iswinoujscie.pl • Niedziela [12.11.2017, 08:55:12] • Świnoujście
Rozśpiewane święto niepodległości

fot. iswinoujscie.pl
Podobnie jak w całym kraju, także w Świnoujściu, w sobotę, uroczyście obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Mieszkańcy Świnoujścia, świętowali oficjalnie i poważnie ale nie zabrakło też radosnego fetowania naszej narodowej dumy. Stało się to za sprawą Barbary Okoń oraz połączonych chórów „Kantylena” i ”Chwaty”.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla. Mszy świętej w intencji ojczyzny przewodniczył biskup Błażej Kruszyłowicz. Towarzyszyli mu ze wszystkich świnoujskich parafii. W świątyni zgromadziły się także poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta, szkół i jednostek mundurowych z terenu Świnoujścia. Zamiast organów w świątyni zabrzmiała donośnie orkiestra wojskowa. Ta sama orkiestra z muzykami w marynarskich mundurach zaraz po mszy, poprowadziła wszystkich na Plac Słowiański gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody święta niepodległości.

fot. Sławomir Ryfczyński
W obecności zgromadzonych oddziałów wojska i innych służb mundurowych oraz mieszkańców, przewodniczący Dariusz Śliwiński otworzył uroczystą sesję Rady Miasta. Do radnych ale przede wszystkim mieszkańców zwrócili się prezydent Świnoujścia oraz przewodniczący Rady Miasta.

fot. iswinoujscie.pl
Budującym była wymowa obydwu wystąpień, które zachęcały by w kontekście tego święta myśleć nie o podziałach , a o jedności, nie o destrukcji, a o budowaniu, nie o wzajemnych animozjach ale o tym co wszystkich nas Polaków i mieszkańców łączy.
Oczywiście nie zabrakło także przywołania historii, sylwetek bohaterów. Apel pamięci odczytał kpt mar. Paweł Rozenfeld. Długa kolejka oficjalnych delegacji ustawiła się by złożyć kwiaty pod pomnikiem bohaterom walk o niepodległość.

fot. iswinoujscie.pl
Kwiaty i wiązanki składali przedstawiciele władz, zakładów pracy, organizacji społecznych, szkół.
Zwykle po złożeniu wiązanek orkiestra wojskowa dawała krótki koncert pod pomnikiem po czym mieszkańcy rozchodzili się na spacery, do domów. Tym razem jednak czekała na nich jeszcze niejedna niespodzianka.
Pod sceną na Placu Wolności rozpoczął się patriotyczny festyn. Dla najmłodszych przygotowano konkursy związane z narodowym świętem. Pod jednym z namiotów dzieci malowały orzełki i biało czerwone flagi. Patriotyczne zabawy dla starszych i młodszych przygotowali pracownicy Miejskiego Domu Kultury. Z najmłodszymi bawił się Ośrodek Działań Teatralnych pod kierunkiem Anety Kruk.
„Przebojem” 11-listopadowego Świnoujścia okazała się z kolei propozycja zrealizowana przez kierowniczkę świnoujskich chórów i zespołów wokalnych działających w ramach MDK-Barbarę Okoń. Znana świnoujska dyrygentka wymyśliła, że zachęci przybyłych na festyn do wspólnego śpiewania. Przybyłym rozdawano śpiewniki z tekstami. Zainteresowanie pomysłem na wielki chór złożony z mieszkańców miasta przeszło oczekiwania pomysłodawczyni. Stając przed swoim świątecznym zespołem Barbara Okoń przyznała, że nigdy wcześniej nie dyrygowała złożonym z takiej liczby osób zespołem.

fot. iswinoujscie.pl
Ta „supergrupa” okazała się być jednak zespołem bardzo zgranym i, od pierwszego utworu, radziła sobie znakomicie. Wiele osób nie musiało nawet korzystać ze śpiewników. Chyba nigdy wcześniej Świnoujście nie słyszało tak mocno i czysto odśpiewanej „Pierwszej brygady”. Wspólne śpiewanie zakończyło zorganizowaną część niepodległościowego festynu w centrum Świnoujścia. Ale, długo jeszcze. Mieszkańcy, całymi rodzinami pozostawali w sobotę z rodzinami i znajomymi. W lokalach i na spacerach. Nie przeszkadzały zimne porywy wiatru, całkowite zachmurzenie, głęboki niż baryczny.

