POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [26.08.2018, 19:20:49] • Świnoujście

Świnoujścianin uratował tonącego Niemca. Podziękowania odebrali zupełnie inni... Jak naprawdę przebiegła akcja ratunkowa - opowiada pan Paweł

Świnoujścianin uratował tonącego Niemca. Podziękowania odebrali zupełnie inni... Jak naprawdę przebiegła akcja ratunkowa - opowiada pan Paweł

fot. Sławomir Ryfczyński

W czwartek 23 sierpnia na plaży rozegrała się dramatyczna akcja ratunkowa. Tonął 71-letni Niemiec, który w wodzie doznał zawału serca. Wyciągnięty z wody został zabrany przez śmigłowiec LPR. Dzień później Prezydent Janusz Żmurkiewicz gratulował ratownikom szybkiej i udanej akcji. Tymczasem okazuje się, że prawda o ratowaniu mężczyzny jest inna. Tym, który zauważył tonącego i holował go do brzegu, jest 31-letni świnoujścianin, będący wówczas w wodzie. Nie chciał błysku fleszy, podziękowań, ani sławy. Po prostu opowiedział o zdarzeniu swojej koleżance, a ta poinformowała naszą redakcję. Dziennikarzowi iswinoujscie.pl udało się porozmawiać z Pawłem Czuchrowskim.

- To było w czwartek około godziny 12.00, wejście przy Słodkim Centrum. Pływałem i zobaczyłem dryfujące plecy, wystawały z wody. Zacząłem obserwować tego pana, nic się nie działo, niedaleko mnie stała pani, która się przyglądała. Najpierw myślałem, że on próbuje, ile może wytrzymać pod wodą. W pewnym momencie zacząłem do niego płynąć. Szturchnąłem go, zero reakcji, złapałem za barki, odwróciłem. Widok był straszny, był cały siny, do tego rozebrany. Zacząłem krzyczeć, złapałem go za rękę, podniosłem do góry drugą rękę, wzywając pomocy. Nic się nie działo, krzyknąłem trzy, cztery razy. Ludzie stali wokół, nikt nie reagował. Aż w pewnym momencie się wściekłem, bo jak wyciągałem tego człowieka do góry, to sam zacząłem iść pod wodę.

Ciężar tego człowieka mnie przygniatał, ale czułem pod nogami grunt. W pewnym momencie zacząłem go holować. Zacząłem krzyczeć do stojącego mężczyzny, żeby mi pomógł, ale bez skutku. Dopiero po jakimś czasie usłyszałem gwizdek ratownika. Holowałem go do brzegu, dobiegli ratownicy i jacyś ludzie. Razem go wyciągnęliśmy. Przeszkadzały mi sznurki od bojek ratowników, plątały się. Byłem w szoku, byłem pewny, że to nieboszczyk wyrzucony przez morze. To przez ten negliż...- na tym relacja pana Pawła się skończyła. Nikt nie zapytał go o nazwisko, nie zainteresował się tym, co zrobił.

Cała akcja ratunkowa została przypisana ratownikom wodnym, to oni w aureoli bohaterów otrzymali podziękowania od Prezydenta. Skromność nie pozwoliła panu Pawłowi dociekać prawdy, podkreślać swojego bohaterstwa, czekać na podziw...

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 118, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 118

Gość • Środa [29.08.2018, 10:46:42] • [IP: 83.13.159.**]

I to jest prawdziwy bohater. Mógł zginąć, bo przy holowaniu nie ma żartów. Całe szczęście, że czuł grunt pod nogami. Jakaś lokalna firma powinna go nagrodzić, bo Urząd zbłaźniłby się, gdyby go teraz zaprosił.

Gość • Środa [29.08.2018, 08:32:01] • [IP: 37.47.146.***]

Co za * ratownicy...to oni powinni powiedzieć jak było naprawdę. A oni przyjmowali gratulacje. Dobrze że chłopak powiedział jak było naprawdę...a ratownicy ciekawie za co dostali pamiątki i jakieś tam inne pierdoły...wstyd ratownicy...powinniście powiedzieć że to nie wy wyciagneliscie tego golasa *

Gość • Wtorek [28.08.2018, 19:03:57] • [IP: 81.152.213.**]

WIELKIE UZNANIE CHLOPIE. Rozumiem Cie, kiedys sam pobieglem i wyrwalem zlodziejom torebke, laury zebral kto inny, nie wazne. ALE SZACUN DLA CIEBIE!!

JUST ACT 447 • Wtorek [28.08.2018, 10:16:34] • [IP: 80.245.178.***]

GRATULACJE, ALE ZA RATOWANIE ŻYDÓW W CZASIE DRUGIEJ WOJNY SYJONIŚCI I MORDERCY INDIAN WYSTAWILI NAM RACHUNEK. MAMY DO ZAPŁACENIA 300 MILIARDÓW DOLARÓW SYJONISTYCZNEJ SZAJCE.

Gość • Wtorek [28.08.2018, 00:32:31] • [IP: 217.118.64.***]

powinien byc całkowity zakaz korzystania z telefonu przez ratowników

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 19:32:14] • [IP: 92.42.118.**]

Skandal ze ratownicy przypisali sobie te akcje..no I chyba pan prezydent musi podziekowac wlasciwej sobie Zenada

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 18:09:31] • [IP: 91.238.240.**]

Szacunek ! NIEZŁE CIACHO !Z takim u boku niczego bym sie nie bała !!

