POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [05.08.2018, 13:34:02] • Świnoujście

Flagi na budynku JRG PSP w Świnoujściu. Tak strażacy poparli ogólnopolski protest mundurowych. Zobacz film!

Flagi na budynku JRG PSP w Świnoujściu. Tak strażacy poparli ogólnopolski protest mundurowych. Zobacz film!

st. ogn. Robert Kulig przewodniczący NSZZ pracowników pożarnictwa przy Komendzie Miejskiej PSP w Świnoujściu(fot. Sławomir Ryfczyński )

Strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu włączyli się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej służb mundurowych. Na budynku jednostki przy ulicy Piastowskiej wywieszone tam bannery i plakaty, z których przechodnie dowiadują się o samej akcji i jej celach. Mimo iż strażacy, wraz z innymi służbami mundurowymi konsekwentnie walczą o swoje prawa i poprawę bytu to ich protest, w najmniejszym stopniu nie wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, którzy na strażaków zawsze mogli i mogą liczyć!



Podobnie jak w wielu powiatach całego kraju, także protest w świnoujskiej PSP polega ona na wywieszeniu baneru na budynku oraz oznakowaniu wozów bojowych.

Ogólnopolska akcja protestacyjna służb mundurowych rozpoczęła się 16 lipca w odpowiedzi na brak porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie realizacji postulatów przestawionych już w marcu br. przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Te sześć postulatów to, żądania:
– przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w doku bieżącym do kwoty 650 zł na jednego funkcjonariusza;
– podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do przywrócenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 r.;
– odmrożenia waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy (kwota bazowa pozostaje niezmienna od 2009 r);
– wprowadzenia pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych, czyli za nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy;
– zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r. z ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą;
– przywrócenia pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

Flagi na budynku JRG PSP w Świnoujściu. Tak strażacy poparli ogólnopolski protest mundurowych. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Warto dodać, że na tle formy protestu doszło do różnicy zdań pomiędzy stroną związkową, a komendantem PSP. Generał brygadier Leszek Suski w piśmie skierowanym do związkowców po rozpoczęciu protestu, zwrócił uwagę , że „ flagowanie nie jest elementem stanowiącym część przewidzianym część przewidzianego dla tej formacji oznakowania pojazdów” Jak podkreślają z kolei związkowcy PSP zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”: „Od sierpnia 2013 składamy te same postulaty na ręce kolejnych ministrów. Ani razu nie doczekaliśmy się odpowiedzi - mówi szef sekcji pożarników - Wobec braku jakiejkolwiek odpowiedzi na nasze słuszne żądania podjęliśmy decyzję o podjęciu akcji protestacyjnej.

Protest będzie miał charakter kroczący a kolejne jego elementy (w tym kolejne włączanie województw) ustalać będzie Krajowy Sztab Protestacyjny i wskazane wojewódzkie sztaby protestacyjne. Strażacy z jednostek organizacyjnych PSP, w których nie ma struktur NSZZ ”Solidarność” będą mogli przystąpić do działań protestacyjnych po powołaniu Społecznych Komitetów Protestacyjnych i zgłoszeniu przewodniczącego takiego komitetu mailem na adres: skpnszz@wp.pl.

Flagi na budynku JRG PSP w Świnoujściu. Tak strażacy poparli ogólnopolski protest mundurowych. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Zawieszenie lub zakończenie protestu związkowcy uzależniają od podjęcia rozmów w sprawie zgłoszonych żądań. W razie nieuwzględnienia swoich postulatów strażacy zapowiedzieli zaostrzenie protestu. Zadeklarowali także, że są gotowi do organizacji potężnej manifestacji przed budynkami najwyższych władz państwowych w Warszawie.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 30, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-30 z 30

Wyrozumialy gosc • Niedziela [05.08.2018, 15:16:23] • [IP: 94.254.226.**]

Dla prezesow Spólek Skarbu Panstwa po 100tysiecy zlotych na miesiac wynosi wynagrodzenie, za zasiadanie kolesi w radach nadzorczych i podniesienie reki czasami po 15 tysiecy zlotych, A dla strazakow ktorzy narazaja swoie zycie pieniedzy jak zwykle nie ma?! Zenada...nawet w wojsku maja lepiej-dostaja co miesiac doplate do mieszkania okolo tysiaca zlotych lub mieszkanie sluzbowe-a strazak marne grosze... Czas na zmiany...-kazdy chce godziwie zyc...

Gość • Niedziela [05.08.2018, 14:44:29] • [IP: 91.51.8.***]

Pozdro Robert, odwalacie kawał ciężkiej i ryzykownej roboty oby udało się wywalczyć dla Was środki na godne i szczęśliwe życie !!

Gość • Niedziela [05.08.2018, 14:41:13] • [IP: 37.8.215.***]

informacja dla beaty szydlo to strazakom sie nalezy a nie wam.

Gość • Niedziela [05.08.2018, 13:57:21] • [IP: 178.235.180.***]

MSWiA na podwyżki dla służb mundurowych nie ma ale na renowacje kościołów ma. Dowodem w Świnoujściu jest tablica umieszczona niedawno na kościele Chrystusa Króla. W innych miastach też tak jest.

Gość • Niedziela [05.08.2018, 13:42:53] • [IP: 83.8.28.***]

I bardzo dobrze odwalaja kawal dobrej roboty dlaczego mieli by zarabiac mniej. corazwiecej maja obowiazkow coraz wiecej sie od nich wymaga wiec, i wiecej im trzeba zaplacic. dla przykładu szwcki strazak zarabia 12.000zł miesiecznie gdzie polski strazak zarabia 2, 500zł *według wiadomości 4 tys ale ktory z nich tyle ma tylko garstka)

Oglądasz 26-30 z 30
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■