fot. iswinoujscie.pl
Bo to święto, które ma w sobie nie tylko wielką dumę, nie tylko patriotyczne uniesienie. Ma także w sobie coś z kawy, coś co sprawia, że przyśpieszają serca Polaków nawet w ospały jesienny dzień.
źródło: www.iswinoujscie.pl
a te czarne już w pamięci liczą koperty
A ja lubię księży, w normalnym znaczeniu. Nie mam nic przeciwko ich naukom, jeśli mówią mądrze, rozsądnie, z klasą, wyczuciem i sympatią, nie strasząc średniowiecznym piekłem. I na cale szczęście, takich księży mamy coraz więcej, również w naszym mieście, klasa i poziom. A tym co się nie podoba, to kto każe wam ich słuchać? Nie podoba, się, to wypad z Kościoła. Tam dna nie potrzeba.
A jak tam w Targowicy było z czarnymi sukienkowymi.
Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Krajowa Rada Narodowa ciało polityczne utworzone podczas II wojny światowej przez Polską Partię Robotniczą (PPR) nawiązywała wprost do ustroju Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich
Każdy obchodzi Święto Niepodległości jak chce.Jedni spotkali się z p.Agatowską i dobrze (choć ona nie jest z mojej bajki) inni poszli śpiewać pieśni patriotyczne i też dobrze.Nie róbcie na księży ludzie nagonki.Są księża porządni, uczciwi, z powołania i są księża chytrzy, nieuczciwi itd.To są tacy sami ludzie jak my, ze swoimi słabościami.Pomyślcie - czy ja jestem idealny, uczciwy porządny? Czy nigdy w życiu nie zrobiłem nic złego? No? Pomyślcie o sobie zanim coś napiszecie. Zajrzyjcie w głąb siebie, polecam.
Telewizja Polska swoimi komentarzami robi w gacie i wsciekle szczeka na zagraniczne dziennikarskie komentarze. Polska jest chorym krajem i swiadcza otym dyskusje dziennikarzy i wypowiedzi naczelnika Kaczynskiego. Zobaczymy co bedzie jak dojdzie do zmian politycznych lub jeszcze lepiej, Polska zostanie wydalona z Unii? Oj bedzie skomlenie pieskow o niedobrej Unii.
A ten ksiądz po cywilnemu w szaliku, z jakiej parafii przebywa w naszym mieście, widać go na szkle każdej imprezy. A niżej ktoś wypatruje, kto przybył. Po co ?
A ten mistrz drugiego planu to były sygnalista portowy, a teraz prosze.
w Komunistycznej Polsce Świeta tego nie było a dzisiaj Katolicka Polska ma swoje Świeto
Ten ksiądz w okularach za bardzo angażuje się politycznie, więc do Chrystusa Króla już nie chodzę.Prywatnie może myśleć co chce, ale nie wygłaszać swoje poglądy na mszy. Mnie to nie interesuje.
Faceci w kieckach, to jakiś bal przebierańców ? To nie jest święto żydowskie więc nie dziwie się że nie rozumiesz. Poza tym to jest Polska, kraj który został 1000 lat temu ochrzczony. Nie podoba się możesz zawsze się wyprowadzić. Demokracja polega na tym że to większość decyduje. No i zadecydowaliśmy.
Wiara w Boga niema nic wspolnego z kosciolem w Polsce, ktory za pieniadze podatnikow robia to co robia, poprostu maca w glowach Ludziom naprawde wierzacym w Boga i to pod dyktando pisiorow ktorzy kilka lat temu na kosciol kamienie ciskali.
A ten gosciu na wozku to w jakim jezyku spiewal?
A ile Polska wpłaca do UE ?
