POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.05.2019, 19:01:48] • Polska

Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

fot. YouTube

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”. 17 maja w oddziałach ZUS osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji. Ogólnopolska inauguracja tego wydarzenia odbyła się w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

17 maja ZUS zorganizował Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnością do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować do aktywności zawodowej.
– W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiadali na wszystkie pytania, ale podpowiadali, jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomagali założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwia kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z Instytutem Transportu  Samochodowego i Fundacją Anikar. Partnerami wydarzenia byli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z wiedzy i porad specjalistów można było skorzystać w całej Polsce. W Warszawie centralna inauguracja rozpoczęła się 17 maja w Instytucie Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80.

Eksperci PFRON opowiadali, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

– Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego zachęcano także do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie  – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg.
W Polsce, według różnych szacunków, jest 5-7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc.

O godz. 12:15 w siedzibie ITS rozpoczął się panel z udziałem osób z niepełnosprawnością „Siła jest w każdym z nas”, podczas którego paneliści zachęcali do aktywności w różnych sferach życia. Co istotne, podczas wydarzenia zapewniono tłumaczenie języka migowego oraz pętlę indukcyjną.
W tym samym czasie można było odwiedzić stoiska ekspertów i dowiedzieć się m.in., jakie są możliwości adaptacji pojazdów dla osób z niepełnosprawnością, jak załatwić formalności, by zaadaptować pojazd oraz kto może zostać kierowcą.

- Potencjał Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych poparty jest wieloletnimi badaniami ITS, doświadczeniem kadry naukowców, którzy podjęli się złożonego tematu, jakim jest motoryzacja i technologia motoryzacyjna dla osób z problemami w przemieszczaniu się. Dzięki badaniom naukowym możliwe jest ulepszanie wyposażenia w pojazdach pod względem: funkcjonalności, ergonomii przestrzeni i bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor ITS.

– Narodowy Fundusz Zdrowia pragnie aktywnie zaangażować się we wsparcie osób niepełnosprawnych.  Pokazaliśmy, jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia i czym jest Internetowe Konto Pacjenta oraz w jaki sposób dostępne funkcjonalności mogą ułatwić pacjentom poruszanie się w systemie ochrony zdrowia – mówi Adam Niedzielski - Zastępca Prezesa ds. Operacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pracownicy NFZ opowiedzieli też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Na stoisku Biura Rzecznika Praw Pacjenta można było uzyskać porady dotyczące praw pacjenta, ochrony zdrowia, a także skonsultować indywidualne problemy związane ze świadczeniami zdrowotnymi.

Fundacja Anikar, która włączyła się w organizację warszawskiej części tego wydarzenia, zadbała podczas imprezy o bezpieczeństwo medyczne z zakresu pierwszej pomocy, a na jej stoisku można było m.in. porozmawiać z fizjoterapeutą, zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, posłuchać o pracy psów ratowniczych do poszukiwań ludzi zaginionych w terenie otwartym i na gruzach, dowiedzieć się również o udziale psa w procesie rehabilitacji.

Udział w wydarzeniu wzięło także Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie oraz fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami:  Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Edukacji Nowoczesnej oraz Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.

Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom opowiedziało o terapii z udziałem zwierząt, a na ich stoisku można było poznać psy i kury wspierające rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Wolontariusze opowiedzieli o możliwościach skorzystania ze wsparcia oraz aktywnego włączenia się w działania Stowarzyszenia. 

Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy, na www.zus.pl/dzienON.
Źródło oraz więcej informacji: na stronie www.zus.pl oraz www.its.waw.pl

Materiał wideo:
youtu.be/pjMWZsQW5TI
wetransfer.com/downloads/cd1d476dc8f8b083321f1a539991bd3b20190517195126/3a4e85a0a7dfce781db4e0586b3e3c1120190517195126/4d5edd

Mikołaj Krupiński
Rzecznik prasowy


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

MarcusDobby • Wtorek [24.02.2026, 19:11:04] • [IP: 178.20.43.***]

MarcusDobby • Piątek [10.05.2024, 08:38:55] • [IP: 193.188.20.**]

ShawnSLITY • Wtorek [23.01.2024, 03:19:05] • [IP: 89.22.233.**]

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■