tytułu „Polonusa w Holandii” za rok 2014. Obecnie nie pracuje zawodowo ale swój czas poświęca działalności w wolontariacie na rzecz chorych dzieci. Mogłaby długo opowiadać o Holandii i swojej aktywności ale gości najbardziej interesował efekt niezwykłej wrażliwości Batissen –poezja.

„Kwiaty – wierszem” to jeden z pierwszych tomików poetki. I jeden z ulubionych. Aleksandra Batisssen nie tylko czytała w bibliotece fragmenty swych poezji. Spotkanie pod hasłem „kwiaty pegaza” poprowadziła Anna Kamińska – Szpachta z Klubu Literackiego „Na Wyspie”.

Kwiaty pegaza od poetki z kraju kwiatów

fot. Agnieszka Puszcz

To właśnie ona zaprosiła Aleksandrę Batissen do Świnoujścia. Rozmowa dotyczyła nie tylko poezji ale po prostu życia w Holandii, kraju, który nie musi być kojarzony jedynie z depresją i wiatrakami…

Kwiaty pegaza od poetki z kraju kwiatów

fot. Agnieszka Puszcz

Poetka przyznała, że po krótkim pobycie jest zauroczona Świnoujściem, naszą biblioteką no i oczywiście-mieszkańcami. Dziękowała za umożliwienie jej poznania naszego miasta. W tę daleką podróż wybrała się z mężem Ruud’em Baltissen, który towarzyszył jej także w czasie spotkania w bibliotece.

Kwiaty pegaza od poetki z kraju kwiatów

fot. Agnieszka Puszcz

Przed rozstaniem poetka z Holandii otrzymała na pamiątkę tomik poezji Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Potem długo jeszcze sama podpisywała swoje tomiki, które pozostaną w Świnoujściu; w Klubie „Na Wyspie”, Bibliotece Miejskiej oraz u mieszkańców naszego miasta.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Sobota [21.11.2015, 23:55:53] • [IP: 31.61.139.**]

cudze chwalicie, swego nie znacie...

Gość • Sobota [21.11.2015, 20:32:51] • [IP: 93.94.190.***]

Fantastyczna Osoba, cieszę się, że bylam na tym spotkaniu a dedykacja w Jej tomiku robi na mnie wrazenie.Fajne polaczenie Jej poezji z poezja Pani Anny.Gratulacje dla Organizatorow tego spotkania.

Gość • Sobota [21.11.2015, 17:59:36] • [IP: 178.238.249.***]

Sympatyczne spotkanie, poezją podzieliła się również nasza " perła poezji " Anna Szpachta Kamińska. Obie Pani uraczyły nas swoimi wierszami. Pani Aleksandra obdarzyła nas swoim tomikiem wierszy / z dedykacją/ " Kwiaty wierszem" . Podoba mi się ta forma działalności prowadzona przez MBP.

Gość • Sobota [21.11.2015, 14:54:56] • [IP: 93.94.188.***]

Pani Ala z biblioteki jak zwykle usmichnieta.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■