A tera wybielanie czarnych. IP: 49.213.19. a jak nazwać koniokradów? Dla mnie maja metody bolszewickie, a ty próbujesz porównywać do folksdojczów. Może napisz o rzeczywistości Misiewiczów i innych z rasy panów co grabią ten kraj.
Faceci w kieckach, to jakiś bal przebierańców ?
Jak się Unia Europejska nie podoba, to Polska powinna z niej wystąpić. PL-exit i już. Szczekać na Unię, narzekać, nie stosować się do dyrektyw, nie przyjąć ani jednej ofiary wojny z Syrii, itd. Ale korzyści czerpać - to jest ok? Forsa unijna to nam jakoś nie śmierdzi? Ohydna obłuda. Katolicy, z Bożej łaski.
DO ;Gość • Niedziela [12.11.2017, 12:50:18] • [IP: 80.245.189.***] Ty chyba jesteś byłym folksdojczem, no takiego głupa palisz na forum twierdząc że Niemiec jest uczciwy bo co?Że wywołał dwie wojny i przegrał, ograbił z dorobku kultury i dziedzictwa Narodowego pół Europy i z uczciwości wpuścił do nieba poprzez kominy kilka milionów ludzi różnej narodowości grabiąc ich majątki...Uczciwie z wąsatym komunistycznym diabłem Stalinem napadł na Polskę, systematycznie obracał Polskie miasta w ruinę, oto sylwetka uczciwego i zdyscyplinowanego Niemca którą tak wychwalasz...
Normalnie komuna wróciła. Takich tekstów to nie widziałem od czasu komunistycznych pochodów pierwszomajowych.
wszystkim MADRALINSKIM PRZYPOMINAM ZE NAD GROBAMI SIE NIE DYSKUTUJE. O czym sami, , jako niby tacy 'madrzy' wiedziec powinni. tak, to jest swieto ale okupione TYSIACAMI POLEGYCH.w tamtych czasach. I najwyzszy czas aby troche wiecej na ten temat wiedziec. I nie tylko z materialow propagandowych. nieprzychylnych nam macicieli. PRAWDZIWY PATRIOTA UCZY SIE SAM I PRACUJE NAD SWYMI SLABOSCIAMI I NIEWIEDZA.
ten Pan po prawej - z 1go zdjecia pojawia sie wszedzie jak duch, wszedzie go pelno. Nawet na obradach w UM. Musi miec niezle wtyki.
I TAK PLATFORMA NIE WYGRA WYBORÓW NIC NIE DADZĄ TE PRZEMÓWIENIA TYLKO JOANNA AGATOWSKA
11:50 - To prawda, proboszcz Bogusław z par. Chrystusa Króla jest byc może najlepszym proboszczem w Świnoujściu. A co do roli Kościoła w święto - pamiętam, jak w l.80 nie tylko męczennik ks. Popiełuszko umacniał serca, oddalał od zarazy komunistycznej, ale czynił to i nasz zasłużony ksiądz Anczarski - w tymże kościele Chrystusa Króla. Pamiętam jak dziś jego kazania z nawracającym refrenem:" ...bo komunizm to najgorsze zło, to jest coś, czego się trzeba wystrzegać...". Pamiętam, wtedy przyjeżdżałem ze zrewoltowanego wielkiego miasta, gdzie roznosiłem nielegalne ulotki i współtworzyłem antykomunistyczną organizację i byłem zaskoczony taką odwagą - a w każdej chwili SB mogła uruchomic swoich" nieznanych sprawców", morderców, takich samych jak ci, którzy którzy zamordowali ks. Niedzielaka, Zycha... tam im sie" udało", bo skorumpowane i sterowane sądy orzekły: to" nieznani sprawcy" uczynili.
12:50:18 - Nic nie kumasz dzieciaku. Wygoogluj sobie np." 45 zasad zniewolenia narodu Polskiego Tajne przemówienie Jakuba Bermana", jeżeli jesteś kumata i rozumiesz, to co czytasz, to może ogarniesz o co chodzi tak naprawdę. Może to dziwne, ale to się dzieje i dzisiaj...
Brawo Panie Sliwiński a dobrze by było aby Kościół głosił w każdą niedziela o mniej nienawiści od lepszej zmiany.