POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [20.07.2016, 11:05:05] • Polska

Czy numer buta radnego jest informacją publiczną, czyli organizujmy święta samorządu!

Czy numer buta radnego jest informacją publiczną, czyli organizujmy święta samorządu!

fot. Organizator

Quiz samorządowy z przebijaniem baloników, rzucanie ogromną kostką do gry, aby zebrać jak najwięcej głosów, podchody w poszukiwaniu zaginionego radnego – oto pomysły na to, w jaki sposób inaczej niż przez oficjalne uroczystości, dyskusje i debaty promować samorządność. Akcja Masz Głos, Masz Wybór zachęca do organizowania świąt samorządu lokalnego!

Oficjalnie samorząd ma swoje święto 27 maja, gdy na wspomnienie pierwszych wyborów samorządowych po 1989 roku obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Okazji do celebrowania samorządności jest jednak znacznie więcej... dokładnie 365 razy więcej. Akcja Masz Głos, Masz Wybór przypomina, że to my, mieszkańcy, jesteśmy samorządem. Siłę sprawczą posiadamy na co dzień, nie tylko w dniu wyborów. Święto Samorządu Lokalnego obchodzić możemy codziennie!

Co roku grupy nieformalne, szkoły, biblioteki i stowarzyszenia uczestniczące w akcji Masz Głos, Masz Wybór organizują Święta Samorządu Lokalnego w swoich miejscowościach i gminach. Zapraszają mieszkańców i mieszkanki do udziału w grach i zabawach, organizują turnieje sportowe, przygotowują poczęstunek, przypominając przy okazji mieszkańcom o ich prawach i możliwościach. Zachęcają też radnych do odbycia dyżurów w plenerze, dzięki czemu mogą osobiście spotkać się z mieszkańcami. W zeszłym roku w całej Polsce odbyło się ponad 40 Świąt Samorządu Terytorialnego! Letnie miesiące są do tego szczególnie dobrym czasem – to właśnie teraz odbywają się pikniki sąsiedzkie, lokalne festyny i dożynki, które mogą stać się okazją do obchodów Święta.

Jak zorganizować Święto Samorządu Lokalnego?

1. Wybierz termin. Możesz zorganizować własne święto lub skorzystać z okazji, jaką jest sąsiedzki piknik czy dożynki.

2. Przygotuj atrakcje. Możesz przeprowadzić quiz samorządowy, w którym mieszkańcy sprawdzą swoją wiedzę o strukturze samorządu i o swoich gminach. Dobrym pomysłem jest też gra planszowa Super mieszkaniec, Super mieszkanka w rozmiarze maxi, w której czekają na graczy utrudnienia takie jak kolejka w urzędzie lub szczęśliwy traf w postaci nowej gładkiej ścieżki rowerowej. Zabawą dla całych rodzin jest wzorowana na podchodach gra terenowa „Gdzie jest radny?”, której uczestnicy rozwiązują tajemniczą zagadkę, zbierając podpowiedzi ukryte w całej miejscowości i wykonując zadania u agentów. Możesz zorganizować też rozgrywki sportowe, zaprosić lokalny chór, poprosić mieszkańców i mieszkanki o przyniesienie ciast.

3. Przygotuj materiały edukacyjne – dołącz do akcji i zamów je tutaj.

4. Zaproś radnych. Święto Samorządu Lokalnego to dobra okazja, by spotkali się osobiście z mieszkańcami. A może zorganizujesz mecz, w którym udział weźmie drużyna reprezentantów władz?

5. Wypromuj Święto wśród mieszkańców i zaproś media.

6. Relację ze Święta Samorządu Lokalnego zamieść na www.maszglos.pl!

Pozdrawiamy i życzymy powodzenia przy organizacji Świąt Samorządu Lokalnego!

Zespół akcji Masz Głos, Masz Wybór


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■