POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Pi±tek [21.04.2017, 08:26:32] • Polska

Polska gospodarzem 41. sesji Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa Kraków, 2 – 12 lipca 2017 r.

Polska bêdzie gospodarzem 41. sesji Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa. Uroczyste podpisanie porozumienia z UNESCO w kwestii organizacji wydarzenia nast±pi³o 19 kwietnia 2017 r. w Pary¿u. W imieniu polskiego rz±du umowê podpisa³ Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliñski, UNESCO reprezentowa³a Dyrektor Generalna Irina Bokova. 41. sesja Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa odbêdzie siê w dniach 2-12 lipca w Krakowie.

Podczas trwaj±cych 10 dni obrad, przedstawiciele 21 pañstw cz³onkowskich Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO bêd± podejmowaæ decyzje dotycz±ce dóbr kultury i przyrody na ca³ym ¶wiecie. W roli obserwatorów obecne bêd± równie¿ delegacje rz±dowe z blisko 170 Pañstw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarz±dowych afiliowanych przy UNESCO.

Przewodnicz±cym 41. sesji jest Prof. Jacek Purchla, przewodnicz±cy Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor Miêdzynarodowego Centrum Kultury.

Sesje Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, miêdzyrz±dowe spotkania 21 pañstw cz³onków Komitetu dotycz±ce stosowania w praktyce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony ¶wiatowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Obrady Komitetu maj± ¶ci¶le ustalony program. Od 1977 r. odbywaj± siê w ró¿nych miastach na ¶wiecie. Polska jako Pañstwo-Strona Konwencji, cz³onek Komitetu, ma zaszczyt organizowaæ i przewodniczyæ 41. sesji, która bêdzie mia³a miejsce w Krakowie. Przedmiotem spotkania, podobnie jak w ubieg³ych latach, bêd± decyzje dotycz±ce wpisania nowych dóbr kultury i przyrody na Listê ¶wiatowego dziedzictwa oraz przegl±d i ocena ochrony dóbr ju¿ wpisanych.
Polski wniosek, który bêdzie dyskutowany podczas 41. sesji, dotyczy podziemi tarnogórskich (Kopalni rud o³owiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach). Je¿eli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, bêdzie to 15. miejsce w Polsce na Li¶cie ¶wiatowego dziedzictwa.
Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoleg³e: Forum M³odych Profesjonalistów oraz – organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO – Forum Zarz±dców Miejsc ¦wiatowego Dziedzictwa oraz Forum Spo³eczeñstwa Obywatelskiego. Opracowuj±c program wydarzeñ równoleg³ych, organizatorzy kierowali siê ide± wspólnej odpowiedzialno¶ci za ochronê dóbr kultury i przyrody, która wywodzi siê bezpo¶rednio z tre¶ci Konwencji. ¦wiatowe dziedzictwo to bezcenna warto¶æ stanowi±ca wspólne dobro ca³ej ludzko¶ci – nale¿y do nas wszystkich, co czyni nas wszystkich (przedstawicieli rz±du, ale tak¿e spo³eczno¶ci lokalnych) odpowiedzialnymi za jego przetrwanie dla przysz³ych pokoleñ.

Za koncepcj± ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO kryje siê zdecydowana i konstruktywna wizja ludzko¶ci zjednoczonej wokó³ wspólnych warto¶ci i wspólnej historii. W czasach, gdy kultura i ludzie s± celem ataku w wielu czê¶ciach ¶wiata istnieje potrzeba nadania wiêkszego znaczenia takiej wizji. To w³a¶nie jest celem tegorocznej sesji w Krakowie – po³±czenie si³ na rzecz dziedzictwa (unite4heritage) i umocnienie poczucia wspólnoty ca³ej ludzko¶ci.
– komentuje Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO.

Zdaniem Wicepremiera prof. Piotra Gliñskiego: Polska jako aktywny cz³onek UNESCO w pe³ni popiera dzia³ania podejmowane na rzecz ratowania ¶wiatowego dziedzictwa. We wspó³czesnym ¶wiecie naznaczonym tragedi± Aleppo i losem Palmiry – odbudowa Warszawy i pieczo³owita konserwatorska rekonstrukcja jej zabytków po II wojnie ¶wiatowej, stanowi± pozytywne przes³anie dla wszystkich, którzy na skutek dzia³añ wojennych stracili swoje miasta. Zniszczenie nie musi bowiem oznaczaæ kresu istnienia miasta, ale mo¿e byæ pocz±tkiem jego odbudowy.

