POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.08.2018, 10:07:48] • Świnoujście

Szczecińska piesza pielgrzymka z grupą ze Świnoujścia dotarła szczęśliwie na Jasną Górę

Szczecińska piesza pielgrzymka z grupą ze Świnoujścia dotarła szczęśliwie na Jasną Górę

fot. Archiwum

Żegnaliśmy ich trzy tygodnie temu gdy wyruszali spod kościoła Chrystusa Króla w kierunku promu. Za nimi sześćset kilometrów wędrówki. Zmęczeni ale szczęśliwi, świnoujścianie, którzy w tym roku postanowili zmierzyć się z jedną z najdłuższych w Polsce tras pielgrzymkowych, na dwa dni przed pamiątką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zmęczeni ale szczęśliwi dotarli do Jasnogórskiego klasztoru. Jak widać na fotografiach, które udostępniają pielgrzymi, eksplozja radość jaka towarzyszyła osiągnięciu celu drogi nie przeszkodziła w wielkim modlitewnym skupieniu jakie towarzyszy obchodom święta na Jasnej Górze.

Swoją radość z dotarcia do celu wyrażali bardzo spontanicznie; śpiewem, a nawet tańcem na klasztornych błoniach. Była krótka chwila na odświeżenie się po drodze. Jednak najważniejszym dla każdego z nich było choć przez moment znaleźć się w kaplicy cudownego obrazu, zamknąć oczy, złożyć u Jej stóp z czym szli; intencje własne i zabrane od przyjaciół, znajomych, kartki wciśnięte przez ludzi spotkanych po drodze. Ta indywidualna rozmowa-modlitwa, spotkanie „twarzą w twarz" to było przecież coś o czym myśleli, na co przygotowywali się dzień po dniu, kilometr po kilometrze... .

Ale pielgrzymka to nie była tylko indywidualna sprawa każdego. Dotarli tu jako wspólnota, rodzina. Nie tylko przyjacielska, koleżeńska, miejska. Na Jasną Górę dotarła jednocześnie cała diecezja. Grupy z małych miejscowości i największych miast. Towarzyszyli im duszpasterze.

Wspólnej modlitwie przewodniczył Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga.

Setki kilometrów. W upale czy deszczu. I spotkania z ludźmi, których nie znali, a którzy gościli ich jak najbliższych. Przez trzy tygodnie byli w bardziej wymagającym ale i lepszym świecie. Teraz widzą, że coś są ludziom i sobie nawzajem coś dłużni. Ale to dług, który oddaje się z radością. Dlatego większość już dziś czeka na moment gdy znów będzie można wyruszyć.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 60, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 60

Gość • Środa [15.08.2018, 15:36:11] • [IP: 109.243.156.**]

13:53 - Od 1000 lat, a co, myślałes, że mateczka od krwawej aborcji, profesor Środa? Że lewicowa grubaska Wellman?

Gość • Środa [15.08.2018, 15:20:36] • [IP: 74.64.92.**]

Ci co krytykuja I wysmiewaja podpiszcie sie nazwiskiem jutro pochealony prosze ksiedza

Gość • Środa [15.08.2018, 15:10:48] • [IP: 95.129.229.***]

Kto uprawnił nielubiącego PRL do oceniania ludzi. Podstawą współczesnego świata jest naukowy światopogląd.

Gość • Środa [15.08.2018, 14:57:27] • [IP: 193.200.150.***]

[15.08.2018, 11:38:22] •Ale głupoty piszesz, bo na pielgrzymce wszyscy sobie pomagają i nikt się nie wywyższa. Też tam byłam i widziałam. Nestor często szedł w środku grupy lub na końcu, albo samotnie za grupą. Ale czasem szedł przed grupą, bo zna trasę lepiej niż porządkowi od kierowania ruchem. Dostał nawet ksywkę" GPS". Wątpię czy kiedyś pielgrzymowałeś, bo tylko oczerniasz pielgrzymkę i pielgrzymów. Może o to właśnie chodzi.

Gość • Środa [15.08.2018, 14:06:23] • [IP: 31.0.66.***]

Nie rozumiem o co im chodzi, nie szkoda na to czasu?

Gość • Środa [15.08.2018, 13:53:47] • [IP: 94.219.204.***]

Gość • Środa [15.08.2018, 10:57:59] • [IP: 178.238.253.**] Od kiedy Polską rządzi Królowa??

Gość • Środa [15.08.2018, 13:47:30] • [IP: 31.0.67.***]

Pięknie zniewolone umysły...

