POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [09.08.2018, 18:35:50] • Świnoujście

Ławki Niepodległości – radny Jacek Jurkiewicz proponuje lekcję lokalnej historii

Ławki Niepodległości – radny Jacek Jurkiewicz proponuje lekcję lokalnej historii

fot. Archiwum autora

Jest szansa, że w Świnoujściu powstanie niebawem Ławka Niepodległości. - To miejsce symboliczne, ale i pożyteczne. Na ławce wysłuchać będzie można lokalnej lekcji historii - twierdzi Jacek Jurkiewicz, świnoujski radny.

Jego zdaniem, lokalna lekcja historii jest świnoujścianom bardzo potrzebna. - Nasze miasto to jedyny polski skrawek Wyspy Uznam.

Ze względu na swoje położenie, wkraczamy w wielki świat wielokulturowości. Przypomnienie lokalnej lekcji historii może mieć wymiar nie tylko patriotyczny, ale i promować Świnoujście jako atrakcyjny produkt turystyczny. Z jego bogatą ofertą i historią – przekonuje radny. Dlatego zapowiada, że w najbliższych dniach złoży w tej sprawie interpelację i zaproponuje przystąpienie do ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu. Wziąć w nim mogą udział jednostki samorządu terytorialnego: gminy, powiaty lub województwa. Każdy samorząd, na budowę Ławki Niepodległości może otrzymać nawet 80 procent kosztów dofinansowania. Do zadań samorządu będzie należało znalezienie lokalizacji i propozycja związanego z lokalną historią nagrania dźwiękowego.

- Chodzi o to, aby multimedialna ławka odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, była związana z lokalną społecznością – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Ławki Niepodległości powinny powstać do 28 grudnia 2018 r. Do 10 września 2018 roku samorząd powinien dostarczyć do ministerstwa wszystkie wymagane dokumenty. Szacunkowy koszt wykonania jednej Ławki Niepodległości to ok. 35 tys. zł.


komentarzy: 71, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-71 z 71

Gość • Czwartek [09.08.2018, 21:46:06] • [IP: 31.0.39.***]

Zabłądził i zagubił się w tej bibliotece?

Gość • Czwartek [09.08.2018, 21:41:07] • [IP: 23.226.237.*]

My tutaj nie mamy żadnej lokalnej historii.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 21:12:32] • [IP: 87.58.166.**]

A może by tak uczyc ilu zydow przy okrągłym stole bylo?

Gość • Czwartek [09.08.2018, 20:50:52] • [IP: 94.254.135.**]

Super inicjatywa panie radny, calym sercem jestesmy za Panem, tak trzymać.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:58:28] • [IP: 83.248.46.***]

Za 35 tysiący złotych można bez zadęcia zrobić coś praktyczniejszego.Postawić kilka a może kilkanaście ławek na głównych ciągach komunikacyjnych w mieście.Starsi ludzie i nie tylko przy tym klimacie jaki nam się objawił będą bardziej wdzięczni niż za lekcję historii.Nie zapomnijcie dać w ławkach środkowego oparcia coby nie stały się leżankami dla meneli i postawcie je w cieniu drzew, których jeszcze nie wycięto.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:54:02] • [IP: 188.146.224.**]

Pamie Jacku co z pana dieta?Juz byl pan szczuplejszy

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:50:23] • [IP: 178.238.252.***]

Oj wymyslaja, co jeden to jak pomyslowy dobromir, a moze pierw zalatwic sprawy na ktore Mieszkancy sie zala, ot np nasz pseldo szpital, gdzie i u kogo i za ile sie leczyc??!!

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:39:43] • [IP: 31.183.160.**]

Genielny pomysł pisowskiej polityki historycznej. Ciekawe jakich to lokalnych wyklętych wplotą w bohaterski bój o" wyzwolenie" Świnoujścia z rąk okupanta. Liczę na twórczą kontynuację dzielnej rekonstrukcji plażowej o wspólnej akcji dywizjii SS, dywizji amerykańakich oraz naszych" wyklętych" przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:38:06] • [IP: 80.245.189.***]

w waszej wersji historii lepsze były by klatki z zamknięciem

Edzik • Czwartek [09.08.2018, 19:32:41] • [IP: 31.182.167.***]

Czy śliczności naszej nie ma naprawde kto powstrzymać?Żona, pies, kot, rybki?Kiedyś pamietam cos tam jeszcze wymyslał, teraz cudzy pomysł kopiuje.Wyglada coraz śliczniej.Kadr to mało.No i Zew w łapie.Super do tematu!Kompromitacja, kompromitacja.Koncz Waść.

Szymon • Czwartek [09.08.2018, 19:22:52] • [IP: 94.254.130.***]

Jeszcze jedno, dobrze ze temu panu kompketnie brak krytyki, bo ktosz samokrytykaplakalby nad tym zdjeciem.wyglad to jedno, ale trzymana ksiazkaidealnie pasuje dotematu!

Pan Jacek na Prezydenta • Czwartek [09.08.2018, 19:17:43] • [IP: 188.146.168.**]

Pan Jacek na Prezydenta Miasta !!

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:12:48] • [IP: 80.245.188.***]

Może najpierw niech się p. Jacek sam nauczy historii - ale nie tej, zakłamanej pisowską interpretacją

Gość • Czwartek [09.08.2018, 19:11:54] • [IP: 92.42.112.**]

czyżby wybory niedługo?

szymon • Czwartek [09.08.2018, 18:57:55] • [IP: 94.254.130.***]

Naprawde doceniam wszystkie inicjatywy ale prosze tez o jakaszzdrowym zyciem czy cos.Bo tak skrajna otylosc jest niebezpieczna.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 18:57:36] • [IP: 80.245.189.***]

No i wymyslil...czy wszyscy z pislamu sa inteligentni inaczej??

emeryt • Czwartek [09.08.2018, 18:52:19] • [IP: 178.238.247.**]

widac ze robi sie niektorym bardzo goraco, zamiast lawki" demokratycznej" moze zimnej wody lyk !!

Gość • Czwartek [09.08.2018, 18:50:14] • [IP: 95.166.56.***]

Bez przesady, panie radny... Są inne, niezaspokojone potrzeby mieszkańców w tym mieście.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 18:46:17] • [IP: 93.94.187.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Czwartek [09.08.2018, 18:44:14] • [IP: 80.245.178.***]

W celu łatwiejszego dostępu do nagrań dotyczących tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości lepiej będzie umieścić je na odpowiedniej stronie internetowej.

Gość • Czwartek [09.08.2018, 18:37:56] • [IP: 188.146.47.**]

O, znow slicznosci nasze!!

Oglądasz 51-71 z 71
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■