POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [30.09.2018, 08:56:59] • Polska

Szybciej i bezpieczniej na torach. Kolej wymieni zniszczone rozjazdy

Blisko 182 miliony złotych przeznaczyła Unia Europejska na wymianę 245 rozjazdów kolejowych w 12 województwach.

Ewa Karasińska, Dyrektor Departamentu Wdrażania Projektów Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Arnold Bresch, Członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisali w czwartek 27 września 2018 r. umowę o unijnym dofinansowaniu projektu pn.: „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II”. Kwota wsparcia unijnego dla PKP PLK SA ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 wyniesie blisko 182 miliony złotych. Całkowity koszt projektu to ponad 263 miliony.

Projekt zostanie wdrożony w 12 województwach. W ramach inwestycji wymienionych zostanie 245 rozjazdów na 21 liniach kolejowych. Na części z nich - głównie ze względu na zły stan techniczny - zostały wprowadzone ograniczenia prędkości.
Gdzie zostaną wymienione rozjazdy:
województwo dolnośląskie - 21 rozjazdów;
województwo kujawsko-pomorskie - 21 rozjazdów;
województwo lubelskie – 12 rozjazdów;
województwo łódzkie - 7 rozjazdów;
województwo małopolskie - 15 rozjazdów;
województwo mazowieckie - 21 rozjazdów;
województwo pomorskie - 5 rozjazdów;
województwo śląskie - 10 rozjazdów;
województwo świętokrzyskie – 24 rozjazdów;
województwo warmińsko-mazurskie - 5 rozjazdów;
województwo wielkopolskie – 62 rozjazdy;
województwo zachodniopomorskie – 42 rozjazdy;
Dzięki inwestycji skróci się czas podróży pasażerów i przewozu ładunków. Poprawi się też bezpieczeństwo na liniach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu.

„Ta inwestycja to kolejny etap projektu dofinansowanego z budżetu UE 2007-2013. Na bezpieczeństwie nie oszczędzamy. Tylko w ramach tych dwóch przedsięwzięć zostanie wymienionych blisko 1000 rozjazdów” – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który był obecny na uroczystości podpisania umowy.

„Bezpieczeństwo i niezawodność na kolei jest najwyższym priorytetem. Dlatego podpisana dzisiaj umowa na dofinansowanie wymiany rozjazdów jest następnym krokiem na drodze budowy kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej” – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

W perspektywie 2007-2013 wsparcie unijne trafiło na pierwszy etap tej inwestycji, który swym zakresem obejmował wymianę 697 rozjazdów na 31 liniach kolejowych leżących na terenie 14 województw.

„Inwestycja wpłynie pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz unowocześnienie infrastruktury kolejowej” –– mówi Dyrektor Ewa Karasińska. – „Realizacja projektu przyczyni się do likwidacji zagrożeń eksploatacyjnych na rozjazdach, w tym do zmniejszenia ilości wykolejeń. Projekt umożliwi też odwołanie istniejących ograniczeń prędkości i odtworzenie parametrów pierwotnych linii, jak również uniknięcie w przyszłości wprowadzania kolejnych ograniczeń prędkości.”


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Wtorek [02.10.2018, 12:23:21] • [IP: 109.243.235.***]

10:39 - Za 10 lat Unii nie będzie. A dziś nie ma takiego bytu jak" pieniądze unijne", bo są to pieniądze składkowe państw w UE, w dodatku bedące jakby odszkodowaniem czy wyrównaniem strat wynikających z pełnego otwarcia rynków (niezrzeszone państwa mają cła, ograniczenia handlu, itd.).

Gość • Niedziela [30.09.2018, 10:39:34] • [IP: 31.0.124.***]

Obstawiam następujący schemat: Teraz zakup i wymiana starych rozjazdów. Po tym braku serwisu i okresowych napraw, bo na to kolej nie ma pieniędzy. A za 10 lat kolejny wniosek do uni w celu: Poprawy bezpieczeństwa poprzez wymianę zepsutych rozjazdów" zakupionych 10 lat temu z pieniędzy unijnych. ..

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ WSA w Warszawie, po rozpatrzeniu skargi złożonej przez niemiecką organizację ekologiczną Lebensraum Vorpommern, wstrzymał decyzję środowiskową dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Choć decyzja sądu ma charakter tymczasowy, do czasu rozpatrzenia pozwu inwestycja została formalnie wstrzymana. Wyrok w tej sprawie ma zapaść 4 sierpnia ■ W ciągu dwóch miesięcy ponad osiem tysięcy mieszkańców Świnoujścia złożyło wnioski o świadczenie w ramach programu Bon Wyspiarza Seniora. To jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 350 zł dla najstarszych mieszkańców miasta. Świadczenie wypłacane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■