Gość • Środa [15.08.2018, 13:43:55] • [IP: 92.42.112.***]

HA HA HA, TO NIE JEST FOTKA Z PIELGRZYMKI Z TEGO ROKU!! W TYM ROKU KOSZULKI BYŁY NIEBIESKIE, A TU SĄ CZERWONE

Gość • Środa [15.08.2018, 13:36:07] • [IP: 94.254.177.***]

Patrząc i czytając żal mi tych ludzi ludzi którzy próbują maratonem do Częstochowy odkupić swoje złe postępki a może na codzień próbować być lepszym dla bliźnich tu na miejscu w życiu codziennym z sąsiadami mieszkańcami po prostu bliźnimi

Gość • Środa [15.08.2018, 13:33:35] • [IP: 109.243.156.**]

11:38:22 - Pustosłowie. Kiedys mówiło się" papier wszystko zniesie", a ja patrząc na ten wpis powiem: ekran wszystko zniesie, a zwłaszcza syczenie jakiegoś anonima, który publicznym uwłaczaniem ludziom pokazującym swoja twarz, tłumi smutek, jakąś frustrację.

katoliczka • Środa [15.08.2018, 13:33:04] • [IP: 178.238.247.***]

Dziękuję Józkowi za modlitwę za moją rodzinę u stóp Królowej Polski, kilka lat temu.

Gość • Środa [15.08.2018, 13:28:59] • [IP: 188.146.97.***]

No to zioła poświęcone będzie się działo.

Gość • Środa [15.08.2018, 13:09:26] • [IP: 109.173.159.**]

11.53 ! Przeczytaj regulamin pielgrzymi, a dowiesz sie, ze cel może byc nie tylko pokutny, ale błagalny i dziękczynny. Maryja i Józef pielgrzymowali co roku do Jerozolimy, nawet Jezus im się zgubił. Za grzechy swe pokutowali czy na chwałę Boga to czynili ? ?

Gość • Środa [15.08.2018, 12:51:39] • [IP: 46.246.1.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Środa [15.08.2018, 12:47:47] • [IP: 178.238.247.**]

brawo!! chcialabym pojsc w przyszlym roku, oj tak !!PIEKNE PRZEZYCIE; I DLA DUSZY I DLA ZDROWIA

Gość • Środa [15.08.2018, 12:39:36] • [IP: 178.238.253.**]

Niektóre wpisy są pokłosiem, tych rodzin co za sowieckim wojskiem zajmowali te tereny, w ten dzień chatko czytać, Jeżeli obca jest Wam wiara, to dziś jest również ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO , DZIĘKI KTóREMU TU JESTEŚCIE!

Gość • Środa [15.08.2018, 12:35:17] • [IP: 93.94.191.*]

A konstytucja również dotarła chwalą im.

Gość • Środa [15.08.2018, 12:21:29] • [IP: 188.146.102.***]

Grzeszyli a tera im się polepszy.

Gość • Środa [15.08.2018, 12:19:00] • [IP: 93.94.185.***]

DO 134 RACZEJ PŁAKAĆ NAD TOBĄ.ZAPAMIĘTAJ JAK TRWOGA TO DO BOGA.

Gość • Środa [15.08.2018, 11:54:32] • [IP: 188.146.198.*]

Dużo ich i niech tak im zostanie po powrocie pis da im medale może coś innego?

Gość • Środa [15.08.2018, 11:53:20] • [IP: 176.221.122.**]

Taki kawał drogi, ale musieli nagrzeszyć

Gość • Środa [15.08.2018, 11:45:07] • [IP: 92.42.119.**]

Dobrze, że sprostowano :)

Gość • Środa [15.08.2018, 11:39:40] • [IP: 109.173.159.**]

A ksiadz Roman Kotlarz ? A ksiądz Stefan Niedzielak ? Pierwszym samotnym pielgrzymem, który w 1983 przetarl szlak w z naszego miasta był (wtedy jeszcze nie ksiądz), Jarek Dobrosz. Rok póxniej wyruszyła nielegalna pielgrzymka, opisana w " Tygodniku Powszechnym" w artykule" Najdalsza droga", artykuł dostepny w bibliotece na Piłsudskiego. W 26.VII. 1985 wyruszyła pierwsza legalna pielgrzymka ze Świnoujścia, żegnał ks. bp Gałecki. Przed 1984 świnoujszczanie chętni na pielgrzymowanie chodzili z pielgrzymką warszawską, jedyną, która miała wtedy pozwolenie, w grupie o nazwie MAKI.

Gość • Środa [15.08.2018, 11:38:22] • [IP: 37.248.212.***]

Byłem 10 lat temu i teraz to już nie ta sama pielgrzymka poza tym uderzyło mnie wtedy pycha i wywyzszanie się niektórych idących z przodu tyczy się to również nestora ze Świnoujścia

Gość • Środa [15.08.2018, 11:27:11] • [IP: 37.47.134.**]

plakac czy sie smiac i radowac, ze takie sredniowiecze?

Oglądasz 26-50 z 60
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■