Na aktywny udzia³ Polski w tworzeniu standardów miêdzynarodowej wspó³pracy w ramach UNESCO wskazuje równie¿ prof. Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, pe³nomocnik MKiDN ds. organizacji 41. sesji. Organizacja ta z jednej strony przez wiele dziesiêcioleci stanowi³a dla Polski i dla Polaków okno na ¶wiat, platformê wymiany my¶li i kontaktów z innymi krajami. Z drugiej strony – warto zwróciæ uwagê na wk³ad Polaków w budowanie miêdzynarodowej wspó³pracy, zas³ugi Prof. Jana Zachwatowicza, twórcy znaku graficznego „B³êkitnej tarczy”, widniej±cego na zabytkach na ca³ym ¶wiecie czy dokonania polskich archeologów i konserwatorów, ratuj±cych dziedzictwo kultury w ró¿nych zak±tkach ¶wiata.

Logotyp 41. sesji nawi±zuje do idei wspólnej odpowiedzialno¶ci. Do¶rodkowe ukierunkowanie strza³ek i zamkniêcie ich w obrêbie ko³a, symbolizuje wspólny cel dzia³añ i wspó³pracê. Jednocze¶nie reprezentuje ono zebranie delegatów z ca³ego ¶wiata na obradach i ilustruje formê spotkania: obrady plenarne (ca³e logo) oraz fora grup interesariuszy (pojedyncze strza³ki), sk³adaj±ce siê na ca³okszta³t sesji. Projekt opracowali studenci Polsko-Japoñskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Na miejsce posiedzenia wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków, jeden z najnowocze¶niejszych obiektów konferencyjnych w Europie. W jego przestrzeni bêd± mia³y miejsce równie¿ wernisa¿e oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym z ró¿nych stron ¶wiata. Uroczyste otwarcie sesji odbêdzie siê 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu.

Organizatorem 41. sesji Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa z ramienia polskiego rz±du jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we wspó³pracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnêtrznych i Administracji oraz w³adzami Krakowa. W imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Organizacja 41. sesji Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa to wielki zaszczyt i okazja do podkre¶lenia polskiego dorobku w sferze ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, równie¿ na przyk³adzie Krakowa. Jest to swego rodzaju kontynuacja spotkañ miêdzynarodowych, jakie organizowane by³y w tym mie¶cie w przesz³o¶ci. Tym razem, Kraków, którego zabytkowy zespó³ staromiejski zosta³ wpisany na Listê ¶wiatowego dziedzictwa w 1978 r. w¶ród 12 pierwszych wpisów, bêdzie go¶ciæ delegatów z ca³ego ¶wiata zajmuj±cych siê ochron± dóbr kultury i przyrody. Organizacja 41. sesji ma równie¿ symboliczny wymiar, poniewa¿ w 2017 r. mija 41 lat od ratyfikowania przez Polskê Konwencji UNESCO w 1976 r. – komentuje Joanna Wronecka, Wiceminister Spraw Zagranicznych.


Szczegó³owe informacje dotycz±ce 41. sesji dostêpne s± na stronie wydarzenia: www.41whckrakow2017.pl
Obrady Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa bêd± transmitowane na ¿ywo online na stronie UNESCO: http://whc.unesco.org/en
Zdjêcia polskich miejsc ¶wiatowego dziedzictwa dostêpne s± na stronie: www.zabytek.pl

Anika Paliszewska
Narodowy Instytut Dziedzictwa


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Nasze dziewczêta ze ¦winouj¶cia i ich opiekun i choreograf Izabela Gromek - ¦wi±tek zdoby³y pierwsze miejsce w 27 FESTIWALU TWÓRCZO¦CI DZIECIÊCEJ WOJSKA POLSKIEGO . TEATR TAÑCA GOTHIKA PO RAZ DRUGI Z RZÊDU ZOSTA£ LAUREATEM 27. FESTIWALU TWÓRCZO¦CI DZIECIÊCEJ WOJSKA POLSKIEGO ORAZ NAGRODY SPECJALNEJ POLSKIEJ GRUPY ZBROJENIOWEJ. TEATR TAÑCA GOTHIKA 🥇🏆 Liliana O¶mialowska, Nadia Guzik, Wiktoria Mokrzycka, Zofia Ta³anda, Hanna Pu¼niak, £ucja Drachal, Luiza Kradyna, Ida ¦wi±tek, Zuzanna Wlczak, Julia Tarnowska. Tytu³ widowiska tanecznego: "JESZCZE POLSKA NIE ZGINE£A, KIEDY MY ¯YJEMY" 🇵🇱 ■