POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [01.12.2018, 07:32:56] • Szczecin

Światowy Dzień AIDS: Czy na pewno „ciebie to nie dotyczy”?

Światowy Dzień AIDS: Czy na pewno „ciebie to nie dotyczy”?

fot. Organizator

Pierwszego grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji „Czerwona kokardka" – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi – będzie wyświetlana na Wieży Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Przekonanie, że ten problem „mnie nie dotyczy", braki w wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową, niechęć do poddawania się testom w kierunku HIV to wnioski z badania przeprowadzonego przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Mimo że dane te zbierane były cztery lata temu, problem ten jest wciąż aktualny. Codziennie dwie-trzy osoby dowiadują się o zakażeniu. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podaje, że w roku 2017 w Polsce zarejestrowano 1 526 nowo wykrytych zakażeń HIV i 120 zachorowań na AIDS. 24 osoby chore na AIDS zmarły. Ostatnie dostępne dane z lipca 2018 r. rejestrują 85 nowo wykrytych zakażeń HIV i 8 zachorowań na AIDS.

Specjaliści podkreślają, że bardzo ważna jest szeroko prowadzona profilaktyka, ponieważ żadna grupa zawodowa czy wiekowa nie jest wolna od tego problemu. – Wydział Współpracy Społecznej aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS i profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach. Współpracujemy z instytucjami, ale też korzystamy z doświadczeń i pomocy organizacji pozarządowych – wyjaśnia Anna Nowak, dyrektor WWS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przykładem takiej współpracy jest organizacja cyklu warsztatów przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym". Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w sześciu zachodniopomorskich szkołach rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. To łącznie 60 godzin zajęć dostosowanych do wiedzy i potrzeb młodych ludzi. Pierwsze spotkania odbyły się w listopadzie i będą kontynuowane w grudniu. Zajęcia zaplanowano w szkołach w Połczynie-Zdroju, Mielnie, Świeszynie, Konikowie, Bobolicach oraz Koszalinie.

Jeszcze w grudniu Stowarzyszenie DADU, dzięki pomocy Samorządu Województwa, swoje działania edukacyjne skieruje do studentów I oraz III roku socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorskiej policji, narażonej na kontakt z wirusem ze względu na ekspozycję zawodową. Zaplanowano wykłady i warsztaty. Część teoretyczna szkoleń zawierać będzie podstawowe informacje takie jak: epidemiologia, drogi zakażenia, badania diagnostyczne, poradnictwo przed i po teście, ekspozycje zawodowe.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■