Gugu • Poniedziałek [27.08.2018, 17:09:26] • [IP: 176.221.122.**]

Co to za zasługa ? Zasranym obowiązkiem ratownika plażowego czy jak go tam zwał jest ratowanie życia ludzkiego za to im płaca ! Podejmując się tej pracy wiedzieli na czym polega DlacZego o nikt nie mówi o ratownikach medycznych z kartek pogotowia którzy codziennie ratują czyjeś życie ?

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 16:38:20] • [IP: 2.29.5.***]

Ta sama sytuacja byla z gosciem ktory sie topil po padaczce.Wyciagnal go cywil a napisali ze ratownicy heheheeh

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 16:33:38] • [IP: 94.254.233.**]

prezydent sie chcial wylansowac a tu d...a jest jeden cichy bohater BRAWO

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 15:45:06] • [IP: 178.238.251.***]

Brawo panie Pawle:)

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 15:31:53] • [IP: 93.94.186.**]

Brawo

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 15:22:05] • [IP: 95.166.56.***]

Gratulacje panie Pawle!! Nie dość że bohater to jeszcze taki przystojniak... no, no...

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 14:39:55] • [IP: 92.42.116.***]

Postawa p. Pawła godna szacunku - zauważył i zareagował. Zachowanie ratowników profesjonalne- ratowali. Wszyscy działali tak jak powinno być w sytuacji gdy komuś trzeba pomóc. Zachowania tych co byli obok w wodzie naganne - nie próbowali pomóc. Człowiek uratowany może być szczęśliwy, że trafił na tych właściwych, bo o jego życiu decydowały minuty...

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 13:26:48] • [IP: 188.146.64.**]

Tak czułem że za uratowaniem stoi kto inny a cała" śmietanka ratownicza" zebrała laury... i nawet nikt z nich się nie przyznał że kto inny uratował... żenada...

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 12:54:27] • [IP: 79.186.118.**]

Ja też Panu dziękuję. Pozdrawiam i zdrowia życzę.

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 12:50:26] • [IP: 95.166.56.***]

Brawo Panie Pawle!! Wielka odwaga i ogromne serce!! Zasługa ratowników oczywista, ale wstyd, że ratownicy odbierając pochwały nie podzielili się tą informacją z mediami. No wstyd...

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 12:33:42] • [IP: 178.238.252.**]

gratulacje panie pawle

waldi • Poniedziałek [27.08.2018, 12:32:30] • [IP: 188.146.170.***]

Szacun p. Pawle.

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 12:17:19] • [IP: 80.245.190.***]

DOBRZE ŻE DOWIEDZIELIŚMY SIĘ JAK BYŁO NAPRAWDĘ, NIE UJMUJĄC NICZEGO RATOWNIKOM.KILKA LAT TEMU MOJA CÓRKA WIDZĄC WYPADEK NA UL.A.KRAJOWEJ, PIERWSZA UDZIELAŁA POMOCY POSZKODOWANEJ.LEKARZ, KTÓRY ZNALAZŁ SIĘ TAM PRZEZ PRZYPADEK, MYŚLAŁ, ŻE CÓRKA TO PIELĘGNIARKA I NIKT NAWET NIE PODZIĘKOWAŁ.W ARTYKULE NIE WSPOMNIANO NAWET, ŻE KTOŚ ZE ŚWIADKÓW POMAGAŁ, ALE NAJWAŻNIEJSZE, ŻE KOBIETA PRZEŻYŁA.BRAWO PANIE PAWLE!

Rozsądny • Poniedziałek [27.08.2018, 12:02:01] • [IP: 92.42.117.***]

ratownicy z nosami w samrtfonach :-)

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 11:58:21] • [IP: 77.88.191.**]

Gdyby ten Pan trochę dłużej holwał tego pana to ratownicy mogliby wezwać najwyżej przysłowiowego Świtałę. Panowie i Panie ratownicy czyżby zapomnieliście powiedzieć o tym bohaterskim wyczynie pana Pawła? to bardzo nieładnie, to on właśnie zapoczątkował tą akcję ale to szczegół? Na pewno wszyscy są wdzięczni waszej i tego pana pomocy ale nie można pominąć jego jak skutecznej pomocy, to musiało być dla niego tak naturalnym odruchem ale i później przykrym.

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 11:57:22] • [IP: 178.238.253.**]

WIELKIE UZNANIE ! a to ze zasługę pRZypisał sobie prezydent i inni to wstyd, ale raczej się nie dziwię, dlaczego nikt z ratownikow nie powiedział jak było, bo co dostali papierowe torebki...WSTYD!

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 11:52:11] • [IP: 93.94.188.**]

Okropne i przerazajacy jest ten brak reakcji ludzi, o ktorym mowi P.Pawel. . az dreszcze przechodza, czlowiek moze topic sie, czy po prostu potrzebowac pomocy wsrod ludzi, a oni po prostu zleja wyrazne prosby o pomoc, okropienstwo :(

Gość • Poniedziałek [27.08.2018, 11:45:50] • [IP: 31.0.126.**]

Dobro powraca. Gratuluję postawy!

Oglądasz 1-25 z 118
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■